Cinemagia Forum

Cinemagia Forum (https://www.cinemagia.ro/forum/index.php)
-   Film in general (https://www.cinemagia.ro/forum/forumdisplay.php?f=227)
-   -   filme pe care nu le-ati vazut pana la capat... (https://www.cinemagia.ro/forum/showthread.php?t=89549)

silver_boy 04 Nov 2006 06:38

filme pe care nu le-ati vazut pana la capat...
 
Magda Mihailescu pomenea undeva despre acele filme care devin un supliciu. Filmele pe care ai inceput sa le vezi si a caror poveste nu-ti mai spune nimic. Filmele in care, ca intr-o poveste de dragoste, "nu te mai regasesti" si pe care , tot ca intr-o poveste de dragoste, le abandonezi subit de indata ce consideri ca ai fost "inselat".
Sa parasesti templul iluziilor ( cinematograful) pentru a te intoarce la o realitate searbada de care - se presupune, esti satul - proclama un act de vointa pe care numai o mare dezamagire e in stare sa ti-o procure.
Despre acele filme "care ne mint asteptarile" si pe care le-am parasit, voiu a vorbi -:)

Pay it Forward - deseori imi plac filmele-astea lesinate, romantioase, cu iz etic, "americanesti" in care descoperi brusc natura iremediabil altruista a omului. Ea, fireste, se afla intotdeauna camuflata intr-o zona obscura a fiecaruia din noi dar are vesnic nevoie de un erou care sa o aduca la lumina din tenebrele ei...
But...nu stiu de ce ...pe la jumatatea filmului, Helen Hunt (Arlene McKinney) mi s-a parut deodata teribil de falsa in rolul ei de mama alcoolica, cu trecut promiscuu, incapabila sa comunice cu fisu si tot bullshit-ul ala ...Un fiu suferind de o maturitate gretoasa, un kevin spacey ( prefesorul ars) trudindu-se sa fie verosimil...
Probabil ca asa cum un roman idiot ( sau un poem asijderea )pot fi salvate de o singura pagina (sau de un singur vers) exista si filme care se pot salva, in extremis, - cu o singura secventa...
dar, uneori, pur si simplu...nu mai ai rabdare

Dea_Tofog 04 Nov 2006 07:42

Acum imi vin in minte Darte Movie, Click si U, Me and Dupree...

piranha 13 Nov 2006 22:55

N-am vazut niciodata de la un capat la celalalt filmul Papillon. Mereu l-am vazut in fragmente pe care le-am lipit/carpit in minte.

silver_boy 14 Nov 2006 01:00

Papillon ..k tot veni vorba...e unul dintre acele putine filme (fericite) in care-am regasit, fara efort, personajele si atmosfera cartii

Cinemania 16 Nov 2006 22:34

Originally Posted by silver_boy:

Papillon ..k tot veni vorba...e unul dintre acele putine filme (fericite) in care-am regasit, fara efort, personajele si atmosfera cartii


da l-ai vazut pana la capat, nu? :P

silver_boy 16 Nov 2006 23:26

lol
...p'ãsta da, l-am "ucis" -cum spunea Picasso despre fiecare lucru dus pînã la capãt.

zarathustra 07 Dec 2006 15:45

"Baraka" - Imagini si sunete din lume

amaizing :w00t:

Cinemania 08 Dec 2006 15:57

crank...e ca un copil de 16 ani care se caca pe el la fiecare partz

Dominic 16 Dec 2006 21:40

Asa e Crank sucks hard!
Nu imi aduc aminte exact dar au fost multe filme care nu le`am vazut pana la capat, in special din cauza k mi se pareau plictisitoare sau absolut proaste("jeguri")!Imi aduc aminte de Soul Plane...nu am putut sa`l vad pana la capat...putin la inceput atat si deja ma plictisisem!

retrimer 21 Dec 2006 12:32

The Hitchhiker's Guide to the Galaxy

la asta am stat pana la sfarsit pentru ca am promis ca raman pana la sfarsit.teribil. mi-a curs din urechi si din ochi sange si mi-am blestemat acele minute in care cu greu am rezistat.

Clara De PointduLac 22 Jan 2007 13:41

Miami Vice - Colin Farell pe post de Don Johnson...mdea mai lasa-ma!

Luke_Dorian 23 Jan 2007 11:12

ce coincidenta.nici eu nu am vazut miami vice pana la capat.

aayana 23 Jan 2007 12:23

o sa fiti surprinsi..
 
Pulp Fiction :| Don't judge me, nu ma omor dupa genul ala de filme, that's all!

daphne 06 Feb 2007 18:46

you got serve...desi imi plac filmele d gen step up, honey..dirty dancing, asta chiar m-a plict...

Pitbull 06 Feb 2007 19:00

Originally Posted by daphne:

asta chiar m-a plict...

...isit? :?

Carmine Galante 06 Feb 2007 20:00

Recent The departed, imposibil sa-l duc la capat si Moartea lu' lazarescu care m-a chinuit cateva ore. M-a obosit fizic.

aayana 15 Feb 2007 23:43

"Copilaria lui Ivan" - a lui Tarkovsky, asta dupa ce le-am vazut pe celelalte. La asta pur si simplu nu am avut rabdare! (poate si din cauza ca imi era somn :P

angel_4u 25 Aug 2007 16:59

hmm...taxi driver. dar nici nu-mi doresc sa-l termin :D

lucky 12 Sep 2007 13:16

just a kiss :| n`am inteles nimic dupa vreo 10-15 minute asa ca am lasat`o balta.Si One Missed Call ...nu prea ma dau in vant dupa horror`uri,dar parca ii lipsea ceva.Sarea si piperul poate :D

seven7seven 12 Sep 2007 13:33

Fear and loathing in LV. Guilty.. :?

Sorry mr. Gilligam, asta n-a mai mers.. Nu pot sa zic ca nu mi-a placut, poate o il revad odata.. Nu m-a prins in dispozitia necesara.


All times are GMT +2. The time now is 21:00.

Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.