Cinemagia Forum

Cinemagia Forum (https://www.cinemagia.ro/forum/index.php)
-   Cinematografia romaneasca (https://www.cinemagia.ro/forum/forumdisplay.php?f=229)
-   -   Undeva la Palilula (https://www.cinemagia.ro/forum/showthread.php?t=98685)

Mercutio 15 Apr 2012 20:14

Undeva la Palilula
 
cu siguranta va fi un eveniment in cinematografia romaneasca. urmarind trailer-ul realizezi pe loc ca e altceva, nici pe departe minimalismul cu care ne-au obisnuit cineastii romani. dimpotriva, se remarca imediat mizanscena fastuasa, teatrala (evident, avem de-a face cu Purcarete), felliniana as spune. ii rog pe cei ce vor urmari filmul sa-si spuna parerea aici.

iata trailer-ul:
http://www.youtube.com/watch?v=OwIx12U1BrA
si un interviu cu Purcarete:
http://m.jurnalul.ro/cultura/film/si...ca-609878.html

SMC 17 Apr 2012 10:17

Amin. :))

SaberRider 18 Apr 2012 21:02

In 2030 poate o sa avem si noi la trailerele romanesti disponibila vizionare in 1080p. Sau e filmat cu telefonul?

Disciple 18 Apr 2012 22:57

Eu sunt foarte sceptic in legatura cu succesul acestui film. Asteptam premiera.

aniela07 20 Apr 2012 22:13

Mi-au placut: decorurile, costumele (fiind vorba de Purcarete nu cred ca surprinde pe nimeni), personajele, unele metafore si atmosfera suprarealista. Povestea e cam dezlanata si cu suficiente stereotipuri ca sa te scoata din sarite pe alocuri. As fi preferat sa vad mai mult un Purcarete de cinema care sa ma surprinda decat unul previzibil daca iti place teatrul lui.

varu 21 Apr 2012 03:36

Primele reactii sunt mai degraba negative:

http://www.filmreporter.ro/20-04-201...-de-proportii/
http://www.hotnews.ro/stiri-film-120...ara-masura.htm

Nu conteaza cronicile astea pana nu il vad. O sa ma duc sa-l vad weekendul asta.

Presedintele 21 Apr 2012 05:50

Ok, nu voiam sa ma bag in discutie, dar filmul este mai mult decat acceptabil!
Vorbeam cu niste colegi alaltaieri si le spuneam o duda de-a lui Ricky Gervais, intrebat fiind ce-ar face daca nu s-ar mai produce nimic, nici Derek, nici nimic. Iar el nu ar mai putea face CHIAR nimic. La care omul spune: m-as face critic. "Am fost critic ani de zile la TV.. Mai nasol a fost cand a trebuit sa fac ce contestam".
Purcarete a reusit ceva ce putini reusesc in tara asta - sa demonstreze ca oamenii deosebiti merita tratament deosebit. Am mai spus-o in alt context - un kil de cacat nu echivaleaza cu un kil de aur, oricat ar vrea unii sa ne convinga de faptul ca cantitatea conteaza.
Iar pentru Iulia Blaga un singur mesaj: cum preferi shaorma, mica, mare, medie? Nu de alta, dar oamenii de la Berlin sunt ingrijorati. :-&

bremen1980 21 Apr 2012 12:35

Originally Posted by Presedintele:

Ok, nu voiam sa ma bag in discutie, dar filmul este mai mult decat acceptabil!
"Am fost critic ani de zile la TV.. Mai nasol a fost cand a trebuit sa fac ce contestam".

Iar pentru Iulia Blaga un singur mesaj: cum preferi shaorma, mica, mare, medie? Nu de alta, dar oamenii de la Berlin sunt ingrijorati. :-&

Si Iulia Blaga se lupta cu kilogramele ??? Eu stiam de Anca Gradinariu ca pune dar nu mai da jos :D .O stiam tinerica si usurica (nu usurateca ) dar cand am vazut-o live am avut un soc vizual . Nu prea se pupa imaginea ei din poze ,cu aparitia de tip Queen Latifah .

Nu tine cu faza cu :''daca nu-ti place sa faci tu altul mai bun '' .Daca nu stii sa faci covrigi trebuie sa inghiti toti covrigii casanti care se vand pe tarabe ?? Dai banu'' ai si dreptul sa ceri calitate .
Chiar ieri am zis sa vad filmul dar m-a deturnat un prieten pe la niste bere .
Vazand trailerul ma gindesc la Kusturica care a ecranizat ''Un veac de singuratate'' in formula ''Pisica alba ,pisica neagra ''
Era si normal sa apara asemenea aberatii vizuale dupa inghetul de tip Puiu,Mungiu&epigonii. Dupa ce ti-a inghetat fundul la -30 de grade ,primavara aduce cu ea inverzirea pomilor dar si aparitia buruienilor ,balariilor , urzicilor ,s.a. Practic echipa troica Mungiu -Puiu-Porumboiu a cam pus lumea la postit dar toti s-au saturat si dau acum navala la bucatele grase aflate in camara ferecata .Te abtii ,te abtii dar pe urma dai buzna.

Am o singura nelamurire :Tamango o fi si el in film ???:P

Presedintele 21 Apr 2012 17:46

LOL. Am folosit shaorma ca-i la moda - cica Oana Roman s-ar spala pe dinti cu pasta de mici. :))
Trimiterea era catre o cronica dezgustatoare a duduii in cauza, in care, dupa ce-l facea albie de porci pe Werner Herzog, miorlaia ca organizatorii ii pun la dispozitie numai apa la 330, nu la jumate, cum era ea obisnuita; plus alte bazaconii gretoase pe aceeasi tema. De parca un festival de talia Berlinului trebuie sa-i aiba in centrul atentiei pe ei, jurnalistii culturali, nu pe altii precum spectatorii sau cineastii insisi. Scarbos.

dansatorul_polimorf 22 Apr 2012 18:27

Arata a piesa de teatru filmata. Actorii arata teatrali. Ia mai zi-o ba, pe aia, cu "a fi sau a nu fi".

Presedintele 22 Apr 2012 22:35

Cu mine vorbesti?

dansatorul_polimorf 22 Apr 2012 22:56

Doar daca tu esti Purcarete.

Presedintele 22 Apr 2012 23:12

Ah, scuze, nu. ;)

varu 24 Apr 2012 00:44

Filmul asta e aberant cap-coada. O oroare. Cu siguranta e cel mai prost film din toate 51 de filme pe care le-am vazut anul asta (pot da lista cu celelalte 50) si mi-e greu sa numar pe degetele de la o mana alte filme mai proaste ca asta in cele 200-300 de filme pe care le-am vazut in ultimii 2-3 ani.

Nu ramai cu nimic dupa doua ore si jumatate, cu nicio emotie, nicio idee, nicio poveste, niciun personaj memorabil, ramai cu o insailare aberanta de aberatii vizuale care vin de niciunde si duc catre nicaieri.
O idee cam despre cum insaileaza Purcarete ideile in cinema. Sa zicem ca ar vrea sa transmita ideea ca "ne-am vandut asa usor (sufletul, tara sau naiba stie ce) strainilor si vanzarea asta o sa ne coste tragic". Pai ne arata niste tarani-mojici vanzand niste broaste unui don capo di tutti cappi care savureaza broasca, cheama trenul, se incarca trenul cu broaste, mojicii trag un chef cu broastele ramase si prajite, sunt blestemati sa moara pana la ultimul, ultimul fiind mancat de o broasca. Profund sau doar aberant?
De fapt nici macar nu stiu daca asta o fi vrut sa transmita, daca macar asta era ideea sau nu, daca ce spun eu are vreo succesiune logica sau nu, ideea e ca la modul asta ar trebui eu sa ma emotionez de cinemaul lui Purcarete.

Sa nu mai amintesc de zecile de injuraturi fara noima, de iepurasi pe iarba verde si cer violaceu, de whiskane black jack tinute de rupti-in-cur, de o gramada de aberatii vizuale care nu se incadreaza in nicio structura coerenta despre ce inseamna un film.

De exemplu, daca eu as face o scena in care as baga lingura in oala ca taranul, as zice ceva de genul "Fa Leano, dar buna zacusca iti mai iesi, futu-ti mortii ma-tii de boccie!" (literally si pe un ton sugubat) si de fapt eu as vrea sa transmit o idee antiglobalizare, voi ati pune botul ca eu fac arta? Exact.

Cu riscul de a parea mai rau decat trebuie, dar filmul asta e un fel de "Garcea si oltenii" pentru "intelectuali".

gionloc 24 Apr 2012 11:14

Originally Posted by varu:


O idee cam despre cum insaileaza Purcarete ideile in cinema. Sa zicem ca ar vrea sa transmita ideea ca "ne-am vandut asa usor (sufletul, tara sau naiba stie ce) strainilor si vanzarea asta o sa ne coste tragic". Pai ne arata niste tarani-mojici vanzand niste broaste unui don capo di tutti cappi care savureaza broasca, cheama trenul, se incarca trenul cu broaste, mojicii trag un chef cu broastele ramase si prajite, sunt blestemati sa moara pana la ultimul, ultimul fiind mancat de o broasca. Profund sau doar aberant?


'mafiotul' ala, intepretul, e chiar Purcarete, astfel ca e, totusi, ceva sens si ceva ironie acolo.
iar toata secventa cu petrecerea cu broaste ar fi fost reusita daca nu erau toate replicile in care opera e discutata de petrecareti...

filmul nu e catastrofa, in niciun caz nu e o oroare.
e, asa, modest.

varu 24 Apr 2012 11:23

Originally Posted by gionloc:

Originally Posted by varu:


O idee cam despre cum insaileaza Purcarete ideile in cinema. Sa zicem ca ar vrea sa transmita ideea ca "ne-am vandut asa usor (sufletul, tara sau naiba stie ce) strainilor si vanzarea asta o sa ne coste tragic". Pai ne arata niste tarani-mojici vanzand niste broaste unui don capo di tutti cappi care savureaza broasca, cheama trenul, se incarca trenul cu broaste, mojicii trag un chef cu broastele ramase si prajite, sunt blestemati sa moara pana la ultimul, ultimul fiind mancat de o broasca. Profund sau doar aberant?


'mafiotul' ala, intepretul, e chiar Purcarete, astfel ca e, totusi, ceva sens si ceva ironie acolo.
iar toata secventa cu petrecerea cu broaste ar fi fost reusita daca nu erau toate replicile in care opera e discutata de petrecareti...

filmul nu e catastrofa, in niciun caz nu e o oroare.
e, asa, modest.


Stiu ca e chiar Purcarete. Care-i sensul?

gionloc 24 Apr 2012 11:33

e o reprezentare ironica a pozitiei sale de autor.
o treaba de stil, care, intr-un proiect mai bine construit, mai cu atentie, ar fi dat corp peliculei - pastisa, parodia sau intertextualitatea postmoderne fiind ingrediente nobile in miinile celui care stie sa le foloseasca.

rvn 24 Apr 2012 13:51

sinopsisul de pe cinemagia e identic cu reclama care este difuzata pe un post de radio ascultat de mine. auzind-o, destul de des, ma gandeam la un moment dat ca inca ne mai bantuie amintirea filmului lui Tatos si a Balantei, mai ales ca joaca si Razvan Vasilescu (oare intamplator?)
fraza asta "Serafim, proaspat absolvent al Scolii de Medicina este repartizat pe termen scurt...", pe mine ma indispune. ma determina din start sa refuz sa merg la cinema ca sa vad filmul.avem Universitati de Medicina in Romania iar repartitiile sunt deja istorie antica.
trailerul pare a fi un moment de viziune apocaliptica dar nu se intelege prea bine asupra cui, deci,pana la urma, despre ce e vorba in filmul asta? voi ati priceput?

vave 24 Apr 2012 18:08

Tocmai ce vin de la film.

Mi-au plăcut coloana sonoră, câteva imagini și replica de final. Pe la jumătatea filmului deja speram să se termine. M-a obosit rău de tot toată hărmălaia creată, în Palilula, locul unde haosul este sărbătorit mai ceva ca Anul Nou.

Un prieten zicea că vrea să mai meargă o dată la film dar rupt de beat. Sau că își face propriul "drinking game"... de fiecare dată când un personaj din film bea, ia și el un gât de tărie.

dansatorul_polimorf 24 Apr 2012 20:52

Viziunea apocaliptica e asupra sfarsitului lui Purcarete ca regizor de film, de unde si autoironia. Nimic nu intelegeti, profanilor...


All times are GMT +2. The time now is 17:01.

Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.