Thread: Anti-Matrix
View Single Post
Old 27 Jan 2004, 17:20   #46
Danica
Guru
 
Danica
 
Join Date: Jan 2004
Posts: 304
well in "Republica",partea a 4-a este expusa imaginea unei pesteri in care traiesc oameni. Acestia au crescut si s-au dezvoltat acolo, doar la lumina flacarilor focului. Ei intrezareau aievea o lumina, dar nici unul din ei nu avea curajul si puterea sa mearga spre lumina aceea; era gura pesterii, iesirea din pestera. Cel mic, care era in crestere, se gandea cum era afara, dar refuza sa se mai gandeasca la aceasta, deoarece spuneau cei mari:
" …iar daca l-ar sili sa priveasca spre lumina insasi, nu crezi ca l-ar durea ochii si ca ar da fuga indarat, intorcandu-se spre acele locuri pe care poate sa le vada si le-ar socoti pe acestea, in fapt, mai sigure decat cele aratate?"
Alegerea, in cele din urma era de a ramane in pestera.Vezi legatura cu Matrix ?Lumea artificiala ,poate mediocra a matrixului poate fi combatuta prin cunoashtere ,prin pilula rosie ( explicatia mea vad ca a fost mare prilej de amuzament pt tine).iar de pestera lui Platon a auzit toata lumea ,este chiar prima lectie din manualul de filosofie .deci gandeshte-te cine "deverseaza aberatii filosofarde".Iar cu desertul realitatii ,am vrut sa spun ca cateva replici din M1 sunt din cartea lui Baudrillard "Simulacra and Simulation " http://www.amazon.com/exec/obidos/tg...60164?v=glance ...shi cu un link . Deci am vrut ca subliniez ca Matrix este mai mult decat un film de actiune .trebuie doar sa te uiti mai atent.ai inteles ce era cu pestera misterioasa?
__________________
...........................................
Danica is offline   Reply With Quote sendpm.gif