Cinemagia Forum

Cinemagia Forum (https://www.cinemagia.ro/forum/index.php)
-   Acum pe ecrane (https://www.cinemagia.ro/forum/forumdisplay.php?f=228)
-   -   "In The Loop" (https://www.cinemagia.ro/forum/showthread.php?t=96510)

Chambord 29 Dec 2009 10:02

"In The Loop"
 
In the Loop (2009)

regia: Armando Iannucci

Satire politice s-au mai facut dar dupa ce vezi acest film iti dai seama ca "it takes a brit" pentru a scoate maximum de savoare din acest subiect. Genul de film care ar fi putut fi o piesa de teatru de mare succes (fast-smart-talking in spatiu restrans :P ). Lui Caragiale i-ar fi placut mult. :)

nota: 9 / 10 (foarte bun)

PoliFanAthic 03 Jan 2010 14:57

Mi-a placut deosebit de mult filmul, umorul, anecdotele. Chiar mai mult la a doua vizionare decat la prima. E fantastic ce echilibru gaseste intre politic si ridicol, astfel incat sa pastreze senzatia de realitate serioasa fara de care "parodia" nu ar functiona la maxim.

Effin nazi Julie Andrews.

Longshot 03 Jan 2010 19:11

genial in the loop. la nivel de smuls rasete in sala de cinema a facut experienta mea la hangover sa para drama nordica.

Malcolm Tucker: Oh, that's nice. That's really tough talk coming from the Armchair General. Put your feet up on a pouffe and go back to sleep, why don't you. (...) Have you ever even actually killed anybody? Really?
Lt. Gen. George Miller: Yeah.
Malcolm Tucker: Falling asleep on someone, that doesn't count!

marius_em 05 Jan 2010 08:46

da, foarte bun. Distributie restransa insa, plus critici juvenile de la americani: n-au inteles filmul din cauza accentului britanic combinat cu ritmul rapid al filmului :).

Windom 05 Jan 2010 19:43

Tocmai ce l-am văzut şi eu. Delicioasă comedie într-adevăr, n-am mai rîs atît de la In Bruges încoace... E uimitor cum reuşeşte să menţină ritmul pînă la creditele finale, replica dupa replica, precum o rafala continuă de mitralieră. Peter Capaldi mi s-a părut absolut bestial...
Debussy, that fuck with the fiddle...=))

Liviu- 08 Jan 2010 09:58

Chiar daca si In Bruges a avut momentele lui comice nu cred pot fi comparate cele doua filme din punctul asta de vedere si stiu ca nu ai vrut sa le compari, dar a sunat putin astfel. In bruges iti poate provoca cateva rasete pe alocuri, dar merge spre drama in cea mai mare parte, in timp ce In the loop e comedie pura, atat de abundenta in glume incat pierzi unele pentru ca inca razi la cele dinainte. Ceea ce mi-a placut enorm la In the Loop a fost faptul ca a avut umor de calitate, inteligent, prin intermediul replicilor si nu doar/mai putin al situatiilor ca in majoritatea comediilor americane. Mai rar astfel de filme cu atatea replici geniale. Sper sa-l revad in urmatoarele zile daca am timp.

Originally Posted by Windom:

Peter Capaldi mi s-a părut absolut bestial...


Idem :D

Windom 08 Jan 2010 10:17

M-am exprimat gresit intr-adevar. Atit in cazul In Bruges cit si la In the Loop am fost foarte placut surprins (am si ris la ambele din plin, e drept, In Bruges e drama, cu puternice accente comice insa, la fel ca Sexy Beast de exemplu). Am facut comparatia intre cele doua deoarece in ambele cazuri au fost filme mult peste asteptari. Dupa ce am vazut trailer-ul la In the Loop, l-am trimis undeva mai in spate pe lista de asteptare pentru ca nu mi-a facut nu stiu ce impresie. Insa dupa ce am citit mai multe opinii favorabile (inclusiv aici pe forum), i-am dat o sansa si nu m-a dezamagit. Cred ca e o satira ce se poate masura ca valoare cu un Wag the Dog spre exemplu...
In continuare, vad In Bruges mai mult ca pe o comedie (desi stiu ca nu e), probabil din cauza acelor dialoguri memorabile care, in cazul meu cel putin, au trimis drama undeva mai in spate...

PoliFanAthic 09 Jan 2010 11:43

Eu n-am inteles nimic din trailerul la In the Loop, doar ca trebuie sa-l vad. :D

cremaxx 14 Jan 2010 15:11

Asa am zis si eu.Dar nici filmul nu am putut sa-l vad pana la sfarsit.....Oare trebuie sa fiu ceva in genul personajelor,om de afaceri.ca sa inteleg unde e gluma?
Film extrem de plictisitor,nu ma atras din niciun punct de vedere.:|

marius_em 14 Jan 2010 15:33

Parerea ta. Eu am ras in continuu, pentru ca dialogurile sunt foarte rapide, si glumele te lovesc una dupa alta. Poate nu le-ai prins, pentru ca nu se insista pe nici una, sunt multe aluzii, multe referinte, si cred ca daca nu intelegi engleza de la bine in sus, nu ai sanse sa tii pasul. Chiar cu subtitrari, unele ironii sunt ironii doar in limba lui Shakespeare, in traduce isi cam pierd aciditatea. E un film in care se vorbeste mult, asta e clar.

StefanDo 14 Jan 2010 15:37

eu am ales filmul asta pentru o seara petrecuta in doi
dupa 15 minute am bagat all about steve :)))))

Windom 14 Jan 2010 15:40

Originally Posted by cremaxx:

Oare trebuie sa fiu ceva in genul personajelor,om de afaceri.ca sa inteleg unde e gluma?
Film extrem de plictisitor,nu ma atras din niciun punct de vedere.:|


Daca nu esti yuppie, n-ai nici o sansa sa-i patrunzi mesajul... Eventual, daca-l vezi in avion, la business class...B-)

cremaxx 14 Jan 2010 15:47

Mda ,deci trebuie sa ma chinui ca sa rad la acest film...Pai cred ca incep sa plang daca ma fortez sa-l vad pana la sfarsit. Oricum nu are cum sa imi placa acest gen de filme...nu e genul meu.Daca era romanesc poate da,dar asta nare nici-o sansa sa-i dau mai mult de 3,nota 3.>:)

Im.Kino 14 Jan 2010 15:53

Filmul e fabulos - un asemenea ritm si o inteligenta la nivel de umor si dialog n-am mai vazut de la Billy Wilder... Needless to say, nu-s yuppie.

cremaxx 14 Jan 2010 15:55

Acum inteleg dece multora nu le place Avatar....:))

Im.Kino 14 Jan 2010 15:57

Mi-a placut si Avatar (vazut de 3 ori). Care e rationamentul?

cremaxx 14 Jan 2010 16:00

Originally Posted by Im.Kino:

Mi-a placut si Avatar (vazut de 3 ori). Care e rationamentul?

Rationamentul e ca nu te incadrezi in categoria de care am vorbit mai sus.
Dar daca nu vezi Avatar de 10 ori tot degeaba..ce crezi ca se schimba ceva in film?:))

Liviu- 14 Jan 2010 16:02

Rationamentul:

Avatar: poveste simpla, usor de inteles pana si de o persoana cu iq sub 100, glume expirate, spuse de atatea ori incat le poate intelege si o persoana de tipul celei precizate inainte.

In the loop: dialog rapid, abundenta de glume inteligente care necesita acelasi lucru pentru a fi intelese, glume in mare parte originale (perceptie personala, astept corectia in caz ca gresesc).

Windom 14 Jan 2010 16:04

Originally Posted by Im.Kino:

Mi-a placut si Avatar (vazut de 3 ori).


Wtf? DE 3 (TREI?) ORI???/:)

Im.Kino 14 Jan 2010 16:04

Nu dragule - povestea din Avatar e atat de simpla (atentie, n-am spus simplista), incat nicio extra vizionare nu poate aduce ceva nou la acest capitol.

DAR, fiind vorba de un tehnologie aparte, intru o cercetare mai amanuntita a aspectului vizual, e chiar necesar sa-l vezi (cel putin) inca o data.


All times are GMT +2. The time now is 17:26.

Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.