Thread: Cannes 2004
View Single Post
Old 23 May 2004, 21:22   #69
Jay
The Space Cowboy
 
Jay
 
Join Date: Mar 2004
Location: Interstella
Posts: 1,663
Send a message via Yahoo to Jay
Adevarul- de luni

Dincolo de toate discutiile posibile pe marginea palmaresului, actuala editie, a 57-a, a Festivalului de la Cannes ramane pentru noi una istorica. Dupa aproape patru decenii, cate au trecut de cand documentaristul Mirel Iliesiu se intorcea acasa cu Palme d'Or pentru "Cantecele Renasterii", un tanar cineast roman, Catalin Mitulescu, aduce din nou in Romania stralucitoarea ramura de palmier. Concurand in sectiunea scurtmetraj cu "Trafic", alaturi de alti noua colegi din Belgia, SUA, Canada, Germania, Danemarca, Brazilia, absolventul UNATC s-a impus in fata juriului cu istoria unei scurte intalniri intre un barbat, obligat sa se abata din drumul sau, si o fata care, in aparenta, nu ar fi putut sa-i schimbe cu nimic traiectoria. Dupa "Bucuresti-Viena, 8,15" si "17 minute de intarziere", ambele selectionate la Cinefondation, Catalin Mitulescu a dovedit ca si-a meritat si a valorificat din plin sansa de a se fi aflat in atentia celui mai important festival din lume. Tinerii aflati in concursul dedicat scurtmetrajelor au fost judecati de un juriu a carui exigenta nu poate fi pusa la indoiala: presedinte - marele cineast rus Nikita Mihalkov, membri - un castigator de anul trecut - Nuri Bilge Ceylan (Turcia), argentinianul Pablo Trapero (premiat la Venetia), actrita lui Almodovar, Marisa Paredes, realizatoarea franceza Nicole Garcia. Prea emotionat pentru a face declaratii, invingatorul - care pe scena, dupa ce a inceput multumirile in engleza, a dat-o repede pe romaneste - a marturisit presei ca nu va parasi filmul scurt, dar s-ar putea ca, nu foarte tarziu, sa-l cunoastem si in calitate de autor al unui lungmetraj. In nebunia minutelor ce urmeaza anuntarii premiilor nu am putut schimba decat cateva cuvinte cu fericitul autor. Am inteles ca este marcat, asemenea tuturor celor care au avut urechi sa auda, de cuvintele rostite de Nikita Mihalkov pe scena: "Am vazut filmele acestor tineri cu sentimentul ca arunc o privire catre viitor. M-am bucurat sa-i vad puternici, adevarati, neasaltati de invidie, de rautate. Le doresc sa ramana asa toata viata". Este o carte alba semnata de unul dintre marii creatori contemporani.
__________________
"I'm gonna kill you untill you die from it"
Jay is offline   Reply With Quote sendpm.gif