Thread: "Giliap"
View Single Post
Old 15 Jun 2005, 14:43   #4
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Päpusel de gardä,
Mäcar pentru cä ieri ne-am strâns prima oarä mâna, ca si din motive de datä olecutä mai veche, Pitbullul täu de serviciu nu se mai supärä asa usor. Asa cä dacä acu' vreo cinci luni aruncam unu-n altul cu noroi, acum folosim savarine.
Dar ca sä revin la subiect:
Nu sunt membru IMDB, îl frecventez destul de rar, nu prea stiu cum functioneazä. Mesajul respectiv era singurul care mi s-a afisat pe paginä.
Retine, cä prinde bine: NICIODATA nu mä rezum la a vedea doar ce-mi convine - nici în bine, nici în räu. Ca dovadä, uitä-te mai sus: AM VAZUT, SAU N-AM VAZUT, si secventele bune din prima parte a filmului?
Pe urmä, aproape orice film are si admiratori, oricât de slab ar fi: oameni mai nepriceputi, sau unii pe care pur si simplu i-a atins în mod special. Cred cä semnatarul citatului dat de tine face parte din a doua categorie.
Oricum, el se referä la INTENTIILE lui Andersson.
Tempo lent? O fi vrut, dar de la jumätate a scäpat din mânä controlul lentorii, läsând-o sä decadä în trenant.
Poveste liricä de dragoste? E clar cä a vrut-o dar - invers - nu i-a construit premizele. Cum sä te emotioneze, obiectiv, relatia neargumentatä între douä personaje lipsite de orice profunzime si substantä umanä? Acolo trebuia de pus cärnitä pe scheletul de sârmä, monser!
In sfârsit, cronica mea s-a sträduit sä aducä niste argumente. Mesajul täu, precum si citatul, sunt DECLARATIVE. Ia sä vedem, te încumeti ca mäcar jumätate dintre elementele abordate si criticate punctual de mine sä le iei bucatä cu bucatä, sau mäcar sistemic, sä le demontezi si sä le dovedesti eroarea?
Sau ai sä te-ascunzi si de data asta dupä comodul "n-am timp de elucubratiile sociologizante ale lui Pitbull", bârabâra&blablabla?
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif