Cinemagia Forum

Cinemagia Forum (https://www.cinemagia.ro/forum/index.php)
-   Vreau sa stiu (https://www.cinemagia.ro/forum/forumdisplay.php?f=225)
-   -   NU SUNTETI DELOC CE propun numele??? (https://www.cinemagia.ro/forum/showthread.php?t=90413)

StefanDo 01 Mar 2007 16:37

Tamarainsa, esti in topicul Vreau sa stiu si eu unu' nu prea inteleg ce vrei sa stii. De fapt nu inteleg nimic din ce scrii, decat ca ai niste stari cand intri pe cinemagia. Poti dezvolta? :)

Carmine Galante 01 Mar 2007 18:41

Sincer si fara misto femeia are probleme. Trimite mp cu acelasi continut de neinteles sau similar.

aayana 01 Mar 2007 18:58

Uraste "Omul negru"?

S-a blocat tasta "?"

Leonard 01 Mar 2007 21:39

eu cred cã e agent secret ºi transmite mesaje codate prin intermediul cinemagia.

Pitbull 02 Mar 2007 03:17

Nu, serios:
Sub Ceascä, probleme cu Secu, în conditii nasoale. Sechele neuro-psihice(ca atâtia altii; am mai cunoscut cazuri, inclusiv printre apropiatii mei). Trebuie s-o luäm asa cum e, färä sä räscolim. Ba chiar, cu respectul cuvenit.

aayana 02 Mar 2007 06:27

Originally Posted by Leonard:

eu cred cã e agent secret ºi transmite mesaje codate prin intermediul cinemagia.



Cred ca cei care trebuie sa preia mesajele lui fac trec prin repetate stari de :shock:


Anyway, disecand inca o data topicul, cred ca s-a referit la faptul ca Scufita Rosie nu era ce vroia sa para (adica era undercover) si restul....ma mai gandesc!

aayana 02 Mar 2007 06:29

Aham, intrebarea era pentru sine: "azi cand citesc acest sait (pe tot?) nu stie sigur daca are sau nu acea stare?
(????)

StefanDo 02 Mar 2007 10:56

oricum, o sa mai tai din semnele alea de intrebare. Nu-mi place cum se lateste pagina din cauza nedumeririlor incomprehensibile ale lui T. :)

Dea_Tofog 04 Mar 2007 12:29

cred a i s-a dat prea multa importanta. topicul asta nu merita niciun reply.

Gloria 04 Mar 2007 12:31

Re: NU SUNTETI DELOC CE propun numele???
 
Originally Posted by TAMARAINSA:

M-am ratacit ca SCUFITA ROSIE in padurea ADORMITA.
Totusi filmul comunica...
Nu se joaca de-a OMUL NEGRU N-A VENIT desi este ora UNU?
Era un joc tampit pe care nu-l intelegeam la 5 ani, cand se facea colectivizarea....
Asa m-au speriat ai mei cu COLECTIVIZAREA, CANALUL, etc incat azi cand citesc acest site am aceea si stare????????????????????????????????????????????? ????????//
SOS


Analiza semiotica 8) :
1.titlul mesajului indica o indecizie: ar vrea sa fie o afirmatie, dar se folosesc trei semne de intrebare; intelegem ca s-a vrut o intrebare retorica, in concluzie. Sunteti oare ce propune numele? sau varianta - daca ar fi sa mentinem negatia pe care o foloseste T. :Nu-i asa ca nu sunteti ce propune numele?
2.Dar Observam ca acordul nu e facut; ca in cazurile "astia ne conduce", "capetele ne doare";
sau poate ca in "NU SUNTETI DELOC CE propun numele???" acordul vb. "propun" se face cu pluralul subst. "nume", iar nu cu substantivul articulat prin articol hotarat. Variantei in care "nume" e folosit la plural nu-i gasesc -inca- o explicatie.
3.lui TAMARAINSA ii plac comparatiile : (ea sau) el este Scufita rosie; ma rog, ca Scufita Rosie; T.recurge si la metafore "topicul vazut ca o padure adormita". Ca s-a ratacit in padure am inteles- sau nu- partea cu "adormita" e din alt scenariu.
4."Totusi filmul comunica...
Nu se joaca de-a OMUL NEGRU N-A VENIT desi este ora UNU?"- afirmatia de la inceput e incarcata cu bogate semnificatii filozofice, continuarea aducand o aura oculto- ermetica mesajului.
5.Care e ,insa,jocul de la 5 ani?Daca am fi stiut, mesajul s-ar fi dezlegat; totul se reduce la psihanaliza; ce ne marcheaza in copilarie, se rasfrange peste ani. Avem doar cateva indicii, nu suficiente: COLECTIVIZAREA, CANALUL;
6.TAMARAINSA, mai scrie-ne, suntem aici ca sa te ajutam.

Gloria 04 Mar 2007 12:33

Originally Posted by Dea_Tofog:

cred a i s-a dat prea multa importanta. topicul asta nu merita niciun reply.


Ai si tu dreptate;de data asta nu m-am putut abtine.

aayana 04 Mar 2007 15:28

Originally Posted by Gloria:

Originally Posted by Dea_Tofog:

cred a i s-a dat prea multa importanta. topicul asta nu merita niciun reply.


Ai si tu dreptate;de data asta nu m-am putut abtine.



Nici ca se putea o analiza psihologico-literara mai buna :P
As veni cu o concluzie :) T. este nemultumit(a) si dezamagit(a) iar starile astea sunt la un nivel avansat (pentru ca au radacini din copilarie?)

p.s.
Cred ca e female! (Tamara)

Carmine Galante 08 Mar 2007 18:14

Asa, si?

Pitbull 08 Mar 2007 20:18

Re: NU SUNTETI DELOC CE propun numele???
 
Dacä tot veni vorba de profesori... Sä clarificäm:

PAUL MICLAU = o lichea, pupincurist al regimului comunist
ION COJAR = asasinul (si groparul) scolii românesti de teatru
SANDA MANU = o bisnitarä care vindea admiteri la actorie: 20.000 lei/prof., anii '80; 100.000 lei (cinci profesori) = intrare garantatä.
OLGA TUDORACHE = o mare actritä, o profesoarä slabä
VALERIU MOISESCU = un bun regisor de teatru, un foarte bun profesor
CATALINA BUZOIANU = o mare regisoare, o profesoarä nulä, cripticä, închisä în ea.
NICOLAE MANOLESCU = un bun critic literar, un politician veleitar

Jamais couché avec:
IRINA MAVRODIN
ALEXANDRA EMILIAN
TEODORA BANTAS

herbert 08 Mar 2007 20:54

Re: NU SUNTETI DELOC CE propun numele???
 
Originally Posted by Pitbull:

Dacä tot veni vorba de profesori... Sä clarificäm:
(...)
NICOLAE MANOLESCU = un bun critic literar, un politician veleitar

Jamais couché avec:
IRINA MAVRODIN
ALEXANDRA EMILIAN
TEODORA BANTAS


completari in zona scriitorilor:
Nicolae Manolescu - un excelent profesor si critic literar, poate cel mai influent in ultimii 30 de ani ai secolului trecut... Dupa '90 n-a mai tinut ritmul. s-a implicat si in politica, unde a fost doar un artist "pedestru"...
Irina Mavrodin - buna profesoara, exceptionala traducatoare a lui Proust - "In cautatrea timpului pierdut". are toata admiratia mea. scrie si o poezie buna...
Gelu Ionescu - profesor excelent, admirabil realizator de emisiuni culturale la Radio Europa Libera. a scris o foarte buna carte despre Eugen Ionescu si cateva - bune - carti de memorialistica, intre care "Copacul din campie"...
ce mai, buni profesori a avut Tamarainsa...
sper ca a luat cat mai mult de la ei...
mi-e greu sa judec numai dupa postarile de aici.

Carmine Galante 09 Mar 2007 19:17

Re: NU SUNTETI DELOC CE propun numele???
 
Originally Posted by Pitbull:

SANDA MANU = o bisnitarä care vindea admiteri la actorie: 20.000 lei/prof., anii '80; 100.000 lei (cinci profesori) = intrare garantatä.

Da, varza, babaciune si la propriu si la figurat (mai ales).

marx 09 Mar 2007 20:51

Re: NU SUNTETI DELOC CE propun numele???
 
Originally Posted by herbert:

Gelu Ionescu - profesor excelent, admirabil realizator de emisiuni culturale la Radio Europa Libera. a scris o foarte buna carte despre Eugen Ionescu si cateva - bune - carti de memorialistica, intre care "Copacul din campie"...

Gelu Ionescu a fost profesor ?!?!?!?!
stiam ca scria cronichete in revista Cinema prin anii '70 si apoi a facut "saltul"....

aayana 09 Mar 2007 22:00

Riciotto genereaza subiecte de discutie apoi dispare si noi in urma lui...polemici :))

herbert 10 Mar 2007 00:22

Re: NU SUNTETI DELOC CE propun numele???
 
Originally Posted by marx:

Originally Posted by herbert:

Gelu Ionescu - profesor excelent, admirabil realizator de emisiuni culturale la Radio Europa Libera. a scris o foarte buna carte despre Eugen Ionescu si cateva - bune - carti de memorialistica, intre care "Copacul din campie"...

Gelu Ionescu a fost profesor ?!?!?!?!
stiam ca scria cronichete in revista Cinema prin anii '70 si apoi a facut "saltul"....


da, a predat la Universitatea Bucuresti, Facultatea de Filologie, pana in 1982 cand a plecat din tara...
vezi un interviu cu el in Observator culltural din 2006, Nr:326, luat de Simonca...
iata un fragment:
"Astazi recititi Muntele vrajit si pentru iesirea dintr-o anumita depresie?
Nu stiu daca am citit-o vreodata in sensul asta; este foarte posibil. Cert este ca eu am recitit Muntele vrajit de vreo patru-cinci ori si mi-a placut atit de mult incit am facut un curs despre Thomas Mann la Facultatea de Filologie, unde predam. Eu le vorbeam despre Muntele vrajit in vreo patru-cinci seminarii.

Cine venea la cursurile despre Thomas Mann?
Am facut Thomas Mann impreuna cu o serie, in 1980, unde participau la cursurile mele Mircea Cartarescu, Cristian Teodorescu, Mariana Marin. in anul urmator, i-am avut studenti pe Calin Mihailescu – stabilit acum in Canada, pe Liviu Papadima, pe Rodica Zafiu. Am avut serii foarte bune. Seria din 1982, in ultimul an cind mai eram in Romania, era cu Traian Ungureanu si cu Ioana Parvulescu. Nici o luna n-am lucrat cu ei. in noiembrie, am plecat din Romania."

Carmine Galante 10 Mar 2007 19:50

Re: NU SUNTETI DELOC CE propun numele???
 
Originally Posted by Mistah J:

Excelent critic literar d'ampulea...
Try "lucky"... :hmm:

Eu zic sa te culci (pe veci) esti ffff. obosit.


All times are GMT +2. The time now is 14:56.

Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.