Cinemagia Forum

Cinemagia Forum (https://www.cinemagia.ro/forum/index.php)
-   Film in general (https://www.cinemagia.ro/forum/forumdisplay.php?f=227)
-   -   Vive la France! (https://www.cinemagia.ro/forum/showthread.php?t=84608)

Jay 23 May 2004 14:00

Vive la France!
 
Cu ocazia inceperii Roland Gaross-ului(maine). As dori sa lansez un subiect de genul Cinematografia franceza: Ce filme v-au marcat? Actori! Regizori! si alte lucruri de genul asta.
Am sa incep eu cu filmul Trois couleurs: Bleu. Am vazut si Rosu, iar Alb inca nu am apucat. Sunt intradevar niste filme dramatice, care dau un fel de definitie a cinematografiei europene(poate am exagerat un pic). Filmele lui Krzysztof Kieslowski, chiar daca el este polonez, eu as spune ca intra foarte usor in categoria filme franceze. Parca Trois Couleurs :Bleu a fost marele pierzant, in defavoarea lui Pulp Fiction, la Cannes. In fine ..... cam asta este subiectul.

Jay 23 May 2004 14:01

P.S.
 
P. S. Scuzati dar am uitat ceva foarte important. Bafta Andrei Pavel!!!

dream_arizona 24 May 2004 09:16

mie mi.au placut din cele mai recente si din cate imi aduc aminte acum: Amantul / Indochina / Amelie / Ingeri cazuti ;) / L'auberge espagnole / Les gout des autres / Riviere purpre / Tanguy / Farinelli / Le placard / ...

Gaandalf 24 May 2004 09:27

Originally Posted by dream_arizona:

mie mi.au placut din cele mai recente si din cate imi aduc aminte acum: Amantul / Indochina / Amelie / Ingeri cazuti ;) / L'auberge espagnole / Les gout des autres / Riviere purpre / Tanguy / Farinelli / Le placard / ...

favoritul meu : Dobermann shi Les Rivieres Pourpres shi sper k sequelu' (care deja nu-l are in cast pe Vincent Cassel) sa nu fie nashpa... :( Les Riviers Pourpres 2

Blanche 24 May 2004 14:51

Originally Posted by dream_arizona:

mie mi.au placut din cele mai recente si din cate imi aduc aminte acum: Amantul / Indochina / Amelie / Ingeri cazuti ;) / L'auberge espagnole / Les gout des autres / Riviere purpre / Tanguy / Farinelli / Le placard / ...


Subscriu la Amantul / Indochina ... si mai ales Amelie / Ingeri cazuti

raptor 24 May 2004 15:21

France is dead!Long live France!

blitz43 24 May 2004 15:22

everybody hates french people..

Blanche 24 May 2004 15:33

Si inca ...

"Vatel" - desi nu e integral francez
"8 femmes" al lui Ozon
"La Veuve de Saint-Pierre"

Eventual "La Reine Margot"

capitain 24 May 2004 16:26

Originally Posted by blitz43:

everybody hates french people..


that includes woody allen too?
dinner de cons, ...ils existent trop de films que m'ont plu :P

Jay 24 May 2004 21:31

Rauri de purpura part deux cand apare?

ricutza 25 May 2004 01:18

mie mi-au placut mult: 8 Femmes, Le Placard, Delicatessen, Amelie, Qui a tue Bambi? si Vidocq...

zizi 25 May 2004 01:27

Originally Posted by ricutza:

Vidocq...



aaaargh.....!

asta de ce? :sick:

Leonard 25 May 2004 01:35

subscriu la L'amant si Amelie. Mai adaug: Orphee si Testament d'Orphee ale lui Cocteau, comediile cu Louis de Funes, Fahrenheit 451 si La nuit americaine (doar astea le-am vazut de Truffaut), Irreversible, La Pianiste si alte filme de productie franceza, chiar daca regizorii sunt de alta nationalitate: Trois Coleurs, Arizona Dream, Mulholland Drive, Cet obscure object du desir (si alte filme de Bunuel).

In schimb nu inteleg ce poate sa va placa Le Placard, asa idiotenie de film nu-mi inchipuiam ca poate exista, cica e comedie dar nu m-a facut sa rad nici a 100-a parte din cat am ras la Duplex de pilda. Rivieres Pourpres m-a plictisit ingrozitor, e un film prea obisnuit (si tipic american) pentru ce ma asteptam.

Jay 25 May 2004 02:56

Roland Garros
 
Scuzati ca nu are legatura cu filmul(msg asta), dar tre sa spun....
Andrei Pavel s-a calificat in turul doi dupa ce adversarul sau spaniolul Oscar Hernandez a abandonat din cauza unei accidentari. Astazi intra in lupta si Victor Hanescu care va juca impotriva francezului Jean-Rene Lisnard. Asa ca bafta la amandoi in continuare.

dream_arizona 25 May 2004 09:23

Originally Posted by blitz43:

everybody hates french people..


I don't...
8) "La Reine Margot" / "La double vie de VĂ©ronique" (Kieslowski)
/ recentul "Nathalie" / "La Fille sur le pont " / "Un coeur en hiver"

:love: Daniel Auteuil ...

Gaandalf 25 May 2004 10:08

Originally Posted by zizi:

Originally Posted by ricutza:

Vidocq...

aaaargh.....!
asta de ce? :sick:

mi-a placut ingrozitor de mult ... subiectu cat se poate de original shi mi-a placut foarte mult montajul ...
Tu nu ai dat nici macar o explicatzie ptr :sick:

zizi 25 May 2004 12:29

mie mi s-a parut atat de stupid subiectul, atat de vomitatoare efectele speciale, atat de proasta calitatea imaginii(filmata in digital), atat de prost montat, atat de "hai sa-i copiem pe americanii k stie ei de ce"...incat nu am simtzit nevoia sa argumentez.

Leonard 25 May 2004 13:01

Originally Posted by zizi:

mie mi s-a parut atat de stupid subiectul, atat de vomitatoare efectele speciale, atat de proasta calitatea imaginii(filmata in digital), atat de prost montat, atat de "hai sa-i copiem pe americanii k stie ei de ce"...incat nu am simtzit nevoia sa argumentez.


subscriu. ce recomandari primisem la filmul asta si cat de penibil s-a dovedit a fi! In foarte multe filme din ultima perioada, francezii, la capitolul comercial, copiaza retetele americane.

Gaandalf 25 May 2004 14:17

Originally Posted by zizi:

mie mi s-a parut atat de stupid subiectul, atat de vomitatoare efectele speciale, atat de proasta calitatea imaginii(filmata in digital), atat de prost montat, atat de "hai sa-i copiem pe americanii k stie ei de ce"...incat nu am simtzit nevoia sa argumentez.

Pai tocmai prin montajul shi prin imaginea shtearsa shi cu tenta portocalie shi exagerata atmosfera pe care natura o prezinta se distinge filmul ... Mi se pare ca are un aer de nou in calitate de film francez ...
pana la urma dragii mei ... de gustibus non disputandum :happy:

MinRep 25 May 2004 15:47

Nu am vazut prea multe filme franceze. Dar totusi...

"L'Annee Derniere A Marienbad" (Alain Resnais) este unul dintre filmele cele mai bune pe care le-am vazut (pe un loc inalt intr-un ipotetic TOP 10). De Resnais am mai vazut "Hiroshima, mon amour", care mi-a placut, dar nu in mod exceptional.

"La regle du jeu" nu m-a prea impresionat. Poate decalajul de generatii dintre mine si ea.

Imi mai amintesc un film vechi, "Jurnalul unui preot de tara", pe care l-am inteles mai greu. Cam monoton, dar interesant si asta.

Bineinteles, comediile cu Louis de Funes ("Oscar", "La manie des grandeurs", seria Jandarmului, "L'homme orchestre" etc.) sau Pierre Richard (aici mentionez doar "Le distrait", care mi-a placut in mod exceptional)...


Recent, desi nu pot sa zic ca am vazut nici un sfert din filmele franceze care au ajuns la noi, mi-au placut (cam asa si asa...) "8 femmes", "Amelie" si dracu' stie unde bagam "Au-dela les nuages"/"Al di la delle nuvole". "Les riviers pourpres" merge pentru vineri seara, in absenta unui "Se7en" sau unui "The Usual Suspects", care sa-ti arate cum se face meseria!


All times are GMT +2. The time now is 20:53.

Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.