View Single Post
Old 23 Feb 2003, 21:28   #6
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
E cam exagerat titlul subiectului. Si, decat sa vorbim despre politica sau interese, mai bine ar fi sa judecam filmele la rece.

Pe un alt thread, cineva (parca "un om bun") spunea ca OSCAR-urile nu-l intereseaza de cand "Gladiator" a castigat in fata lui "Crouching Tiger, Hidden Dragon". Si ajungem la ceea ce cred eu ca este marea problema a OSCAR-urilor. Sunt prea... americane. Oare cate filme irlandeze, britanice, australiene etc. au castigat vreodata OSCAR-ul pentru cel mai bun film? E o prea mare "impotrivire" fata de filmele care nu sunt vorbite in engleza. Si "Crouching Tiger..." nu e un exemplu rarefiat. Ce, "La vita e bella" nu a fost mai buna decat "Shakespeare in Love"?

Anul acesta, la fel. Desi sunt nominalizate "Y tu mama tambien" si "Parla con ella" la cateva categorii (de exemplu, scenariu original si regie) ele nici nu figureaza la cele mai bune filme intr-o limba straina (in care presupun ca sunt, desi nu am vazut filmele) si probabil sunt mai bune decat unele dintre filmele nominalizate la film. Ma rog...

Oricum, toata chestia asta cu premiile e o aiureala! Anu' asta a fost ignorat si "Punch-Drunk Love", cu premiu de regie la Cannes. La alte festivaluri se dau alte premii altor filme, nefiind intotdeauna decizii mai bune.

Si o chestie mi-a atras atentia. Premiul Cesar pentru film strain (pe care eu il consider foarte important pentru productiile americane, atata timp cat acolo tot castiga filme demne de OSCAR, dar care nu au fost nominalizate - "Eyes Wide Shut" sau "Mulholland Drive") l-a luat "Bowling For Columbine", care la OSCAR-uri este nominalizat la documentar. Se pare ca juriul frantuzesc ia toate productiile ca filme, fara sa le imparta pe atatea categorii (desi exista cea pentru scurtmetraj).

Vai, ma doare mana...
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif