View Single Post
Old 16 Jan 2005, 00:27   #54
herbert
Guru
 
herbert
 
Join Date: May 2004
Posts: 2,026
Originally Posted by zizi:
deci, herbert, in primul rand ca tu erai cel care se apucase mai demult sa ii ia apararea lui cartarescu, ca exista nu-stiu-ce individ care il improasca cu mizerii pe nu-stiu-unde.....odata ca tu practici exact aceleasi mijloace(si nu impotriva unei persoane ca nicolaescu, de pilda, care nu merita circumstante atenuante, ci importriva lui caranfil, cu care te suspectez ca ai avea rafuieli personale...).
2. si aici devine grav, o persoana cu un statut pseudo-public ca tine ar trebui sa aiba o anumita decenta in momentul in care intra sub protectia anonimatului pe un forum. mai ales atunci cand face afirmatii despre persoane cu acelasi fel de statut. pentru ca duci o lupta inegala si lasa...
intrebari?

draga zizi, nu e un semn bun (nu da bine) sa incepi o replica prin deci.
nu am nimic personal cu Nae Caranfil (degeaba ma suspectezi). ma deranjeaza (ba chiar ma enerveaza, ma infurie...) filmele sale. am asteptat mai mult, or el multiplica - in mare - jegul cinematografic romanesc. sa stai/sa te instruiesti la Paris/sa obtii bani de la francezi si tu sa filmezi - cu o placecere ejaculanta - sordidul romanesc, aflat la suprafata, pe care il citeste usor si un Nicolaescu, si un Saizeszu s.cl. - e un semn ca nu prea ai forta, pricepere... sa sistetizezi, sa extragi (el e "artist total": regizor, scenarist, actor...).
nu l-am atacat si nu l-am improscat. am spus aici ce cred despre filmele sale. n-am facut atac la persoana, am facut cateva remarci pe marginea operei sale care e un bun public. si poate, chiar trebuie apreciata. eu am facut-o in limitele unei subiectivitati pe care mi-o asum.
si nici nu am o fixatie pt Caranfil asta. veni vorba. paralela cu M. Cartarescu este fortata. consider ca cele scrise de mine sunt pe linia decentei. daca am spus-o despre Tarantino in termeni mai duri, de ce n-as scrie si despre Nae?
despre Nicolaescu m-am pronuntat. un jeg abnorm. sper ca ai citit, ca observ ca esti foarte atent, ai facut un adevarat dosar de presa (de forum).
sa stii ca sunt un generos, pot si sa ma bucur de succesul cuiva, numai sa existe ceva demn de aceasta.
__________________
"Nu te apleca decat pentru a iubi.
Daca mori, tu continui sa iubesti" - Rene Char
herbert is offline   Reply With Quote sendpm.gif