View Single Post
Old 25 Jan 2005, 18:05   #39
nume
the mithbuster
 
nume
 
Join Date: Oct 2004
Location: buftea
Posts: 3,193
Send a message via Yahoo to nume
Originally Posted by notorious:
mai mult m-ar interesa despre cinematografia straina, pt ca in ce priveste cinematografia romaneasca sunt cam la pamant. n-am vizionat prea multe filme (in I rand pt ca n-am avut sansa), si critica, dupa cum stim, in 90% din cazuri se citeste postvizionare.
Te inseli. La film romanesc, Ioan Lazar si Florian Potra le-au ginit destul de bine... Crohmalniceanu scria in Cinemaul vechi cum n-o sa scrie nici 1000 de ALS sau Gorzo. Am sa revin, le am acasa.

La film romanesc aveam ca reper Arta naratiunii in filmul ro., pe care o consultam inainte de a vedea ceva , ca sa constat daca merita. Filme romanesti, cel putin ce am vazut eu, sunt greu de gasit, mai ales pe huburi sau chestii d-astea, eu le-am vanat la tv foarte multi ani. Din pacate nu se mai difuzeaza. Singurul lucru bun pe care l-a facut Calinescu la tele7abc, a fost ca dadea filme romanesti, pentru ca erau ieftine. Daca nu cumva le lua degeaba. Pe trista TVRM ai sa vezi ca se dau foarte multe, e un tip ramolit acolo, care face niste selectii de exceptie. Iti iei programul tv si urmaresti.
Ai nostri au scris si despre filmul mare, Ioan Lazar cu Teme si stiluri cinematografice si Florian Potra cu Voci si vocatii cimematografice, si ar mai fi. Si revistele Cinema vechi sunt de aur, daca reusesti sa sari peste limbile in c** de la inceput si peste vesnicile anchete. :sick:
Imi place si Chirilov, nu stiu cati ani are, dar le nimerea bine de tot in Pro cinema. Mai scrie pe undeva ? :?

Hai ca am dublu postat si nu stiu daca meriti.....
nume is offline   Reply With Quote sendpm.gif