View Single Post
Old 30 Nov 2004, 10:14   #16
europe_east
Guru
 
europe_east
 
Join Date: Oct 2004
Location: N of Sierra Madre
Posts: 1,012
Vad ca toata lumea scrie concis... Numai eu m-am latit ca... nu mai zic. Ok, hai ca incerc si eu.

Serghei, marturisesc ca am lacune mari din regizorii citati de tine. Pana una alta, daca am inteles bine, pari sa zici ca vizualul are de suferit in filmele Coen-ilor. Ok, suntem de acord cu Film=imagine+sunet+story?

Exemple de imagine+sunet, care dupa mine fac parte din acel Cinema Etern:

Scena din Fargo din final, cu zapada cat muntele, si muzica aceea, tema filmului...

Miller's Crossing, scena cu Leo fumand un trabuc, in timp ce oamenii lui Caspar intra in casa lui sa-l termine, melodia este "Danny Boy", si toata scena incepe si se termina avand acest cantec ca fundal

Barton Fink, scena din final cu hotelul in flacari, si Goodman aparand printre flacari, sau cea cu fata din fotografie aparand in final

Exemple de imagine+story intens:

Miller's Crossing: scena in care Bernie il implora pe Tom sa nu il omoare

The Big Lebowski: cum ziceam, este un exemplu de scenariu perfect, personaje extrem de bine gandite, plus imagine zic eu grozava, sa ne gandim la scenele de halucinatii.

Korben, ce anume gasesti neoriginal? Poti sa fii te rog mai precis? Si in general, vad ca amandoi ziceti ca e ceva in neregula cu comicul... Vodevil... imi imaginez ca te gandesti la O Brother sau Hudsucker. Bun, ce ziceti de, iar, The Big Lebowski pentru glumite, si Raising Arizona pentru caractere comice a la Moliere?
europe_east is offline   Reply With Quote sendpm.gif