Cinemagia Forum

Cinemagia Forum (https://www.cinemagia.ro/forum/index.php)
-   Cafenea (https://www.cinemagia.ro/forum/forumdisplay.php?f=233)
-   -   Sarbatorile. De ce? (https://www.cinemagia.ro/forum/showthread.php?t=97562)

danonino 08 Nov 2010 17:49

Sarbatorile. De ce?
 
123

chuckyfan 08 Nov 2010 17:53

In privinta asta sunt de acord cu tine. Mie nu mi se pare nici o bucurie la cele de nastere, esti cu un an mai aproape de disparitie, nu stiu de ce le sarbatorim. Plus ca se mai duc si niste bani care ii puteai folosi la ceva mull mai util.

Cele de sfant sunt doar asa, sa mai fie un "la multi ani" aruncat din indiferenta:) si mai multi mici si bere consumate.

Pitbull 08 Nov 2010 18:09

Chucky - si altii:
Cititi Mircea Eliade.
Cititi în special "Sacrul si profanul" si "Mitul eternei reîntoarceri".
Cititi în general.
Cititi.

chuckyfan 08 Nov 2010 18:11

Citim, n-am descoperit lectura lui decat anul asta la romana, de atunci am citit si Domnisoara Christina si La tiganci, o sa citesc:)

klaudya_e 08 Nov 2010 18:57

eu ador sa fac si sa primesc cadouri
deci vad rostul sarbatoririi zilelor de nastere si onomastice:)

klaudya_e 08 Nov 2010 19:06

Originally Posted by danonino:

Originally Posted by klaudya_e:

eu ador sa fac si sa primesc cadouri
deci vad rostul sarbatoririi zilelor de nastere si onomastice:)


si daca tot vrei sa faci cadouri, de ce sa nu faci intr-o zi banala de marti? Ai neaparata nevoie de o scuza?



nu, dau si primesc cadouri si fara sa fie o anumita ocazie
imi plac surprizele..ele ne fac viata mai frumoasa
e destul ca toti avem destule probleme, nu?

sinaxis 08 Nov 2010 19:28

Pentru ca fara ele NU se poate! Au priceput-o si sconcsii de comunisti atei.

sendra25 19 Mar 2013 22:58

Originally Posted by chuckyfan:

In privinta asta sunt de acord cu tine. Mie nu mi se pare nici o bucurie la cele de nastere, esti cu un an mai aproape de disparitie, nu stiu de ce le sarbatorim. Plus ca se mai duc si niste bani care ii puteai folosi la ceva mull mai util.

Cele de sfant sunt doar asa, sa mai fie un "la multi ani" aruncat din indiferenta:) si mai multi mici si bere consumate.

Sau sa sarbatoresti ca ai mai supravietuit un an intr-o lume in mor tineri, chiar copii de boli grele si in care se intampla tot felul de necazuri, iar uneori moartea nu este cea mai urata varianta. Asa ca eu sarbatoresc inca un an pe lumea aceasta cu bune si relele din ea. Onomasticelor nu le dau importanta, numele nu inseamna asa mult pentru mine.

reivan 20 Mar 2013 15:22

Originally Posted by sendra25:

Originally Posted by chuckyfan:

In privinta asta sunt de acord cu tine. Mie nu mi se pare nici o bucurie la cele de nastere, esti cu un an mai aproape de disparitie, nu stiu de ce le sarbatorim. Plus ca se mai duc si niste bani care ii puteai folosi la ceva mull mai util.

Cele de sfant sunt doar asa, sa mai fie un "la multi ani" aruncat din indiferenta:) si mai multi mici si bere consumate.

Sau sa sarbatoresti ca ai mai supravietuit un an intr-o lume in mor tineri, chiar copii de boli grele si in care se intampla tot felul de necazuri, iar uneori moartea nu este cea mai urata varianta. Asa ca eu sarbatoresc inca un an pe lumea aceasta cu bune si relele din ea. Onomasticelor nu le dau importanta, numele nu inseamna asa mult pentru mine.



deci sarbatoresti ca esti un om normal?
De ce nu iesim cu toti in strada sa strigam ca noi ne stergem cu hartie igienica la cur si altii folosesc iBideu produs de Apple ?!
Oamenii care mor bolnavi ar trebuii priviti ca niste cazuri speciale ce si sunt. Nu ne bucuram ca n-am facut anu asta in accident de masina sau n-am murit de supradoza.


All times are GMT +2. The time now is 13:03.

Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.