Cinemagia Forum

Cinemagia Forum (https://www.cinemagia.ro/forum/index.php)
-   Vreau sa stiu (https://www.cinemagia.ro/forum/forumdisplay.php?f=225)
-   -   Filme"Capa si spada" (https://www.cinemagia.ro/forum/showthread.php?t=96575)

ioanide 10 Jan 2010 13:21

Filme"Capa si spada"
 
Parca sunt un neajutorat tot vin si va rog sa ma ajutati.Numai daca stiti!!
Am vazut multumita cinemagia si voua cea mai buna comedie "The Party" pe care vi-o recomand tuturor.Acum as vrea daca puteti sa imi spuneti ceva filme de capa si spada .Si mai ales ceva ecranizari "Michel Zevaco".Oricum in ultimul timp sunt din ce in ce mai multe filme cu tematici sf sau apocaliptice.Bune ecranizari n-am ce spune insa totusi lipsesc filmele mai simple si fara pretentii cum ar fii "Cavalerul PARDALLIAN"(Nici nu stiu sigur daca asa se numeste).Asa ca daca stiti ceva titluri de filme gen capa si spada va rog frumos sa postati.Toate cele bune!

Im.Kino 10 Jan 2010 13:53

Pai ia Muschetarii lui Richard Lester, niste Captain Blood, cu Errol Flynn, apoi The Princess Bride (deliciu absolut!), Prizonierii din Zenda (favoritul meu e cel cu Stewart Granger)... si cam atat pentru inceput.

Pitbull 10 Jan 2010 14:15

Subscriu la tot ce ti-a recomandat Im.Kino, precizând cä Errol Flynn, pe lângä celebrul "Captain Blood", mai are multe de gen ("Robin Hood", "Corsarul", etc.)

si mai adaug:

Filmele cu Gérard Barray (interpretul lui Pardaillan - asa se scrie; ;) "Pardalian" se scriu numele de puradei.)
Diversele versiuni ale lui Zorro (Douglas Fairbanks, Tyrone Power, Alain Delon, Antonio Banderas, etc.)
«La Tulipe Noire», cu Alain Delon.
"The Court Jester", cu Danny Kaye (o comedie demential de amuzantä, cu niste scene de scrimä delicioase; zilele astea am cäutat-o pe torrentz si mi-am si luat-o!)

Hint:
Cautä pe IMDb, dupä Michel Zevaco (la "Names"), si vezi ce ecranizäri s-au fäcut.
Asemenea, Gérard Barray, Errol Flynn, (tot la "Names"), Zorro (la "Titles"), etc...

ioanide 12 Jan 2010 11:27

Va multumesc mult pentru raspunsuri.Cred ca acest forum este cel mai amabil din Romania si va felicit pe toti pentru pasiunea si inima voastra.
Bremen in noi toti sufletul de copil exista iar un film nu face decat sa il aduca mai in fata si sa il lase sa priveasca dincolo de zidurile impuse de eul nostru orb.Numai bine tuturor!

Pitbull 12 Jan 2010 12:05

Esti drägut. :) Acest forum poate fi si cel mai infam din România - dar cu cine meritä, cum altfel decât amabili putem fi?
Acu', cä tot ne-ai gäsit, nu te du! Integreazä-te, exprimeazä-te, afirmeazä-te!

corinka 12 Jan 2010 13:01

Mai erau si filmele alea cu Angelique...:)

Judex 12 Jan 2010 13:08

Fanfan La Tulipe, ala din '52 cu Gerard Philipe!!! Mi-a placut la nebunie. :)

BLACK-SPIDER 30 Mar 2010 23:46

Le Bossu si Cyrano de Bergerac cu un Depardieu de zile mari , merita vazute :)

alextreme93 31 Mar 2010 10:59

Czarne Chmury(Norii Negri)B-)


All times are GMT +2. The time now is 07:23.

Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.