Cinemagia Forum

Cinemagia Forum (https://www.cinemagia.ro/forum/index.php)
-   Acum pe ecrane (https://www.cinemagia.ro/forum/forumdisplay.php?f=228)
-   -   The Terminal (https://www.cinemagia.ro/forum/showthread.php?t=85181)

MinRep 12 Sep 2004 18:47

The Terminal
 
Bagati aici!


Mie, personal, mi-a placut foarte mult! Unul dintre cele mai bune filme ale lui Spielberg (la concurenta cu E.T., Lista lui Schindler si Minority Report). O poveste inedita, mai mult un pretext pentru ca Spielberg sa aduca in joc o morala gen Capra (sfarsitul mi-a amintit un pic de "It's A Wonderful Life"). De asemenea, unul dintre cele mai memorabile roluri ale lui Tom Hanks (cu performante remarcabile si a celorlati membri ai distributiei)... Muzica lui John Williams - o adevarata placere (desi, cu atata jazz, devine cam repetitiv). Ma asteptam ca filmul sa fie mai chinuit, mai greoi, dar m-a surprins comedia pura, reusita, pe care Hanks o face... Chiar nu ma asteptam sa rad prea mult la filmul asta! Dar iata... chestia asta e un "plus" in "economia" filmului! Si ce decoruri!!! Mama, mama!

Poate un pic cam lung (dar ne-am obisnuit cu asta la Spielberg) si personajul lui Tucci nitel tras de par (ceea ce nu face persormanta actorului mai putin remarcabila). Dar in rest... numai de bine! Un film agreabil, nepretentios, sincer... Cu riscul de a parea "un film pentru toate varstele", eu cred ca "The Terminal" se adreseaza celor care vor sa vina la cinema si, pentru 2 ore, sa uite de griji si sa se bucure de un spectacol, condus de niste oameni de cel mai inalt calibru (Spielberg, Hanks, Williams).


8/10

K's 13 Sep 2004 21:13

Un film lejer, ce m-a surprins prin lipsa de clisee tipice unei comedii (gen care nu ma prea incinta): cu Hanks care stringe carucioare for a living, invata engleza de la CNN si din ghidul New-Yorkului, probeaza costume Hugo Boss (cea mai buna secventa din film), salveaza 'capra' unui rus, etc.
Totusi, nimic care sa ma fi dat pe spate, doar un film la care mergi duminica dupa-masa, cu suc si popcorn, cind barcile de pe lac nu mai sint o atractie sau cind nu e circ in oras.

PoliFanAthic 13 Sep 2004 23:12

Precum pe alocuri este inovativ si amuzant, la fel reuseste sa urmareasca - din pacate - anumite standarde ale povestirii. Cum le place criticilor sa zica, suma partilor nu este egala cu valoarea intregului.

Jay 14 Sep 2004 00:14

simaticut si placut...
Ma asteptam la mai multe hollywoodisme, gen sa ramana cu fata la urma, ... dar oricum un entarteiner de joi seara...

RECVIEM 14 Sep 2004 23:31

...mda mi-a placut si mie, cam greu insa sa nu-ti placa un spielberg(ma scuzati tot el a facut si ET deci...mda aaaa si sa nu uit gremlins... :P ) deci un spielberg nou :D... filmat frumos si elegant, cu o actiune care la un moment dat mi s-a parut k merge cam greu dar... ce mai conteaza, mi-a placut enorm, modul in care a construit acest intreg univers intr-un spatiu inchis... si modul in care acest univers intr-un fel se destrama o data cu plecarea "eroului"... un fel de truman show... foarte fain! :happy:

zizi 14 Sep 2004 23:57

Originally Posted by RECVIEM:

...mda aaaa si sa nu uit gremlins... :P ):



pe ala l-a facut altcineva--joe dante.

RECVIEM 15 Sep 2004 03:23

ooops scuuze mmmda dar S spielberg nu l-a produs sau ceva?! ...hmmm nu mai tineam minte exact :P

Pinky 15 Sep 2004 14:14

Tocmai k exact chestia asta mi se pare k iese foarte mult in evidentza in filmul lui Spielberg. In special secventza in kre Dixon incearca sa scape de el shi propune sa-l dea afara din terminal shi sa anuntze autoritatzile sa-l ridice mai incolo shi gata scapa de el.

ArsDeViu 15 Sep 2004 17:28

Hei, ce vrei sa spui?!?! Constanta nu e oras "evoluat".

Pinky 15 Sep 2004 20:06

Pai eu am zis ca Constanta nu e oras "evoluat", cel putin din punctul de vedere al datei la care vin filmele... mereu suntem in urma...

ArsDeViu 15 Sep 2004 22:08

Am uitat sa pun "?" dupa "evoluat".

Mala Portugal 17 Sep 2004 00:06

Originally Posted by K's:

Un film lejer, ce m-a surprins prin lipsa de clisee tipice unei comedii (gen care nu ma prea incinta)

Pai Hanks insusi e unul din cliseele alea

Semaca 17 Sep 2004 10:29

Daca-i asa, inseamna ca toate filmele cu urmatorii artisti (ordinea-i aleatoare) contin clisee: Robin Williams, Jack Nicholson, Danny de Vito, John Travolta, Julia Roberts, Bruce Willis, Clooney, Carey, etc. si tot neamu' lor.

Mamaaaa, tot hollywoodul e plin de cliseee... ce ne facem... sa nu ne mai uitam la filmele americane..... sau ma-nsel in mod misel? :?

K's 17 Sep 2004 11:29

Originally Posted by Mala Portugal:

Pai Hanks insusi e unul din cliseele alea

Nu-i asa, Hanks chiar nu mi se pare un actor bun in comedii de doi lei. Si nici Viktor Navorski nu a fost numai alt personaj glumet si sturlubatic. Chiar premisele firului narativ au ceva care te intriga si nici nu dezvolta o poveste comica plata. E adevarat, romance-ul din film nu prea a avut note novatoare, dar ai mai vazut tu in vreun film un personaj ce-si vede relatia in paralel cu cea a lui Napoleon si a Josephinei?

PoliFanAthic 17 Sep 2004 13:37

Mie mi-a adus aminte de Forrest Gump si anume de ce: indiferent daca personajele nu se aseamana - mai ales daca le privim dintr-un unghi larg - in esenta, Hanks la atribuie aceeasi imagine (ambele fiind cioplite dupa chipul sau). Prin faptul ca Novorski se chinuie atata sa vorbeasca si este de o naivitatea spielbergiana, este usor sa-i atribui bunavointa ca un deficit. Faptul ca se ridica peste nivelul situatiei este ceva obisnuit, ca altfel n-ar fi film, dar puse cap la coada, Novorski...nu e Novorski. Bleah, ce vorbesc...Hanks e Hanks si Spielberg e Spielberg.

Semaca 17 Sep 2004 14:53

Draga Poli, desi de obicei citesc comentariile tale si tin cont de ele in ceea ce priveste un film sau altul, la penultima fraza din mesajul de mai sus m-ai pierdut total. :?

PoliFanAthic 17 Sep 2004 22:08

Daca te referi la fraza care se incheie cu "Novorski...nu e Novorski", incercam doar sa "hint-uiesc" ca personajul nu este un caracter nou si original pe atat pe cum m-am asteptat. The underlying problem is Hanks. Sper ca nu ma-nfund in explicatiile mele.

christi 18 Sep 2004 17:39

Excelent film. Cam ciudat pentru Spielberg, dar excelent. Nici nu ma pot gindi la un actor care sa se potriveasca mai bine pentru rolul lui Viktor. Hanks este fenomenal, povestea e interesanta, glumele sint bune. Shi inca un plus: filmul evita un mare clisheu de final. You'll see what i mean. Ca parte negativa, n-ar fi decit ca este putzin previzibil in unele locuri, shi cu tenta clara de "americanism" ce nu putea lipsi dintr-un film Spielberg.

Demona 18 Sep 2004 18:06

F***! Am ashteptat filmu` asta de ceva vreme, dupa ce am vazut traileru` lui intr-o zi. Hanks era super funny. Faza cand se barbereshte in toalete terminalului e crima, adica, fatza lui. :)) Una din cele mai super-faces de la Hollywood ever "made". Deshi tinde un pic catre acel "american dream", ma indoiesc amarnic ca vre-un american ar fi asha darnic or whatever... In fine, ca de obicei. Ei au Hollywoodu`, ei fac legea, da` Hanks still rulzzz... :) E fain ca nu a fost totally happy end.. fireworks and stuff... big final weddin` shit intre Viktor shi Amelia. :) Shi inca ceva... accentu` lui Viktor rulzzz 2... :w00t:

MinRep 18 Sep 2004 19:58

Originally Posted by christi:

Ca parte negativa [...] tenta clara de "americanism" ce nu putea lipsi dintr-un film Spielberg.

Nu stiu, mie nu mi s-a parut... Sau, mai bine zis, imi vine greu sa cred ca Spielberg a intentionat americanismul in "The Terminal"... Desi poti vedea ca U.S. of A. e prezentata ca "Tara Tuturor Posibilitatilor", mie mi se pare ca se aduc mici critic la adresa sistemului (vezi replica tipei cu stampilele: "It doesn't work like that in the U.S." or something)... Si chiar o aluzie la chestia cu "siguranta nationala" la care batea si Moore in "Fahrenheit 9/11 (masuri exagerate, chiar suspecte si putin practice)...

Cu oamenii din aeroport care se solidarizeaza, nu stiu... Nu cred ca asta poate fi clasificat drept "americanism"... Cel mult patetism gen final de "Schindler's List" (dar chestia asta este si in "It's A Wonderful Life", cum am mai zis, deci nu vad nimic rau).

Iar in privinta jazz-ului... Americanii l-au inventat, e a lor! Isi merita laudele! ;)


All times are GMT +2. The time now is 22:16.

Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.