Thread: David Lynch
View Single Post
Old 26 Mar 2004, 13:46   #5
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
Originally Posted by notorious:
ambra, vrei sa zici ca de la david lynch nu ti-a placut nici macar 'the elephant man', nici 'the straight story'? lynch-uri nereprezentative, dar emotionante, despre human nature...

dar totusi, cum ramane cu emotia, cu atmosfera, cu muzica (numai ea singura are ceva sumbru, intrigant, incitant, iti strabate sira spinarii ca un curent racoros), cu personajele, cu chipurile. am mai zis-o odata (pe forum, nu la humanitas, sa fim intelesi): nu conteaza daca intelegi un lynch, ci tocmai faptul ca te bantuie si nu te lasa sa-l uiti... gasesti mereu ceva neinteles, misterios, la un film de-al lui, chiar atunci cand credeai ca ai descifrat ceea ce trebuia descifrat... lynch este unul dintre regizorii care ma fascineaza momentan.

Bai, din Lynch n-am vazut integrala, cum se pot lauda poate altii. Insa, dupa cum citeam cindva intr-o cronica, 'David Lynch: self-indulgence is your name'. Imaginea din 'Elephant Man', cu tenta ei de retro, care pe multi i-a dat pe spate, mie nu imi place deloc (desi cel care a facut-o si luase un Oscar pentru imagine). Lynch nu ma bintuie deloc. In afara de atmosfera, filmele lui nu au nimic nici intelectually-challenging, nici nu imi ating coarda sensibila. Sint niste exercitii in futilitate, sau vanitate. 'Lost Highway' aia e sub orice critica. Se joaca cu timpul asa fara rost, stricind bunatate de pelicula; daca facea scurt metraje, il mai intelegeam. N-am vazut 'Wild At Heart' pe care multi il lauda.
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif