Cinemagia Forum

Cinemagia Forum (https://www.cinemagia.ro/forum/index.php)
-   Iconoclast (https://www.cinemagia.ro/forum/forumdisplay.php?f=245)
-   -   David Lynch (https://www.cinemagia.ro/forum/showthread.php?t=84117)

Ambra Blu 17 Mar 2004 12:33

David Lynch
 
Aici dam cu pietre in el, sau il scuipam in gura pe regizorul asta supra-apreciat, un "nebunel', un 'ecsentric' care face experimente socante gratuite, fara nici o justificare logica. Filme de prost gust, pentru care s-au nascut armii de paraziti-critici, toti extaziindu-se in fata incomprehensibilului. Eu, unu', am zis-o clar: daca vreau iluzionism, ma duc la circ, nu la cinema, sa il vad pe Lynch cum se sparge in figuri si umbre chinezesti pe pinza.

KORBEN 17 Mar 2004 14:53

aku intentionez sa citesc o carte dsp lynch
parerea mea e ca omu e barosan
desi detest mulholand drive
si nu inteleg de ce a atentat la dune...
poate cartea imi va da raspunsuri
poa ca nu
@ ambra
respkt pt semnatura
unu din cele mai bune bancuri din vrun film
desi e tare si fara film

Mala Portugal 20 Mar 2004 14:04

Originally Posted by KORBEN:

desi detest mulholand drive

De ce?

notorious 25 Mar 2004 20:15

ambra, vrei sa zici ca de la david lynch nu ti-a placut nici macar 'the elephant man', nici 'the straight story'? lynch-uri nereprezentative, dar emotionante, despre human nature...

dar totusi, cum ramane cu emotia, cu atmosfera, cu muzica (numai ea singura are ceva sumbru, intrigant, incitant, iti strabate sira spinarii ca un curent racoros), cu personajele, cu chipurile. am mai zis-o odata (pe forum, nu la humanitas, sa fim intelesi): nu conteaza daca intelegi un lynch, ci tocmai faptul ca te bantuie si nu te lasa sa-l uiti... gasesti mereu ceva neinteles, misterios, la un film de-al lui, chiar atunci cand credeai ca ai descifrat ceea ce trebuia descifrat... lynch este unul dintre regizorii care ma fascineaza momentan.

Ambra Blu 26 Mar 2004 13:46

Originally Posted by notorious:

ambra, vrei sa zici ca de la david lynch nu ti-a placut nici macar 'the elephant man', nici 'the straight story'? lynch-uri nereprezentative, dar emotionante, despre human nature...

dar totusi, cum ramane cu emotia, cu atmosfera, cu muzica (numai ea singura are ceva sumbru, intrigant, incitant, iti strabate sira spinarii ca un curent racoros), cu personajele, cu chipurile. am mai zis-o odata (pe forum, nu la humanitas, sa fim intelesi): nu conteaza daca intelegi un lynch, ci tocmai faptul ca te bantuie si nu te lasa sa-l uiti... gasesti mereu ceva neinteles, misterios, la un film de-al lui, chiar atunci cand credeai ca ai descifrat ceea ce trebuia descifrat... lynch este unul dintre regizorii care ma fascineaza momentan.


Bai, din Lynch n-am vazut integrala, cum se pot lauda poate altii. Insa, dupa cum citeam cindva intr-o cronica, 'David Lynch: self-indulgence is your name'. Imaginea din 'Elephant Man', cu tenta ei de retro, care pe multi i-a dat pe spate, mie nu imi place deloc (desi cel care a facut-o si luase un Oscar pentru imagine). Lynch nu ma bintuie deloc. In afara de atmosfera, filmele lui nu au nimic nici intelectually-challenging, nici nu imi ating coarda sensibila. Sint niste exercitii in futilitate, sau vanitate. 'Lost Highway' aia e sub orice critica. Se joaca cu timpul asa fara rost, stricind bunatate de pelicula; daca facea scurt metraje, il mai intelegeam. N-am vazut 'Wild At Heart' pe care multi il lauda.

Dan Gerose 26 Mar 2004 16:49

Wild at heart
 
Wild at Heart iti va schimba parerea despre Lynch. In bine ! :wink:

PoliFanAthic 26 Mar 2004 17:01

Nu pot spune ca stiu multe despre Lynch, dar nici nu pot spune ca stiu multe despre viata. Mulholland Dr. a avut initial un impact negativ asupra-mi, dar mai apoi am reusit sa vad si partea fabuloasa-daca i se poate spune asa-a filmului. Din pacate, cam la atat se rezuma experienta mea lynchiana. De Dune m-am ferit ca de ciuma, desi am citit cartea, dar de s-ar ivi o situatie complexa-adica eu in fata televizorului si Dune transmis pe undele vre-unui canal, IN ENGLEZA- atunci nu ar fi exclus sa trag o vizioanre.
Auzisem insa eu ceva de Twin Peaks...

Nightwane 26 Mar 2004 17:03

Eu am vazut cam tot din ce a facut Lynch (scurtmetraje, filmele, serialele)...si pt. mine e fascinant. Nu e neaparat nevoie sa-l intelegi...trebuie doar sa privesti si magia e gata :D...no wonder he's my favourite director (da..am stat sa inteleg filmele lui :P )

Bogie 26 Mar 2004 20:11

Dintre filmele lui Lynch am vazut "Eraserhead", "Blue Velvet" si "Wild at heart"; filme bune dar care mi-au lasat un gust amar, nu am fost prea fericit dupa vizionarea lor.
Chestie de gust la urma urmei, nu sunt de condamnat cei carora nu le place Lynch, multora nu le place Kubrick sau Tarkovski, nu se regasesc in creatiile lor.

Ambra Blu 01 May 2004 08:57

Cine a mai vazut scurt metrajele lui Lynch? Tocmai am terminat de vizonat "The Grandmother" (1970) film pe care ar fi putut foarte bine sa il faca orice ATFist. Singurele lucruri care merita sanctionate pozitiv sint sunetul (si sunetele pe care le scot personajele) si insertia desenlor animate (?).

Serghei 01 May 2004 09:27

Am The Short Films...-toate scurtmetrajele lu' Lynch,si Twin Peaks.

Fac schimb cu Naked Lunch(sau orice Cronenberg).

zizi 01 May 2004 13:57

Re: David Lynch
 
Originally Posted by Ambra Blu:

face experimente socante gratuite, fara nici o justificare logica. Filme de prost gust, .


mie tocmai din aceste motive imi place. tocmai pt amestecul de kitsch(de multe ori ma intreb daca este asumat sau nu...), in toate compartimentele filmului(de la scenariu la muzica), momente care se vor socante cu orice pretz(dar pur si simplu arata bine), si imposibilitatea de a gasi vreo explicatzie logica schimbarilor de personalitate, timp si spatiu din mulholland drive sau lost highway(cu alte cuvinte lipsite de orice motivatzie ratzionala, dar care dau bine, asa, ca a vrut el). pe de alta parte, da, e genul tipic de film care provoaca reactzii snob:"mamaa frate ce idee, ce cadru..." ce vrajeala misto, as zice eu...

Ambra Blu 01 May 2004 14:20

Re: David Lynch
 
Originally Posted by zizi:

ce vrajeala misto, as zice eu...


Hehe. Bine zis.

Leonard 01 May 2004 16:03

Originally Posted by Ambra Blu:

Cine a mai vazut scurt metrajele lui Lynch? Tocmai am terminat de vizonat "The Grandmother" (1970) film pe care ar fi putut foarte bine sa il faca orice ATFist.


e adevarat, dar pe vremea aia nu avea bani sa faca ceva mai deosebit. Toti au inceput cu greu o cariera. Daca un ATF-ist de la noi o sa ajunga la renumele lui Lynch, sa vezi ce o sa i se scoata pe dvd si o sa intereseze pe toti ce a facut el in facultate, inceputurile... chiar daca sunt niste scurtmetraje proaste.

Poti sa-l acuzi relativ la Rabbits, care a aparut dupa toate lung-metrajele care l-au consacrat.

Ambra Blu 01 May 2004 18:45

N-am vazut Rabbits.

blitz43 03 May 2004 10:27

Originally Posted by Serghei:

Am The Short Films...-toate scurtmetrajele lu' Lynch,si Twin Peaks.
Fac schimb cu Naked Lunch(sau orice Cronenberg).


bah, nu e drept delok schimbu' asta... ;)

Serghei 03 May 2004 11:19

Originally Posted by blitz43:

Originally Posted by Serghei:

Am The Short Films...-toate scurtmetrajele lu' Lynch,si Twin Peaks.
Fac schimb cu Naked Lunch(sau orice Cronenberg).


bah, nu e drept delok schimbu' asta... ;)


Mai am niste Fellini,Tarkovsky,Wilder,Scorsese...sau te refereai la faptul ca Lynch nu are valoarea lui Cronenberg!

blitz43 03 May 2004 11:37

[quote="Serghei"]
Originally Posted by blitz43:

Mai am niste Fellini,Tarkovsky,Wilder,Scorsese...sau te refereai la faptul ca Lynch nu are valoarea lui Cronenberg!


bingo! :lol:

Mala Portugal 03 May 2004 14:20

Re: David Lynch
 
Originally Posted by zizi:

si imposibilitatea de a gasi vreo explicatzie logica schimbarilor de personalitate, timp si spatiu din mulholland drive ...

Mai...daca chiar iti pui mintea cu el, Mulhollandu' are o logica

nortis 23 May 2004 02:07

The Grandmother poate ca nu este regizat de nota zece, insa e si facut prin anii 60-70, pot sa revin cu o data mai precisa daca intereseaza pe cineva. Si in plus, ideea conteaza. E ca si cum ai face un portret fara sa cunosti regulile anatomice ale fetei, structura, osatura, etc, si totusi iti iese expresia, forta unei idei...Eu prefer The Alphabet dintre scurte. In grandmother se vede talentul, chiar daca tehnic e acum destul de depasit. Cine de la ATF se gandeste ca poate s/o nasca dintr/un copac pe bunica, singura care poate sa ofere afectiune, singura fiinta care desi anormala este cea mai umana?


All times are GMT +2. The time now is 00:35.

Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.