View Single Post
Old 16 Sep 2002, 17:36   #24
Daydream
Junior
 
Daydream
 
Join Date: May 2002
Posts: 31
Exista o idee aici pe care am sa incerc sa o prezint, desi nu stiu daca o sa-mi reuseasca; oricum e posibil sa ma injure unii :smile: pentru ca s-ar putea sa ma dovedesc a fi cumparatorul perfect (from a marketing point of view), idee care momentan este complet desfiintata si nici sanse sa reapara nu sunt.
Sunt gata sa admit ca pasiunea asta de a cumpara si a viziona DVD-uri este elitista, aici mai mult decit pe afara, ca sfera de interes. Dar mai grav este ca ea e prohibitiva din cauza pretului. Trebuie sa fii idiot ca sa spui ca ai da oricit pe orice fara sa te uiti la pret, indiferent de ce ai vrea sa achizitionezi; e impotriva bunului simtz. Dar am divagat putin.

As prefera ORICIND sa platesc un pret rezonabil pentru un DVD si sa ma duc sa-l iau din magazin, oficial, decit sa iau chinezarii, DivX-uri sau discuri aduse cu card-uri sau cind vamesul se gindea zimbind cu mintile aiurea, la te miri ce...

Pentru ca in schimbul banilor pe care ii platesc (si nu sunt putini oricum am lua-o) vreau sa am, pe linga disc-ul in cauza, OPTIUNEA de a ma duce sa cumpar un DVD din magazin atunci CIND AM CHEF, sa fie acolo, la indemina, pe raft. Fara sa ma frec de toti nespalatii prin oras, fara sa ma inghesui cu toti nechematii in cabine de 3 metri patrati (unde se intimpla sa se vinda DVD-uri), fara sa ma intilnesc cu oameni pe care nu i-am vazut in viata mea prin cine stie ce coltzuri ale orasului, ca sa iau o marfa pe care nu pot sa o verific imediat. Si fara sa fie nevoie sa ma intrebe bodyguardul din HM&F "Doritzi sa cumparati ceva?" ca sa o cheme pe tanti Aglaia-vinzatoarea, plecata sa-si caute mintile pierdute probabil undeva prin depozitul magazinului, vadit prea putin impresionata de faptul ca eu cumparator imi rodeam unghiile si incepusem sa fac avioane din hirtiile de 500.000 doar-doar se indura sa apara cineva si sa-mi ia banii odata sa pot pleca cu discurile, ca ma grabeam! (well, povestea e romantzata putin, pentru efect :smile: ).

Repet, vreau sa am posibilitatea de a alege. Ce, cit si de unde. Accept toate celelalte variabile, sa aflu cind apare release-ul (oficial), ce release si din ce zona e mai complet, sa astept pina cind cutare studio de productie/distributie restatureaza cine stie ce capodopera ca sa apara pe DVD si alte asemenea. NU ACCEPT sa caut un lucru printre oameni care n-au nici o legatura cu problema in cauza dar care, deh, sprijina bisnitza libera si alte asemenea. Incepe sa semene cu faza aia cind un pusti de 12 ani ii explica unui fumator inveterat ce tigari sunt mai bune si de ce. Si fumatorul din poveste se intreba daca pustiul chiar avusese timp in viatza lui sa fumeze atitea tigari incit sa vorbeasca din experienta sau doar repeta din auzite...
Daydream is offline   Reply With Quote sendpm.gif