View Single Post
Old 24 Apr 2002, 11:50   #19
R2D2
Novice
 
R2D2
 
Join Date: Jan 2002
Posts: 2
Nu sunt dect un umil spectator de filme, dar as vrea sa-mi exprim si eu parerea care, as vrea sa subliniez, nu este chiar cea mai autorizata. In ordinea inversa:

1. SW, este totusi un film care a marcat o generatie. Ma indoiesc ca exista cineva sub 35 ani care sa poata spune ca acest film nu i-a dat un prilej de visare ("dac-as fi fost eu acolo..."), chiar si pe cinicul Flodyman. Si in definitiv, dincolo de toti si toate, ce este un film daca nu o poveste? Cata vreme acest film a fermecat majoritatea populatiei, si nu numai un segment bine definit, se cheama ca si-a atins scopul. Ca urmare eu as vrea sa il numesc un film bun, desi intr-adevar usor supraevaluat, mai ales datorita legendei abil intretinuta de Lucas in mass-media.

2. Moulin Rouge chiar m-a dezamagit. Sunt de acord ca ii poate fermeca pe profesionisti prin montajul original si alte artificii tehnice, totusi eu ca simplu cetatean am avut pe alocuri momente de plictiseala, momente in care pur si simplu ma simteam agresat de imagine (nu intrasem in sala sa vad un videoclip), dar si incantat de anumite secvente de ironie mai mult sau mai putin fina la adresa industrei de film si muzica. Pe scurt da, il consider supraevaluat.

3. LOTR, este un film care desi iarasi are o baza tehnica solida si este facut de profesionosti, totusi eu consider ca isi bazeaza succesul pe cunoasterea anterioara a epopeei lui Tolkien. Mai mult, eu personal consider ca se departeaza de unversul cartii prin accentuarea ambientului fantastic si creionarea cu superficialitate a personajelor. O trasatura importanta a acestora - optimismul - este foarte putin scos in evidenta si inlocuit de o incrancenare sumbra care tinde spre pesimism, mai ales in coditiile accentuarii puterii Dusmanului cu toate mijloacele specifice cinematografiei moderne. Pe scurt, o clara supraevaluare si nu-i dau nici o sansa de a fi un "punct de referinta in cinematografie" peste 10-15 ani, cu exceptia cazului in care nu este schimbat registrul in urmatoarele doua parti.

Ca sa inchei hai sa aduc in discutie un nume nou: Dogma. Mie personal mi-au placut enorm scenariul si interpretarile Lindei Fiorentino si a lui Chris Rock. Cred ca este usor subevaluat, cel putin in Romania, unde n-am auzit de el decat intamplator. Ce parere aveti?

Salutari!





<font size=-1>[ Acest Mesaj a fost editat de: R2D2 pe 2002-04-25 09:47 ]</font>
R2D2 is offline   Reply With Quote sendpm.gif