View Single Post
Old 10 May 2003, 04:29   #15
Leonard
alter-ego
 
Leonard
 
Join Date: Feb 2003
Location: Paper St. Soap Company
Posts: 1,967
Send a message via Yahoo to Leonard
Stiu de acea fractiune de secunda cand la spital apare Leonard in locul lui Sammy. Totusi imi vine greu sa cred ca "Sammy=Leonard" pentru ca:
1. un om cu conditia lui cu memoria nu cred ca ar fi avut timpul necesar conceperii unei povesti atat de complexe despre un anume Sammy, care de fapt sa nu existe. Iar el cand vedea tatuajul cu "remember sammy jarkis" de fiecare data cand se spala pe maini isi amintea foarte clar de acel Sammy pe care-l cunoscuse in timpul serviciului, inainte de a suferi accidentul. Tot ceea s-a intamplat dupa accident in afara de ce arata filmul nu putem stii, putem doar sa ne dam cu parerea, dar amintirile lui dinainte de accident greu pot fi puse la indoiala...
2. el spune la un moment dat care e diferenta dintre boala lui si cea a lui Sammy: Sammy nu putea sa se obisnuiasca cu conditonarea, adica boala lui ii afectase si instinctul. In schimb Leonard avea totusi o stare mai "fericita" a bolii, pentru ca se putea baza pe instinct: invatase sa scoata aparatul de fotografiat, sa faca poze, sa scrie pe ele, sa se tatueze...

Despre frameul din ultima scena a filmului in care apare cu tatuajul pe piept "I've done it" stand alaturi de sotia lui (vie) e evident ca nu are nici o explicatie logica. Nici nu cred ca e facut sa aibe. Totul este o ironie. O ironie sublima.
Desigur imi face placere sa-mi dau cu parerea:
Cand inchide ochii si isi imagineaza acea scena e cumva o punte de legatura intre cei doi Leonard: cel dinainte de accident si cel ce a devenit dupa accident, ambii avand o situatie ideala: cel dinainte de accident stand fericit langa sotia lui, iar ce de dupa avand scopul realizat: razbunarea mortii sotiei lui. Evident ca logicienii s-ar intreba: la ce bun sa-si fi razbunat moartea unei sotii care era langa el, in viata.
Daca scena ar fi aparut la inceputul filmului, urmand logica derularii inverse a actiunii filmului, am putea crede ca sotia lui supravietuise atacului (cum spunea Teddy), care la inceput nu crezuse in boala lui dar totusi dupa un timp (dupa intamplarile prezentate in film) s-ar fi intors la el. Dupa ce el ar fi terminat de ucis n John G, ar fi apucat totusi sa-si tatueze pe piept ca si-a realizat scopul si in felul asta sa se opreasca din vesnica cautare a violatorului. Deci scena aceea, desi inserata la sfarsitul filmului, ar putea fi cea mai recenta scena cronologic. Dar toate acestea sunt pure speculatii...
O alta intrebare pe care ar trebui sa ne-o punem ar fi de ce face Teddy ceea ce face pentru Leonard? Chiar incearca sa-l ajute? Sau doar se distreaza? Daca are dreptate la sfarsit (din film) cand spune ca l-a ajutat sa ucida foarte multi John G. doar pentru a-l face fericit, de ce s-ar fi implicat in asa ceva? Pare mai degraba un escroc, nu un binefacator. De ce nu l-a lasa in pace. Oricare ar fi fost motivul, nu-si inchipuia ca s-ar putea sa ajunga chiar el victima, mai ales ca il chema John Edward Gambell (oare?). Probabil ca daca s-ar fi gandit, l-ar fi lasat in pace. Ce e ironic din nou este ca Teddy ii zice la un moment dat sa paraseasca orasul, ca politia il va cauta in legatura cu uciderea lui Jimmy, argumentand cu "somebody's got to pay, somebody always pays". Ironia e ca chiar Teddy a ajuns sa plateasca, dupa cum s-a vazut la inceputul filmului. O posibila explicatie pentru ceea ce face Teddy pentru Leonard ar fi ca spera sa-si recupereze cei 200000$ ramasi in portbagajul masinii celui ucis la sfarsitul filmului (Jimmy) si pe care si-o insuseste Leonard (nestiind de bani, daca ati observat cand deschide portbagajul, arunca pistolul fara sa se uite, drept peste bani iar apoi il inchide). Poate e si motivul pentru care la inceputul filmului incearca sa-l faca pe Leonard sa ia alta masina, dar nu reuseste, Leonard avand poza cu masina lui Jimmy, crezand de fapt ca e masina lui. Dar inca odata zic... pure speculatii.
__________________
Prepare to evacuate soul
Leonard is offline   Reply With Quote sendpm.gif