Cinemagia Forum

Cinemagia Forum (https://www.cinemagia.ro/forum/index.php)
-   S.F.ilm: dincolo de realitate (https://www.cinemagia.ro/forum/forumdisplay.php?f=262)
-   -   "A Christmas Carol" (https://www.cinemagia.ro/forum/showthread.php?t=96300)

Pitbull 03 Nov 2009 12:28

"A Christmas Carol"
 

"A Christmas Carol" - Perfecţiune steril/indigestă
Bye-bye, Forrest Gump, I think Zemeckis died...!

Ar trebui să fii bătut în cap ca să nu simţi nimic când vezi trilogia "Back to the Future" - una dintre acele bijuterii cărora vrând-nevrând le memorezi replicile şi te pomeneşti spunându-ţi-le în şoaptă ca să te regăseşti pe tine însuţi, când ţi-o trage chiar prea de tot parşiva asta de viaţă. Ca să nu mai vorbim de minunatul "Forrest Gump", una dintre cele mai delicat-seminale lecţii cinematografice de morală, îngemănând la perfecţie zâmbetul din colţul drept al gurii şi lacrima din ochiul stâng. De ce...? Pentru că acel Robert Zemeckis, tânăr şi proaspăt, pe lângă inteligenţă, bun-gust şi profesionalism, avea în primul rând fior liric! Vedeai un puşti şi-un moş ţopăind ca nişte căpiaţi pe străzile unui oraş noaptea, sau o pană albă plutind în vânt, şi plângeai de sărea cămaşa de pe domnia ta.
Teamă mi-e că acel Zemeckis nu mai există... L-a dus în ispită, unde l-a sufocat, osificat şi aplatizat, falsa magie a efectelor speciale, C.G.I.-urilor, 3D-ului şi a altor mijloace tehnice care-au purtat cinematograful până pe cele mai înalte culmi. Mă temeam de asta încă de-acum doi ani, de când cu plictiseala aia sinistră şi complet gratuită de "Beowulf". Acum, din păcate, impresia se confirmă - la modul cel mai trist.
Nu e nevoie să insistăm asupra faptului că faimosul "Colind de Crăciun" al lui Dickens este unui dintre cele mai tuşante texte de proză scrise vreodată. Produce o emoţie atât de puternică, încât se menţine viu chiar şi acum, după un secol şi jumătate de când a fost scris - şi a generat nenumărate evoluţii culturale în întreaga lume (inclusiv imaginea celebrului "white Christmas" - foarte improbabilă, în fond, de vreme ce normele meteorologiei europene cam exclud ninsorile fix în ultima decadă a anului). Ar trebui să fii complet bou ca să ecranizezi clasica nuvelă dickensiană într-o cheie rece şi nesimţitoare.
Zemeckis nu e nici pe departe un bou - dar pare să-şi fi pierdut complet umanitatea. A devenit sclavul tehnicii, al exhibiţionismului iconic, al redundanţei. Regia şi imaginea noului său film sunt atât de perfecte, încât eşuează din primele minute într-o doză masivă de plictiseală indigestă. Forţează atât de mult nota, încercând să te surprindă (mai ales cu zborurile peste oraş, impecabil de credibile şi cu adaosul stereoscopiei), încât nu te mai surprinde cu nimic - cu absolut nimic. Jim Carrey e ireproşabil în nenumăratele/nenumărabilele sale roluri - aşa că te lasă rece. Asemenea Gary Oldman, genitor a două personaje complet diferite de toate emploi-urile, oricum extrem de diversificate, cu care ne-a obişnuit. Pe lângă ei, ceilalţi actori chiar nu mai contează - cel mai trist fiind că nici măcar ei doi, Carrey şi Oldman, aici nu contează...
Şi, de fapt, nimic nu are importanţă în acest film. Încerc să identific orice aspecte mai concrete, orice detalii, orice elemente compoziţionale, pe care să le analizez - şi constat că n-am de ce să mă agăţ. E sferic şi insipid ca o pătlăgea modificată genetic şi injectată cu steroizi. E agitat, zbuciumat, vâjâitor, zgâlţâitor - şi complet lipsit de energie interioară. E plin de efecte nemaivăzute - şi nici nu te clinteşte din scaun. E mai pestriţ decât zece pomi de Crăciun la un loc - şi mai anost decât un furtun de aragaz decolorat la soare. E egal cu sine, liniar, monoton, sălciu - şi tocmai, tocmai pentru că se străduieşte atât de exagerat să nu fie astfel. Tautologia prolixă, exhibiţionismul stufos şi teribilismul imatur îi sunt fatale.
Mă întreb dacă un artist în situaţia lui Zemeckis mai are vreo şansă - căci tentaţia superficialităţii e irezistibilă şi, adesea, poate perverti definitiv. În fine, om trăi şi om vedea - iar dacă, aşa cum mă tem, adorabilul cineast de odinioară e într-adevăr terminat, nu putem decât să sperăm că sacrificiul său le va fi de învăţătură altora. Căci adevărul este că cinematograful se îndreaptă inevitabil şi irezistibil spre acest tip de imagerie complex-nereală, aşa că n-ar strica să învăţăm, inclusiv la nivel emoţional, afectiv şi sensibil, să-i devenim stăpâni, nu sclavi.

Pitbull (Mihnea Columbeanu)
3 noiembrie, 2009, h. 11:00-11:46
Bucureşti, România

par4zi7u 05 Nov 2009 12:02

salut .:D
vreau sa stiu si eu daca filmul e dublat in lb romana sau e subtitrat?
ms mult

Pitbull 05 Nov 2009 16:00

Copia 3-D de la vizionarea de presä era subtitratä.

beke76 05 Nov 2009 20:29

Este cu subtitrare

marcusARCUS 06 Nov 2009 13:18

Amin!

Pitbull 06 Nov 2009 13:23

R.i.p.!

Lili1982 12 Nov 2009 22:51

Abia acum am vazut si eu acesta animatie si per total n-am fost foarte dezamagita... Chiar daca e o animatie intunecata si nepotrivita pentru copii... noi adultii percepem diferit si apreciem substraturile din sfera emotionala ! E drept ca eu mi-am imaginat altceva... mi-am dorit mai mult accent pe latura pozitiva si vesela de care am avut parte la final ;) ! Jim Carrey s-a achitat bine de rol... efecte 3D... dezamagire totala... nu a venit cu ceva nou in acest sens... in schimb a venit cu detalii incredibile (locatiile exterioare redate cu fidelitate, chipuri conturate dupa modelul celor din acea perioada) care la o atenta vizionare au impresionat. Nota mea: 7/10

P.S. : am ramas uimita sa vad oameni in toata firea care au plecat dupa primele 40 de minute... cred ca s-au speriat nitel :)) ... sau poate nu le-a placut...

Pitbull 12 Nov 2009 22:55

...Cel mai probabil: s-au plictisit.
(Mie-mi venea sä plec dupä primele cinci minute - da' atunci, cum mai scriam analiza...?)

Lili1982 12 Nov 2009 23:01

Originally Posted by Pitbull:

...Cel mai probabil: s-au plictisit.
(Mie-mi venea sä plec dupä primele cinci minute - da' atunci, cum mai scriam analiza...?)


Te cred ! Eu am asteptat pana la final sa vad o schimbare... E drept ca a aparut in ultimele 5 minute :))

Disciple 12 Nov 2009 23:34

Ceea ce nu pricep este de ce au ales animatia in locul filmului.
Mai ales cand il alegi pe Jim Carrey care cu un machiaj inspirat ar fi fost minunat in rolul lui Scrooge.
De ce a trebuit sa recurga la animatia asta superefectspecializata cand deja a dat-o in bara cu "Expresul Polar"(dar la ala povestea in sine mi s-a parut fara miez realizarea in sine fiind foarte buna).Si mai vrea sa faca si "Spargatorul de Nuci".Sa fie treaba completa.:|
Inca nu am vazut filmul.Sa o fac?

Pitbull 13 Nov 2009 00:14

Originally Posted by Disciple:

Inca nu am vazut filmul.Sa o fac?

Eventual, da' nu musai. Cred cä ar fi relevant pentru träsätura asta paradoxalä asupra cäreia am tot insistat - a "perfectiunii insipide".

"Spärgätorul de nuci" va fi un SACRILEGIU, dupä varianta lui Disney din "Fantasia"! X(

marius_em 14 Nov 2009 18:11

mi-a placut
 
mi-a placut tocmai pentru ca a fost mai intunecat. Mi s-a parut mai fidel povestii lui Dickens asa. Christmas Carol e mult mai mult decat o poveste pentru copii, cred ca de asta e si atat de celebra. Iar la capitolul 3D m-au impresionat secventele de zbor, foarte bine realizate, chiar iti dadeau impresia de zbor, si chiar o usoara ameteala. O senzatie care, pentru mine, a facut tot filmul.

Disciple 14 Nov 2009 19:05

Va recomand varianta din 1999 cu Patrick Stewart in rolul lui Ebenezer Scrooge produsa sub egida Hallmark.O ecranizare mult mai sinistra si cinica.
"A Christmas Carol" nu mi se pare genul de poveste pentru copii.:D

Gospin 14 Nov 2009 19:24

Originally Posted by Disciple:

Va recomand varianta din 1999 cu Patrick Stewart in rolul lui Ebenezer Scrooge produsa sub egida Hallmark.O ecranizare mult mai sinistra si cinica.
"A Christmas Carol" nu mi se pare genul de poveste pentru copii.:D

Pai chiar nu e poveste pt. copii, ceea ce nu prea inteleg.
Daca filmul a fost creat in special pt. copii, de ce are o aroma asa mai intunecata?
Hai sa fim sinceri, de la o varsta incolo nimeni nu mai crede in Mos Craciun .... iti formezi o alta idee despre ce inseamna Craciunul, cu totul diferita.

Disciple 14 Nov 2009 19:47

Pai tocmai asta e cea mai frumoasa calitate a povestii:e o poveste de Craciun fara Mos Craciun!
Creatorii au fost neinspirati cand au ales sa virtualanimeze povestea.Sunt ferm convins ca ar fi iesit mult mai bine in varianta de film.

buticut 14 Nov 2009 19:50

Originally Posted by Disciple:

Ceea ce nu pricep este de ce au ales animatia in locul filmului.


Tocmai,daca nu ai nimic de imbunatatit la nivelul storyline-ului,macar vizual sa impresionezi. Si lumea se inghesuie la animatii 3D. Nu l-am vazut inca si nu stiu daca il voi vedea,oricum timpul meu liber e foarte foarte limitat :(,saptamana asta nu am vazut mai nimic.

marcusARCUS 15 Nov 2009 09:05

Originally Posted by Disciple:

Va recomand varianta din 1999 cu Patrick Stewart in rolul lui Ebenezer Scrooge produsa sub egida Hallmark.O ecranizare mult mai sinistra si cinica.
"A Christmas Carol" nu mi se pare genul de poveste pentru copii.:D

Pai da nu e poveste pentru copii.De exemplu A Christmas Carol este AP-12 la noi desi aproape toate desenele aduse la noi sunt A.G..

zoe 29 Nov 2009 22:39

Originally Posted by marius_em:

mi-a placut tocmai pentru ca a fost mai intunecat. Mi s-a parut mai fidel povestii lui Dickens asa. Christmas Carol e mult mai mult decat o poveste pentru copii, cred ca de asta e si atat de celebra. Iar la capitolul 3D m-au impresionat secventele de zbor, foarte bine realizate, chiar iti dadeau impresia de zbor, si chiar o usoara ameteala. O senzatie care, pentru mine, a facut tot filmul.


Subscriu. Mie mi-a placut filmul.

Floydman 05 Jan 2010 11:29

l-am vazut in 3D

nu sunt de acord ca filmul nu ar aduce nimic nou fata de ecranizarile de pana acum. poate ca subiectul a fost ras-ecranizat dar filmul asta e bunicel, adica misca ceva in spectatori si reuseste sa creeze (sau sa spun "randeze" :D? ) o lume si o atmosfera victoriana (dickensiana) bine conturate

eu am doar doua obiectii referitoare la film

1. filmul nu e de audienta generala, e nociv sa induci copiilor veniti la film cosmaruri 3D asociate cu Craciunul (vezi ultimu ghost). Craciunul ramane totusi o sarbatoare a bucuriei , nu trebuie sa terorizezi copii veniti sa vada o poveste cu cadre atat de violente.

2. tehnologia 3D e fascinanta dar observ ca a inceput sa subjuge filmele. ar trebui ca tehnologia animatie-3D sa fie pusa in slujba filmului iar nu filmul sa fie adaptat ca sa faca tehnologia mai spectaculoasa. cine vrea exclusiv sa savureze trucaje 3D ar fi mai indicat sa isi cumpere jocuri pe computer, nu sa determine producatorii sa strice unele filme pt a pune in valoare tehnologia...

rrs85 03 Jan 2011 15:30

Mie unul ,chiar daca o buna bucata din inceput aproape m-a facut sa abandonez vizionarea sa, mi-a placut, chiar foarte!;)


All times are GMT +2. The time now is 13:23.

Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.