Thread: The Terminal
View Single Post
Old 26 Jan 2005, 09:20   #72
i_matei
Veteran
 
i_matei
 
Join Date: Apr 2002
Posts: 202
Re: The Terminal

Originally Posted by nume:
Originally Posted by MinRep:
Bagati aici!


Mie, personal, mi-a placut foarte mult! Unul dintre cele mai bune filme ale lui Spielberg (la concurenta cu E.T., Lista lui Schindler si Minority Report). O poveste inedita, mai mult un pretext pentru ca Spielberg sa aduca in joc o morala gen Capra (sfarsitul mi-a amintit un pic de "It's A Wonderful Life"). De asemenea, unul dintre cele mai memorabile roluri ale lui Tom Hanks (cu performante remarcabile si a celorlati membri ai distributiei)...
Doamne ce gunoi ! Ce porcarie ! Ce jeg ! :w00t: :w00t: :w00t: :shock:
Cel mai prost film al lui Spielberg. Mi s-a facut rau cand am vazut Steven Spielberg pe genericul de final. Ma asteptam sa fie regizat de un anemic debutant. Nu-mi revin din soc. Ce sablonard, cate clisee. Cel mai prost rol al lui Hanks. Sunt un erou ca am vazut voma asta, merit o medalie.
Ce tare a fost faza cu maturatorul indian care opreste maretul Boing cu un mop. Zecile de mascati care-l inconjoara sunt deliciosi.
Am aflat cu ocazia ca croisantul s-a inventat in Romania.
:sick: Krakozia :w00t:
Wow, micutza il asteapta pe el de sapte ani, are pagerul deschis, doar doar o sa o sune.
Pretextul filmului e penibil, asta sta 9 luni intr-un aeroport ca sa ia o semnatura pe un biscuit de bere de la un jazzman, pentru tac-su, care e mort. Ii indeplineste o ultima dorinta, de parca l-ar incalzi cu ceva.
Finalul e apocaliptic :
Sofer taxi : Incotro?
Viktor: Acasa (birjar)!
Huooo, 2/10

@MinRep Ma dezamagesti.

Un exemplu de cum sa faci un film din nimic, dupa o idee de c****. Scenaristul, plictisit intre doua escale, vede in aeroport niste amarati dormind sub o scara (apatrizi, sunt si la Otopeni), si-i basheste mintea The terminal.
Micutul emigrant dintr-o tara inexistenta infrange sistemul birocratic American. Sa vina-n romanica sa vada cum sta treaba. :shock:
Astia chiar duc lipsa de subiecte, nu mai au de unde sa-si traga seva. Povesti mai interesante cu emigranti le auzi in autobuz.....

Ah, era sa uit, geniala negresa care accepta inelul de la potorican (sau ce dracu' o fi), prin corespondenta, ca si directorul aeroportului, care se vrea un mic sef de inchisoare. Mi-a placut secventa in care isi scapa cana de cafea din mana, montata fara racord. :love:


e un film cu totul deosebit... unul din cele mai reusite ale anului 2004... nu luati in seama ce zic diversi indivizi patetici, gen "nume"...
genul ala de indivizi frustrati pentru care singurul neuron activ din capul lor e folosit doar pentru a critica... pentru ei nimic nu este suficient de bun pe lumea asta, pentru "valoarea lor" inegalabila... Ca dovada omul asta nici macar nu a votat pt topul anului ci doar a bagat fitile in stilul sau propriu si personal
i_matei is offline   Reply With Quote sendpm.gif