View Single Post
Old 20 Feb 2003, 04:26   #17
THUNDER
Novice
 
THUNDER
 
Join Date: Sep 2002
Posts: 24
Fetele mortilor aratau ca si cum acestia ar fi murit de dezhidratare, asa se explica si balta de apa din jurul lor, iar caseta nu a fost filmata de nimeni, pur si simplu imaginile au fost "imprimate" de Samara la fel ca si cele de pe radiografii in clinica unde a fost internata. Iesirea din televizor este o iluzie, o hiperbolizare menita sa infricoseze, fizic Samara este moarta si forma in care se manifesta nu cred ca poate fi contestata dpdv logic, sa nu uitam totusi ca au trecut ani buni de la "moartea" ei.

Problema intreruperii ciclului prin distrugea casetei este abordata, ce-i drept nu foarte elegant. Rachel chiar vreo sa arda banda tocmai atunci realizeaza ca isi poate salva fiul daca face o copie a casetei si face o alegere cat se poate de umana.

Din punctul meu de vedere singura "buba" a filmului e chiar finalul, sau mai exact ceea ce se intampla dupa. Daca povestea Samarei ar deveni publica atunci n-ar mai fi nici o problema, toti cei care ar vedea caseta ar scapa multiplicand-o. Evident regulile se pot schimba si subiectul poate evolua in alta directie(buna sau proasta), tot ce sper e ca The Ring 2 sa pastreze acelasi stil imprevizibil.

ps. eu nu as incadra The Ring in categoria de filme de groaza enumerata de tine, diferentele sunt fundamentale, aici intrumentele regizorale sunt misterul, jocul aproape bolnav cu senzatiile spectatorilor, iar dincolo obiectele metelice lucioase si taioase si vopseaua rosie din abundenta.
THUNDER is offline   Reply With Quote sendpm.gif