Cinemagia Forum

Cinemagia Forum (https://www.cinemagia.ro/forum/index.php)
-   Cinematografia romaneasca (https://www.cinemagia.ro/forum/forumdisplay.php?f=229)
-   -   Cele mai frumoase actrite romance (https://www.cinemagia.ro/forum/showthread.php?t=98234)

cosmin742000 16 Sep 2011 23:21

Cele mai frumoase actrite romance
 
Incep eu cu preferintele mele

1 Teodora Mares



2 Manuela Harabor



3 Daniela Nane



4 Ioana Dragan



5 Reka Nagy



6 Aimee Iacobescu



7 Violeta Andrei



8 Vasilica Tastaman



9 Anna Szeles



10 Sidonia Manolache


victor584694 12 Jan 2012 18:43

1. Tora Vasilescu




2. Rodica Muresan




3.Anna Szeles






4. Alina Chivulescu



5.Mariella Petrescu


rvn 12 Jan 2012 22:53

3 Attachment(s)
Attachment 1707
Attachment 1709
Attachment 1708

fresie 12 Jan 2012 23:13

Originally Posted by cosmin742000:

Incep eu cu preferintele mele

8 Vasilica Tastaman



Actrita din imagine e Mariella Petrescu.

Malombra 09 Feb 2012 18:42







Pola Illery în Sous les Toits de Paris 1930 - vorbește și ceva românește la un moment dat.
_______________________________




Pe Eva Ionesco, actriță și regizor, au facut-o cunoscută fotografiile controversate pe care mama ei, Irina Ionesco, a început să i le facă de la 5 ani.
_________________________________



Leopoldina Bălănuță - ce privire.
________________________________




Magda Catone - ce coafură hipioată avea în Sfârșitul nopții, păcat că nu găsesc pe net nimic.
___________________________________





Carmen Galin
____________________________




Ecaterina Nazare - rebela din Pas în doi
______________________________




Anda Onesa
__________________________


http://www.teatruloradea.ro/lang-en/...ype=img&id=116
Elisabeta Jar - frumoasă rău în duhul aurului.
_____________________________




Oana Pellea
_________________________________




Elena Albu
____________________________________




Lucia Boga (cred)
___________________________________

și să nu-mi spună nimeni că Eliza Petrăchescu nu face un rol demn de Ozu în Ilustrate cu flori de câmp - pe rând rea de pică, intrigantă, ezitantă, morocănoasă, lașă.

_______________________________________

iar cine, în același film, nu exclamă moooaaamă!, când vede masivitatea ațâțătoare, strânsă-n jupă, a Dragei Olteanu-Matei și Turnul Eiffel cocoțat la 'mneaei pe cap, se minte singur.


____________________________________





Alexandra Maria Lara
_____________________________________




Aurora Cornu
Nu e actriță, ci poetă, dar a fost distribuita de Rohmer (tare, nu?) în Le genou de Claire (1970)
____________________________________




Ileana Popovici - nu mi-a venit să cred că nu am găsit mai nimic cu ea...
_______________________________________




Simona Maicanescu
________________________________________



Tania Popa
________________________________________




Carmen Trocan cred
_____________________________________

rvn 09 Feb 2012 19:11

felicitari, malombra!
pentru comentarii, in primul rand...

rvn 09 Feb 2012 20:18

5 Attachment(s)
si ca sa-ti tin oarecum, isonul...
fiindca imi propusesem si eu sa deschid albumul prafuit, dar, intre timp, m-am luat cu alte treburi:
Attachment 1763
Harabor si Pintea. ea, o tanara "speranta" , "talentoasa", care promitea destul de mult acum vreo 25 de ani. o blonda platinata in rol de taranca...hmmm..
Attachment 1764
Eniko Szilagy si Hossu. unguroaicele au pe "vino-ncoa". mi-a placut dintotdeauna si cred ca ecranul n-a fost destul de "incapator"pentru ea, desi merita...
Attachment 1765
Rodica Negrea si Condurache. pe bune, acuma lasand la o parte caraghiosenia fotografiei, ea, chiar e o actrita buna. sotul ei este Dinu Manolache, cumva? ha ha ha...chiar am dat acum cateva zile peste "Fata morgana" pe iutube.zau, am ras cu lacrimi, dar am ramas cu gura cascata cand am vazut statia de metrou de la Izvor.
Attachment 1766
Valeria Seciu si Caramitru. o actrita pe care mereu mi-a fost greu s-o urmaresc. desi cu mult talent, nu intelegeam ce spune mai ales ca sonorul filmelor romanesti lasa mult de dorit..
a fost casatorita cu Octavian Cotescu din cate imi amintesc si nu prea-i asociam ca si cuplu, nici de actori, nici in viata reala.
Attachment 1767
Mariana Buruiana si Bleont. imi amintesc de ea cu placere. din pacate, n-am revazut-o de foarte mult timp.stiu ca punctul ei forte erau rolurile dramatice.

Malombra 10 Feb 2012 17:31

mulțumesc, rvn.
sunt multe nume acolo de care nu am auzit.

fresie 10 Feb 2012 17:45

1 Attachment(s)
Originally Posted by Malombra:



Carmen Trocan cred
_____________________________________


Mariana Buruiana

Attachment 1770

Malombra 10 Feb 2012 18:24

:D știam eu că ceva nu e bine, nu știam cum o cheamă pe fata care a jucat alături de Visu.
mulțumesc.
trebuie să fiu mai sceptică față de imîdîbî :-/
sau față de oftalmolog.

Malombra 10 Feb 2012 19:17

am uitat de Coca Bloos, fantastică în După-amiaza unui torționar



+

pisica blândă care zgârâie rrrrrrrrău - Dorina Chiriac


fresie 10 Feb 2012 19:20

5 Attachment(s)
Adela Marculescu

Attachment 1771

Carmen Stanescu

Attachment 1772

Cezara Dafinescu

Attachment 1773

Florina Cercel

Attachment 1774

Gina Patrichi

Attachment 1775

fresie 10 Feb 2012 19:22

4 Attachment(s)
Irina Petrescu

Attachment 1776

Julieta Szönyi

Attachment 1777

Maria Ploae

Attachment 1778

Stela Furcovici

Attachment 1779

rvn 10 Feb 2012 20:00

2 Attachment(s)
de Gaitan, Serj, ecranizarea unui roman si tipesa asta pe numele ei Ioana Pacula, va mai aduceti aminte? macar din sexy-thrillerasele de mana a saptea de la Hollywood in care a jucat:
Attachment 1780
Attachment 1781

paul_aramis 10 Feb 2012 21:56

şi ce să caute Ioana la topicu' aista?

rvn 11 Feb 2012 10:36

Originally Posted by paul_aramis:

şi ce să caute Ioana la topicu' aista?

n-am nimerit-o? oh, my bad..

omudindulap 11 Feb 2012 14:01

Mihaela Trofimov


rvn 11 Feb 2012 14:52

5 Attachment(s)
din cauza cenzurii, putine actrite romance au avut ocazia sa se arate pe ecran in toata spendoarea nuditatii. una dintre ele, pe care eu am admirat-o dintotdeauna pentru naturalete si curaj a fost Tora Vasilescu. cred ca imaginea si rolul ei din "Proba de microfon" au fost foarte reusite. senzuala si libertina, Tora era simbolul femeii romance pe care societatea de atunci si regimul politic o detestau.
Attachment 1782
Attachment 1783
iar Medeea Marinescu, pe vremea aceea un copil talentat, a devenit o actrita pe care, inexplicabil, producatorii de film din ziua de azi, n-o mai solicita deloc. mi se pare ca locuieste la Paris? poate stiu altii mai bine...

Attachment 1784
Marina Procopie.
o frumusete aparte, aici in rolul Adelei, ecranizare a romanului cu acelasi nume de Garabet Ibraileanu.
Attachment 1785
Diana Gheorghian.
deasemenea, o alta frumusete a anilor 80, prea putin cunoscuta.
am cautat mai demult filmul acesta din care este si poza si in care a jucat alaturi de Razvan Popa, ca pe el voiam sa-l revad si nu l-am gasit. "Raliul", un film propagandistic, dar, cu ceva suflu proaspat in el.
Attachment 1786
in fine, Bianca Brad.
lansata pe orbita spre sfarsitul anilor 80, nu prea a aratat ceva in filme. eu mi-o amintesc mai mult de la reclama sapunului Lux.

Malombra 11 Feb 2012 15:35

uau, super! atâtea frumuseți de care nu aveam habar. de aș putea să și văd filmele alea , toate..
offtopic: am aflat acum că regizoarea Kira Muratova e născută în Basarabia, din mamă româncă și tată rus.
după ce am văzut sindromul astenic, și după motto-ul ei regizoral ”i only try to please myself” - nu pot decât să-mi dau jos gluga, baticul, căciula, zăpada și toate câte s-au îngrămădit pe capul meu din cauza frigului.
da, știu, a făcut școală de film la ruși, nu are rost să ne-o revendic, știu poliloghia, dar tot nu mă pot opri să nu mă bucur că autoarea unor filme cu substanță, cel puțin la fel de viguroase ca cele ale lui gherman, e de pe la noi.


bremen1980 11 Feb 2012 19:02

Margareta Pogonat


http://www.youtube.com/watch?v=8lBCAyUiRv8

http://www.youtube.com/watch?v=HplQZMxO1ow




All times are GMT +2. The time now is 13:59.

Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.