View Single Post
Old 25 Mar 2005, 13:44   #15
manelesux
Senior
 
manelesux
 
Join Date: Mar 2005
Location: cluj. napoca.
Posts: 79
Re: O logodna foarte lunga - super film

Originally Posted by cipiamon:
Am ramas speechless dupa ce am vazut acest film, scenariul excelent, dar ce m-a frapat nu a fost scenariul ci regia, e pur si simplu geniala, se face foarte clar diferenta chiar si pentru chiori intre discrepanta dintre scoala americana de regie si scoala franceza in acest caz, in sfarsit un film regizat bine. Iar scenele de razboi sunt de departe cele mai bune pe dintre filmele pe care le-am vazut pana acum.

Iar actorii la randul lor - foarte foarte buni.... ah ce bine a intrat filmul asta dupa Aviatorul crap...

1.nu exista o scoala americana de regie.
2.scenariul acestui film a avut scapari si ieftineli de poveste politzista, motiv pentru care a ramas la nivelul de succes de casa, nefiind prea agreat printre critici.
3.scenele de razboi sunt mult mai ieftine decat cele din filmele americane care au stabilit standardele in domeniu (din fericire nu e asta coloana vertebrala a filmului).
4.in cazu in care exista o "scoala franceza" de film (dificil de delimitat, totusi), Jeunet nu face parte din ea. e un regizor de inspiratzie si stil hollywoodian, imprumuta ceva din tim burton, strict tehnic, mai putin stilistic.
5.nu sunt chior.
__________________
Nici o relatzie fara felatzie
manelesux is offline   Reply With Quote sendpm.gif