Cinemagia Forum

Cinemagia Forum (https://www.cinemagia.ro/forum/index.php)
-   Horror (https://www.cinemagia.ro/forum/forumdisplay.php?f=249)
-   -   Care vi se pare cel mai infricosator monstru ? (https://www.cinemagia.ro/forum/showthread.php?t=92790)

redmen 05 May 2008 01:07

Care vi se pare cel mai infricosator monstru ?
 
Va invit la o noua dezbatere ... despre cel mai infricosator monstru din lista oferita.

redmen 05 May 2008 01:14

Am votat Alien pentru ca e singurul monstru din spatiu caruia nu`i trebuie arme sofisticate (Predator) sau sa ia forma altor fiinte cu care intra in contact (The Thing) pentru a deveni un ucigas perfect.

Pitbull 05 May 2008 02:10

Am votat Thing-ul fiindcä mä angoaseazä cele douä träsäturi ale lui definitorii: e amorf/polimorf, si se poate insinua în oricine...
(Dar nu mi-a fost usor sä mä decid... Am cochetat si Leatherface, si mai ales cu Alien - cu combinatia lui de agresivitate, eficientä ucigasä si simbolisticä falicä.)

Senseless 06 May 2008 14:05

hmm, eu am votat Leatherface, pt ca e mai realistic....Alien nu prea, e din spatiu, o creatura ciudata si bla bla bla...

Once... 08 May 2008 11:43

The Thing, pentru ca nu e nici din spatiu, nici undead si nici vreun ins cu probleme. E in noi si, prin extensie, e noi. Mai infricosator de-atat...

redmen 08 May 2008 13:21

Originally Posted by Once...:

The Thing, pentru ca nu e nici din spatiu...


dar de unde e ?

Once... 09 May 2008 10:17

Good point! Voiam sa zic "monstru din spatiu" pentru ca The Thing nu prea seamana cu Alien, Predator et co. Adica nu vine gata echipat cu maini, picioare, tentacule, falci, coada, etc., etc.
The Thing e o entitate, dar ea ca atare nu e nici scary si nici periculoasa. Intrata in om, povestea se schimba. Iar faptul ca filmul e din 51 (nu remake-ul net superior al lui Carpenter), in plina Vanatoare de vrajitoare, confera valente noi intregului subiect.
Aceeasi tema e prezenta si in Invasion of the Body Snachers (originalul din 56) iar remake-ul din 78 si They Live! (tot Carpenter) recicleaza subiectul pentru a obtine o metafora anti societate de consum si individualism.
Oricum, indiferent de mesaj, ceva mi se pare clar - nu e nimic mai infricosator pe lume ca necunoscutul de care te freci sau te ciocnesti pe strada.

florryinn 10 May 2008 15:19

Freddy Kruger e un adevarat cosmar...

nary 11 Jul 2008 13:34

eu zic ca THE THING e cel mai infricositor dintre astea parerea mea :)

yssis 18 Jul 2008 14:59

cel mai infricosator pt mn nu e un monstru ci este o zana...dap..zana maselutza :) :)

Mikala 15 Sep 2009 20:20

Freddy e clar pentru ca am ramas masca cand l-am vazut prima data.
[ Ar mai fi si Pyramid Head din Silent Hill :)) ]

rm_cristian 16 Sep 2009 15:43

am votat Leatherface. :)

cuntss 13 Oct 2009 06:47

Am votat Leatherface ,pt. ca din cite stiu eu The Texas Chain Saw Massacre,in mare parte este inspirat din fapte reale,si dc. este asa ce poate fi mai infricosator decit el.
Dc. era in poll si numele de Ted Bundy,pe el il votam,fiindca era 100% un monstru cu chip de om, si deasemenea 100% un monstru real.

Cinemania 13 Oct 2009 08:37

Originally Posted by cuntss:

Am votat Leatherface ,pt. ca din cite stiu eu The Texas Chain Saw Massacre,in mare parte este inspirat din fapte reale,si dc. este asa ce poate fi mai infricosator decit el.
Dc. era in poll si numele de Ted Bundy,pe el il votam,fiindca era 100% un monstru cu chip de om, si deasemenea 100% un monstru real.


nu te lua dupa intro-ul din film care ar sugera ca totul a fost ceva real...ca n-a fost

doar personajul Leatherface e intr-o mica masura inspirat din Ed Gein care colectiona, printre altele, pielea celor ucisi si din care isi facea masti...Gein nu avea nimic la bornau precum Leatherface...era fain ca fat frumos...doar ca isi cam dorea sa fie femeie

Ed Gein nu si-a petrecut zilele de killer prin Texas ci in Wisconsin...in plus dezgropa morti si folosea cadavrele in scopuri, sa le zicem egoiste :D

Gein nu s-a folosit nici de drujba care o vedem in TCM

ca in multe alte slashere avem de-a face cu un personaj de fictiune caruia i se atribuie pe ici pe colo cate-o caracteristica prezenta la vreun dement real

Gospin 13 Oct 2009 08:53

Freddy Kruger, dar si Frankestein mi se pare creepy :">

Zatoichi 18 Oct 2009 11:17

Pe mine o intalnire cu Jason m-ar baga in sperieti pentru ca nu prea ai cum sa il distrugi pe baiatu asta.

Gospin 18 Oct 2009 11:21

Originally Posted by Zatoichi:

Pe mine o intalnire cu Jason m-ar baga in sperieti pentru ca nu prea ai cum sa il distrugi pe baiatu asta.

Pacat ca nici nu e trecut pe lista :( !

Zatoichi 18 Oct 2009 11:50

Originally Posted by Gospin:

Originally Posted by Zatoichi:

Pe mine o intalnire cu Jason m-ar baga in sperieti pentru ca nu prea ai cum sa il distrugi pe baiatu asta.

Pacat ca nici nu e trecut pe lista :( !



cum nu?

e deasupra lui Leatherface.

Gospin 18 Oct 2009 15:57

Originally Posted by Zatoichi:

Originally Posted by Gospin:

Originally Posted by Zatoichi:

Pe mine o intalnire cu Jason m-ar baga in sperieti pentru ca nu prea ai cum sa il distrugi pe baiatu asta.

Pacat ca nici nu e trecut pe lista :( !



cum nu?

e deasupra lui Leatherface.

Right, right nu am vazut bine.

cremaxx 04 Dec 2009 16:08

Nu as vrea sa ma intalnesc cu alien niciodata. Nu stiu dar moare greu si nu am timp de el.

Si nu as vrea sa il visez pe Freddy Kruger mereu , e urat rau.:)) >:)


All times are GMT +2. The time now is 05:08.

Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.