View Single Post
Old 18 Feb 2003, 16:46   #16
victor
Guru
 
victor
 
Join Date: Feb 2003
Posts: 648
Nu am vazut prea multe filme de graza in ultimul timp.
Am insa la activ filme vechi din perioada Impuscatului gen Haloween, Friday 13, Elm street ( cred ca titlurile sunt aproximative dar cine e in tema stie la care filme ma refer).

Asa incat nu prea ma mai sperie in mod deosebit vreo secventa pentru ca tot ce vine de la Hollywood cam are un tipar si poti sa-ti dai seama ce poate urma. Chestia cu lumea care dadea sa plece se poate expica prin faptul ca sunt novici in ale filmului pentru ca mai in toate raul nu dispare ori pentru ca sa se poata face al nspea sequel ori pentru ca sa te mai perpeleasca un pic.( chestie care nu este neaparat specifica filmelor de graza, se intimpla si la cele de actiune gen Terminator sau la altele gen Fatal attraction in care dupa ce Glen Close a fost voiniceste inecata se mai scoala un pic).

Incerc insa de fiecare data sa cred ca pentru ce se intampla exista o explicatie logica, asa macar ca sa vad daca te poti prinde inainte sa se termine filmul. Atunci insa cand totul este supranatural nu vad ce ai putea face.

Cine a imprimat caseta de exemplu ? Cine a filmat momentul in care mama Samarei se sinucide ? CUm putea sa o filmeze cineva atata timp cand apar secvente care au legatura cu viata reala si altele care nu au ?

Dar daca cineva ar fi distrus caseta in loc sa o reproduca ? Nu ar mai fi murit nimeni niciodata ?

Cine construieste o casa peste un put ?

De ce cei care mureau nu aveau numai o fata scimonosita de frica dar si pielea la fel ca Samara atuni cind iese din televizor? ( ca a unui cadavru vechi )

Poate in episodul doi al filmului vom afla si cum mureau cei care nu erau in preajma unui televizor ( din cei patru care au murit la filmului doi pusti au murit in accident de circulatie ) plus ca nu se spunde daca aveau tot fata schimonosita de frica.

Prea multe intrebari. Ramane insa cred secventa cand Samara ( ? ) crescuta bine ( !! ) , iese din televizor.

Poate vi se pare ciudat, desi apreciez secventa, a fost cool facuta mi-a amintit de o faza dintr-un film de comedie - Top secret. Cine l-a vazut nu poate uita vacile care intra in binoclu.
victor is offline   Reply With Quote sendpm.gif