View Single Post
Old 28 Nov 2004, 08:31   #1
europe_east
Guru
 
europe_east
 
Join Date: Oct 2004
Location: N of Sierra Madre
Posts: 1,012
Filmele Fratilor Coen

Recitind acest Forum in lung si in lat, am avut impresia ca Fratilor Coen nu li s-a facut inca dreptate... Si cred ca merita un subiect special dedicat filmelor pe care le-au facut si nu numai un top cu aceste filme. Asadar: de ce sunt Joel and Ethan Coen, dupa cum spun unii, poate cei mai originali creatori de filme ai anilor 90? As face o lista:

1. Scenarii originale, inteligente si bine gandite -- Fratii sunt foarte departe de "mainstream", nu isi coboara nivelul ca sa se faca intelesi - poantele, limbajul, scenariul filmelor lor merita eticheta de "brilliant".

2. Caricaturizare de caractere si situatii -- in cele mai multe din filmele lor avem de a face cu personaje-caricaturi, cu trasaturi caracteristice puternic ingrosate, si care le fac cu atat mai hilare.

3. Filme-omagiu, omagiu altor creatori sau altor genuri: gangster movies(Miller's Crossing), film-noir amestecat cu romance (The Man who wasn't there), black comedies (Fargo), sau pur si simplu comedii precum The Big Lebowski, care, se spune, a fost facut asa incat sa aminteasca de un scriitor cunoscut din Hollywood, Raymond Chandler (The Long Goodbye). As spune aici ca, mie cel putin, ei reusesc in totalitate sa imi dea aceasta senzatie de Cinema Etern atunci cand ma uit la filmele lor. Cu alte cuvinte, gangsterii din Miller's sunt ei gangsterii din The Godfather, dar au si un "twist" psihologic care ii face mai interesanti, mai greu de apucat, si mai neincadrabili in categoria careia ar fi trebuit, in principiu, sa apartina.

Scurt portret: Joel a studiat filmul la cunoscuta scoala de film de la New York University, in timp ce Ethan are un doctorat in filosofie de la Princeton. Sunt cunoscuti pentru ca muncesc imens la scenariile lor, lucreaza mereu in deplina armonie la regia filmelor lor, sunt modesti -actorii lor spun asta!- si refuza cu ostentatie sa isi explice filmele.
Au tendinta sa lucreze mai mereu cu aceeasi actori, actori care nu de multe ori au devenit faimosi datorita lor: Frances McDormand (sotia lui Joel), John Goodman, John Turturro, Steve Buscemi, Jon Polito, Holly Hunter, si mai recent, George Clooney a jucat in doua din filmele lor.

Filmografie: Blood Simple, Hudsucker Proxy, Miller's Crossing, Raising Arizona, Barton Fink, Fargo, The Big Lebowski, The Man who wasn't there, O Brother where art thou, Intolerable Cruelty, The Ladykillers.

My personal favorites, in ordine: The Big Lebowski, Barton Fink, Miller's Crossing... desi ordinea si filmele se schimba de la zi la zi si de la o dispozitie la alta... Unul din motivele pentru care am vrut sa deschid subiectul este si pentru ca sunt curioasa cum sunt Fratii perceputi in Romania... Peste Ocean Coen-ii isi au fanii lor, fani care iti vor cita toate replicile din The Big Lebowski... dar mie mi-a luat cateva revizionari bune pana sa inteleg toate poantele... Fanii "hardcore", cei care erau incantati de originalitatea scenariilor, sunt insa dezamagiti de ultimele doua productii, mai cliseizate oarecum. Voi ce parere aveti? Si in general ce credeti despre filmele Fratilor? Ce filme va plac si de ce? Gasiti de exemplu The Big Lebowski o comedie reusita?... Sau de ce va place Fargo?
europe_east is offline   Reply With Quote sendpm.gif