View Single Post
Old 25 Jan 2005, 16:33   #32
notorious
NBK
 
notorious
 
Join Date: Sep 2003
Location: The Selznick Studio
Posts: 1,971
Originally Posted by MinRep:
Si, bineinteles, eu sunt de parere ca orice cinefil ar trebui sa detina cunostiinte si din domeniu altor arte sau stiinte, care se impletesc cu arta cinematografica. Unele filme sunt greu de inteles fara cunostiinte solide din literatura, filosofie, muzica, istorie sau pictura

aici sunt si nu sunt de acord. este drept ca un film precum 'satyricorn' al lui fellini de care metionai (nu mai stiu unde, parca pe 'otto e mezzo') are pretentii mari de la spectator, cerandu-i cunostinte de mitologie, filosofie s.a.m.d. dar ar fi nedrept sa restrangi comunitatea cinefila (si-asa destul de mititica in romania) doar la categoria (in mare parte destul de snoaba) a cunoscatorilor & devoratorilor de 'arta'. nu asa se masoara sensibilitatea cinematografica, ci mai degraba cultura cinematografica. ajungem acum sa discutam despre ce inseamna sa fii cinefil, un topic pe care eu l-am creat mai demult.

@nume, pitbull

recunoscandu-ma descoperit la capitolul 'carti de cinema' citite, va intreb - unde se pot gasi cartile enumerate de voi ?
__________________
"That's one thing about intellectuals: they've proved you can be brilliant and have no idea what's going on."
(Woody Allen)
notorious is offline   Reply With Quote sendpm.gif