Cinemagia Forum

Cinemagia Forum (https://www.cinemagia.ro/forum/index.php)
-   Cafenea (https://www.cinemagia.ro/forum/forumdisplay.php?f=233)
-   -   Artistii secolului XX (https://www.cinemagia.ro/forum/showthread.php?t=92636)

gheorghe orban si baba 13 Apr 2008 18:28

Artistii secolului XX
 
in lumina isterica a sondajului facut de Saatchi, care a creeat atata valva in inimile compatriotilor nostri, sunt curios care ar fi preferintzele cinemagistilor apropo de cei mai mari 10 artisti ai secolului trecut.
cum simpla alegere a doar 10 figuri de geniu face suficienta nedreptate, propun sa ne debarasam de clasificarile 1-10 si sa votam 'in no particular order':

Marcel Duchamp, Marc Rothko, Constantin Brancusi, Pablo Picasso, Man Ray, Jean Dubuffet, Andy Warhol, Joseph Beuys, Bill Viola, Christo & Jeanne Claude.

marx 13 Apr 2008 19:06

aleatoriu:
malevici, tatlin, cartier-bresson, de chirico, giacometti, chagall, moholy-nagy, brancusi, duchamp, hans arp.

gheorghe orban si baba 13 Apr 2008 19:39

nasoala a fost arta din ultimii 40 de ani pt marx. si pt. malevich :P

marx 13 Apr 2008 19:49

Originally Posted by gheorghe orban si baba:

nasoala a fost arta din ultimii 40 de ani pt marx. si pt. malevich :P

so, ce propui, sa ne rupem in figurine enumerand video-artisti?

Alex Leo Serban 13 Apr 2008 20:44

nici nu n asteptam, din partea ta! :lol:

in c ma priveste, pot marturisi k am votat:
1 picasso
2 brancusi
3 warhol
4 duchamp
5 beuys
6 matisse
7 klee
8 miro
9 pollock
10 nam june paik

Leonard 13 Apr 2008 23:55

un clasament nedrept, cãci nu poate fi altfel o limitare la 10 locuri. am tot editat, tãiat, ºters, adãugat. momentan aratã aºa:

Ives
Wyschnegradsky
Shostakovich
Nemescu
Stroe
Bunuel
Tarkovsky
Dali
Brâncuºi
Eliade

Supastar 14 Apr 2008 00:11

Originally Posted by Leonard:

Eliade


chiar il consider un "artist" atat de mare?

Proletar 14 Apr 2008 00:19

iata un top care reprezinta o buna ocazie pentru fiecare de a-si manifesta snobismul.

Alex Leo Serban 14 Apr 2008 05:59

aoleo, pai eu nu cre k s pot amestek asha, la gramada, artisti din arte diverse! trebuie pusi p categorii - scriitorii la scriitori, muzicienii la muzicieni, artistii vizuali la artisti vizuali (cum am facut eu... si tre sa recunosc k am lasat p dinafara un pictor p kre-l consider mare: francis bacon!)
altfel, nu's cum e treaba cu 'snobismu', da park mai bine snobism d-asta decit sa nu fi auzit niciodata d ei...

Proletar 14 Apr 2008 12:09

de acord, Alex, dar cred ca vor urma postari de nume "din auzite" :)

gheorghe orban si baba 14 Apr 2008 12:56

... si de copy-paste-uri de pe wikipedia, pt. ca propun sa ne si argumentam optiunile.

gheorghe orban si baba 14 Apr 2008 13:10

Re: Artistii secolului XX
 
Originally Posted by gheorghe orban si baba:

Marcel Duchamp, Marc Rothko, Constantin Brancusi, Pablo Picasso, Man Ray, Jean Dubuffet, Andy Warhol, Joseph Beuys, Bill Viola, Christo & Jeanne Claude.


pt. ca din duchamp s-a nascut arta conceptuala, cu toate derivatele ei (instalatie, peerformance); pt. ca pictura abstracta nu a fost niciodata mai frumoasa decat la rothko, dincolo de teoretizari de orice fel (si zao wou ki, si pollock, si vieira da silva picteaza minunat, dar parca fara sa treaca pragul geniului); brancusi a fost tatal sculpturii moderne, la fel picasso pt pictura si man ray pt fotografie; dubuffet imi place enorm, are o grafica extraordinara si a reusit sa ma pacaleasca si cu conceptul de art brut; warhol a sarit coarda cu toate conventiile, de la authorship si pana la tematica; beuys a fost 'conceptualistul' pur si dur, cu influenta enorma asupra artei ultimilor 40 de ani; viola e taticul artei video si singurul artist de tipul asta pe care il prizez la orice ora cu neasemuita placere (nici macar barney sau nam june paik nu escaladeaza asemenea paliere de poezie pura); finally, christo si cu baba lui au dus interventia artistica la o scara inimaginabila si, dincolo de amploare, poetica si demers teoretic, au aratat ca 'se poate'!
last but not least, mi-as dori sa ma bucur de orice lucrare a celor mai sus mentionati, agatzata, proiectata, sprijinita sau amintita prin marturii foto, la mine acasa, dimineata.

Proletar 14 Apr 2008 13:15

Re: Artistii secolului XX
 
Originally Posted by gheorghe orban si baba:

Originally Posted by gheorghe orban si baba:

Marcel Duchamp, Marc Rothko, Constantin Brancusi, Pablo Picasso, Man Ray, Jean Dubuffet, Andy Warhol, Joseph Beuys, Bill Viola, Christo & Jeanne Claude.


pt. ca din duchamp s-a nascut arta conceptuala, cu toate derivatele ei (instalatie, peerformance); pt. ca pictura abstracta nu a fost niciodata mai frumoasa decat la rothko, dincolo de teoretizari de orice fel (si zao wou ki, si pollock, si vieira da silva picteaza minunat, dar parca fara sa treaca pragul geniului); brancusi a fost tatal sculpturii moderne, la fel picasso pt pictura si man ray pt fotografie; dubuffet imi place enorm, are o grafica extraordinara si a reusit sa ma pacaleasca si cu conceptul de art brut; warhol a sarit coarda cu toate conventiile, de la authorship si pana la tematica; beuys a fost 'conceptualistul' pur si dur, cu influenta enorma asupra artei ultimilor 40 de ani; viola e taticul artei video si singurul artist de tipul asta pe care il prizez la orice ora cu neasemuita placere (nici macar barney sau nam june paik nu escaladeaza asemenea paliere de poezie pura); finally, christo si cu baba lui au dus interventia artistica la o scara inimaginabila si, dincolo de amploare, poetica si demers teoretic, au aratat ca 'se poate'!
last but not least, mi-as dori sa ma bucur de orice lucrare a celor mai sus mentionati, agatzata, proiectata, sprijinita sau amintita prin marturii foto, la mine acasa, dimineata.


Ei da, abia acum se poate vorbi de postari fundamentate...

Alex Leo Serban 14 Apr 2008 14:02

la topuri nu e cazu sa aducem argumente!
c 'argumente'??
astea sint gusturile mele... deci n-am d gind sa l 'explic' :P
ps l-am pus p pollock, da recunosc k il prefer p cy twombly 8)

Supastar 14 Apr 2008 15:22

vine si lista mea dupa ce ma hotarasc daca vrea s-i pun p cei p pare ii prefer eu sau pe cei p care-i consider cei mai importanti :huh:

ulrich 18 Apr 2008 18:28

egon schiele,maurizio cattelan,d. hirst sau f. bacon?pe astia i-ati uitat,da?de ce?ca va provoaca indigestii?
nu stiu prin ce o sa se defineasca secolul trecut...adica asa cum a fost definita renasterea prin cele 4 nume(piero della francesca,rafael,leonardo si michelangelo).n-avem distanta ceruta,aici sunt doar preferinte subiective

Alex Leo Serban 18 Apr 2008 22:36

pai, eu cre k primii 4 din topu meu = artisti reprezentativi pt sec 20!
p bacon nu l-am uitat & imi place f mult, dar... poate nr 11? :oops:
k p nam june paik park nu-mi vine sa-l disloc...
restu: d. hirst = sa mai vdm;
schiele = nu-mi place;
cattelan = sa fim seriosi... NU intre primii 10 anyway!

gheorghe orban si baba 20 Apr 2008 09:53

Originally Posted by ulrich:

egon schiele,maurizio cattelan,d. hirst sau f. bacon?pe astia i-ati uitat,da?de ce?ca va provoaca indigestii?
nu stiu prin ce o sa se defineasca secolul trecut...adica asa cum a fost definita renasterea prin cele 4 nume(piero della francesca,rafael,leonardo si michelangelo).n-avem distanta ceruta,aici sunt doar preferinte subiective


exact, subiective, asta era si ideea.
tie iti place cattelan, mie imi place vanessa beecroft, de exemplu :P
hirst este un artist important, dar care mie nu-mi comunica absolut nimic, bacon si schiele sunt ff buni, dar nu chiar de top ten. marina abramovic cum va place? ar fi meritat totusi un loc in topul meu.

Alex Leo Serban 20 Apr 2008 14:51

... marina abramovici, dar si louise bourgeois, barbara hepworth, orlan, cindy sherman, jenny holzer etc etc; sint multe gagici misto in arta sec 20, da park p niciuna n-as vedea-o totusi in top 10 :oops:
iar asta nu inseamna k as fi misogin, k nu sint (intre primii 10 nu i-am pus nici p giacometti, d ex, nici p mondrian sau kandinsky...)

gheorghe orban si baba 21 Apr 2008 12:14

de orlan nu auzisem pana acum, spre rusinea mea.
e super gagica, foarte radicala in exprimare: carnal art, operatii estetice succesive, implanturi, blah, blah. mi-a amintit, la o alta scara desigur, de tatuajul lui perjovschi cu 'romania', indepartat cu laser si cu cicatrici inca vizbile. foarte tare.


All times are GMT +2. The time now is 15:24.

Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.