Cinemagia Forum

Cinemagia Forum (https://www.cinemagia.ro/forum/index.php)
-   Film in general (https://www.cinemagia.ro/forum/forumdisplay.php?f=227)
-   -   Fime bazate pe benzi desenate (https://www.cinemagia.ro/forum/showthread.php?t=96776)

BLACK-SPIDER 21 Feb 2010 21:23

Fime bazate pe benzi desenate
 

BLACK-SPIDER 21 Feb 2010 23:36

Filme bazate pe benzi desenate
 
In acest topic, va invit prieteni sa vorbim despre filmele bazate pe benzi desenate fie ca sunt aparute sau in curs de aparitie .
Industria de film de la Hollywood, aflata in pana de inspiratie sau din dorinta de a face mai multi bani, fiind stiut faptul ca exista multi consumatori de comicsuri, manga etc, mai ales in State si-a indreptat atentia de ani buni asupra romanelor grafice create de artistii de la Marvel, DC Comics, Dark Horse etc.
Din Europa merita mentionate pentru inceput Aventurile lui Asterix si Obelix, Lucky Luke etc., personaje care au vazut lumina ecranului pentru inceput sub forma animatiei iar apoi ca filme de lung metraj.
La inceput in Japonia apoi pe plan international Hayao Myazaki a revolutionat animatia prin creatiile sale. Merita amintite Princess Mononoke, Spirited Away, Howl's Moving Castle etc.
De asemenea, manga japoneza a stat la baza unor productii animate ca : Death Note, Ghost in the Shell, Akira, Bleach etc foarte indragite de fani si nu numai.
Desi la inceput filmele inspirate din benzi desenate erau considerate filme de seria B, odata cu aparitia unor productii ca V for Vendetta, Sin City, Dark Knight si Watchmen stacheta a fost ridicata, fanii avand asteptari mari de la astfel de ecranizari.
Care sunt preferintele voastre? Care filme din cele enumerate mai sus si nu numai au reusit sa va cucereasca? Ce asteptari aveti de la noile productii?
Inchei cu speranta ca vom avea multe de dezbatut si cu rugamintea ca in cadrul acestui topic sa ne referim doar la filmele de lung metraj, serialele daca doriti pot face mai tarziu, subiectul unui topic separat. Si ca sa ne simtim ca intre prieteni imi puteti spune Sebi;)

Liviu- 22 Feb 2010 09:45

Ca favorit, si momentan ma limitez la atat, ramane de departe Oldboy, dupa manga-ul Old Boy.

Vazusem ca la un moment dat era trecut ca proiect pe IMDB un film dupa Monster (exista atat manga, cat si anime). Acum nu stiu daca sa ma bucur sau nu de disparitia lui. Pe de-o parte as fi vrut sa vad un film dupa anime-ul meu favorit, pe de alta parca e mai bine fara. Cel mai probabil n-ar fi reusit sa scoata o poveste mai mult decat decenta dintr-un anime in care actiunea e prezentata in 74 episoade.

Astept sa vad daca aceeasi soarta o vor avea Akira si Ghost in the shell, dar in aceste cazuri persoanele care detin drepturile de productie nu cred ca vor renunta.

BLACK-SPIDER 22 Feb 2010 15:03

Oldboy a fost grozav . In rest momentan nu imi vin in minte alte titluri inspirate din manga care sa fi avut succes . Nu e usor sa aduci un roman grafic fie ca e manga sau comics pe marele ecran deoarece ca sa fie cat ma credibil si apreciat de fani trebuie sa se apropie, sa se identifice cu sursa de creatie, de aceea multe dintre aceste proiecte desi au avut succes la box office, filmele in sine au lasat de dorit.

SoX 23 Feb 2010 15:14

Majoritatea ecranizarilor adaptate dupa benzile desenate au avut un rol mai mult industrial, lasand la o parte creativitatea artistilor de la Marvel, DC Comics, etc. Multe dintre aceste filme au fost box-office-uri datorita benzilor desenate ce au stat la baza acestora. Nu cred ca s-a reusit inca o expunere cinematografica atat cat sa redea aceasi atmosfera cand o ai la citirea uneri reviste de comics-uri. Cu toate acestea, dupa parerea mea, un singur personaj s-a desprins parca dintr-o astfel de revista, acela fiind Joker din The Dark Knight (2008), fiind acelasi "psihopat gentil" prefatat in toate benzile desenate. Iar in categoria " cele mai mari dezamagiri" ar intra filmele: The Incredible Hulk, Elektra, si The Spirit.
Cat despre personajul meu favorit, Wolverine, cel mai bine a fost expus in filmul X-Men 2, deoarece misterul identitatii acestuia a fost foarte bine conturat adaugat si de prestatia actorului Hugh Jackman care practic a realizat simbolistic o infatisare reala a acestui personaj.

BLACK-SPIDER 23 Feb 2010 22:37

Originally Posted by SoX:

in categoria " cele mai mari dezamagiri" ar intra filmele: The Incredible Hulk, Elektra, si The Spirit.
.

Cu titlul The Incredible Hulk, au fost 2 ecranizari, una in 1977 si una recenta in 2008, cred ca la aceasta din urma te-ai referit. Fata de versiunea din 2003 a lui Ang Lee, aceasta e net superioara, practic e cel mai bun Hulk facut pana la ora actuala.
Edward Norton si-a intrat bine in rol, accentul punanadu-se pe trairile interne ale lui Bruce Banner iar aler egoul sau Hulk are parte de un super villain pe masura : Abomination. Ceea ce se poate reprosa acestui film este faptul ca nu respecta povestea originala din comicsuri, lucru care se intampla cu majoritatea productiilor de acest gen.
Am fost placut surprins cand am aflat de pe IMDB ca Lou Ferigno, cel care l-a jucat primul pe Uriasul verde in 1977 si-a imprumutat vocea unui personaj secundar din acest film. Va recomand si Planet Hulk, film de animatie creat de Marvel, acolo o sa vedeti o alta fata a "monstrului".
Despre cele mai reusite ecranizari ale eroilor creati de Marvel, DC, etc cat si despre cele care mi-au lasat un gust amar, o sa revin cu un nou mesaj. Si o sa vorbesc si despre eroul meu preferat :)

pipes 23 Feb 2010 22:50

The Incredible Hulk din 1978 este serial TV. Cred ca a avut vreo 5 sezoane.
http://www.imdb.com/title/tt0077031/

Cel din 2008 este cu totul alta mancare de peste. I se mai zice Hulk 2 (cu Edward Norton). Dupa The Hulk din 2003 cu Eric Bana.

Liviu- 23 Feb 2010 22:58

Pare sa fie si film: The Incredible Hulk.

Eu nu am vazut nici o varianta momentan si se pare ca e spre binele meu.

SoX 23 Feb 2010 22:59

Eu m-am referit la FILMUL The Incredible Hulk si nu la serialul tv. Credeam ca e evident lucrul asta...

pipes 23 Feb 2010 23:05

draga Sox si draga Liviu-,
completarile nu erau pentru voi, ci pentru black spider care in ultimul timp nu prea se concentreaza.

ca sa fie limpede, exista asa:

serial TV - 1978 - The Incredible Hulk - Lou FeRRigno (nu le mai poci numele, BLACK SPIDER!!!)
film ME - 2003 - The Hulk - Eric Bana
film ME - 2008 - The Incredible Hulk - Edward Norton (am scris ca i se mai zice si Hulk 2)

deci - E OK.

Liviu- 23 Feb 2010 23:58

Draga Pipes, ar fi bine sa si apesi pe acel link. The Incredible Hulk (1977) e film si despre acela vorbea BLACK-SPIDER.

Originally Posted by pipes:

ca sa fie limpede, exista asa:

serial TV - 1978 - The Incredible Hulk - Lou FeRRigno (nu le mai poci numele, BLACK SPIDER!!!)
film ME - 2003 - The Hulk - Eric Bana
film ME - 2008 - The Incredible Hulk - Edward Norton (am scris ca i se mai zice si Hulk 2)

deci - E OK.


+ The Incredible Hulk (1977) - film

pipes 24 Feb 2010 00:33

corect, greseala mea. scuze.

Asa putem adauga si:
film TV - The Incredible Hulk: Death in the Family - 1977 - Lou FeRRigno
http://www.imdb.com/title/tt0177457/
film TV - The Incredible Hulk returns - 1988 - Lou FeRRigno
http://www.imdb.com/title/tt0095368/
film TV - The Trial of the Incredible Hulk - Lou FeRRigno - 1989
http://www.imdb.com/title/tt0098512/
film TV - The Death of the Incredible Hulk - Lou FeRRigno - 1990
http://www.imdb.com/title/tt0099387/

BLACK-SPIDER 24 Feb 2010 16:11

K Pipes, mersi de complectari, stiam si eu de aceste titluri. Liviu a remarcat bine, m-am referit la filmul din 1977 intrucat a fost prima ecranizare a lui Hulk si la cel din 2008 intrucat e cel mai bun, nu am vrut acum sa scriu toata istoria aparitiilor lui Hulk, ci m-am rezumat la cele mai importante.
Pipes, fara suparare, decat sa faci doar observatii, mai bine ne-ai impartasi si parerea ta cu privire la acest topic ;)

BLACK-SPIDER 26 Feb 2010 11:17

Ieri am aflat ca se pregatesc filmarile pentru noul film cu Superman. Sper ca scenaristul Goyer, "a furat " meserie de la Christopher Nolan si o sa vedem o alta fata a lui Superman. Desi nu se numara printre eroi mei favoriti, Superman are potential, cu cativa oameni priceputi in spate poate calca pe urmele lui Dark Knight, insa nu ii va fi usor de loc.
Superman Returns a fost liniar, nu a reusit sa surprinda cu nimic, nici macar Kevin Spacey in rolul lui Lex Luthor nu a reusit sa mai "dreaga busuiocul". Brandon Routh s-a zbatut, a incercat sa ii fure din famecul lui Cristopher Reeve, insa prestatia sa per total a fost ''insipida, incolora si inodora''. Inca il mai regret pe Reeve...
Apropo de Superman, ca sa va dati seama cat de mult este iubit acest personaj de catre fani si cat de indragita este industria comicsurilor in Statele Unite, saptamana aceasta, luni mai exact un exemplar al revistei de benzi desenate "Action Comics No 1", din 1938, în care a apărut pentru prima oară personajul Superman, a fost vândut, pentru suma de un milion de dolari, în urma unei licitaţii pe internet, relatează BBC online. Coperta revistei, care la data apariţiei costa doar 10 cenţi, îl înfăţişează pe cunoscutul super-erou în timp ce ridică un automobil deasupra capului. (informatie luata de pe siteul ziarului Gandul)

BLACK-SPIDER 21 Mar 2010 18:47

Care credeti ca este cea mai buna interpretare a unui personaj pozitiv, inspirat dintr-un comics?
Astept voturile voastre :) Va rog sa si argumentati optiunea facuta ;)

SoX 21 Mar 2010 19:55

Hugh Jackman - Wolverine! Am mentionat mai sus de ce.

BLACK-SPIDER 21 Mar 2010 22:28

Desi mi-au placut Hugh Jackman, Robert Downey Junior si Tobey Maguire, votul meu s-a indreptat catre Jackie Earle Haley aka Rorschach din Watchmen . Intreg filmul se bazeaza pe jurnalul acestuia.
Jackie Earle Haley, ii da justitiarului Rorschach o doza de duritate, seriozitate, reuseste sa scoata in evidenta trairile sale interioare, setea lui pentru dreptate dar si dezgustul si sila ce o simtea fata de societatea din New York-eza .
Masca sa este una ciudata, ea isi schimba forma in functie de starea lui sufleteasca.
Caracterul paranoicului Rorscach este oglindit perfect de replica sa favorita : "This city is afraid of me, i've seen its true face''

Radu1711 03 Apr 2010 16:04

radu1711
 
imi place mult spider-man, un film reusit:)

BLACK-SPIDER 06 Jun 2010 20:34

Originally Posted by kanibalo:

The Dark Knight si Watchmen au fost cele mai reusite filme facute dupa o animatie


Probabil ai vrut sa zici, facute dupa un roman grafic de benzi desenate nu dupa o animatie!
Reusite dupa parerea mea au fost : The Dark Knight, Watchmen, V for vendetta, Sin City, Hellboy, Hellboy 2, Iron Man si Incredible Hulk.

SoX 06 Jun 2010 20:48

Si X-Men 2 :P


All times are GMT +2. The time now is 00:43.

Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.