Thread: Asia extrema
View Single Post
Old 11 Jan 2005, 11:02   #48
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
Kim ki-duk crede, in filmele lui, ca in orice femeie se ascunde intrinsex o tirfa. Si eu cred ca le priveste cu un ochi sensibil, si le-ar spala pe toate la fund in apa, sau sub apa, depinde cit de grafic vrea sa fie, insa nu cred ca le priveste cu un ochi critic (si, daca ar avea un oarecare ochi critic, atunci ala e dreptul si e inlacrimat). In mai toate filmele lui, fetele care decid sa vinda pizda au probleme, fie financiare, fie din amor, si de-aia singura lor solutie in lumea rea si rece este sa o puna pe pasarica zbor in bataia pulii. In The Birdcage Inn fetele dau pizda ca nu stiu ce altceva mai bun sa faca si, oricum, e mai bine decit sa se sinucida in mare. Acolo am si eu compasiune pentru ele. In Samaria insa (2004) ele dau pizda pentru ca:
a) prima fata care da pizda are un role model - pe Vasumitra, o tirfa sfinta
b) a doua fata o are role model pe prima fata.
Filmul este atit de tezist incit face Lilja 4ever un film cu emotii bien controlate. In rest, aceeasi naivitate de care da dovada Kim ki-duk. Strict regizoral / al compozitie cadrelor, merita amintita plimbarea celor doua scolarite in parc, in special cind se aseaza pe zid, linga statui.
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif