Cinemagia Forum

Cinemagia Forum (https://www.cinemagia.ro/forum/index.php)
-   Vreau sa stiu (https://www.cinemagia.ro/forum/forumdisplay.php?f=225)
-   -   Aici puteti intreba orice va trazneste(nu despre film) (https://www.cinemagia.ro/forum/showthread.php?t=94958)

Pauline Kael 11 Apr 2009 10:01

Cum va pregatiti de Paste?

norww3 11 Apr 2009 11:44

Lene ... papat ... baut ... relax ... ciocnit oOo ... cozonaci ... voi ?

Pauline Kael 11 Apr 2009 11:57

Eu tre' sa ma pregatesc ,curatenie,cumparaturi,gatit,vopsit oua,decorat, si stat in familie.Si in plus altele.
Acum exista branza de post,salam de post,prajituri de post,ce post mai e si asta?

corinka 11 Apr 2009 12:00

De ce nu ma pot abtine de la dulciuri? Interesant este ca am vointa sa tin post, cand stiu ca e post imi impun si reusesc sa nu pap carne, lactate, oua, ciocolata cu lapte, dar imi iau ca o vaca nesimtita ciocolata de post. Mi-e ciuda ca s-a inventat si acest tip de ciocolata. Daca avea lapte, nu mi-era greu sa ma abtin, desi imi place mai mult ciocolata cu lapte decat cea amaruie.

norww3 11 Apr 2009 12:04

Asa buna CIOCOLATA mmmmmhhhhhhhhhhhh ... Buna RAU DE TOT ..... MMMMHHHHHH ...

Judex 11 Apr 2009 15:05

Originally Posted by Pauline Kael:

Eu tre' sa ma pregatesc ,curatenie,cumparaturi,gatit,vopsit oua,decorat, si stat in familie.Si in plus altele.

Just the same. Minus decorat, plus recuperat onorariul pe un contract mai vechi.

halebardul 11 Apr 2009 15:53

N-ar fi mai potrivit ca acest topic sa stea in cafenea? Asa mi se pare.
Oricum, e mai placut acolo, mai un abur de cafea, o tigara, o sueta...
Categoria asta "Vreau sa stiu" oricum e compromisa de tot felul de "caut un film, e pe pelicula dar mai multe nu-mi amintesc". :)

Haideti la cafenea, au bagat bere neagra!

Pauline Kael 11 Apr 2009 20:23

Originally Posted by Judex:

Originally Posted by Pauline Kael:

Eu tre' sa ma pregatesc ,curatenie,cumparaturi,gatit,vopsit oua,decorat, si stat in familie.Si in plus altele.

Just the same. Minus decorat, plus recuperat onorariul pe un contract mai vechi.

La toate treburile alea nu-ti trebuie un ajutor?:D

Pitbull 11 Apr 2009 21:02

Originally Posted by Pauline Kael:

Acum exista branza de post,salam de post,prajituri de post,ce post mai e si asta?

Eu zic asa:
Valoarea esentialä a postului e eminamente SPIRITUALA. Evident, noi avem nevoie de alimente animale - dar cu mäsurä! In post, ne refuzäm carnea animalelor (care impune uciderea lor), precum si ouäle (viitorii indivizi) si produsele lactate (laptele fiind hrana puilor lor - si abia apoi, a noasträ).
Ca atare, când folosim simulacre vegetale ale produselor animale, de fapt le crutäm. Dincolo de faptul cä mezelurile si cärnurile de post sunt gustoase, eu când le consum constientizez mereu faptul cä nu le-am impus animalelor nici un sacrificiu, ca pret al alimentärii mele. Simplu spus, MA BUCUR cä pot consuma "carne" vegetalä, färä ca asta sä fi costat viata nici unui animal.
Ca om normal, mä pot multumi cu atât.
Situatia se schimbä dacä omul care constiinta foarte încärcatä. Dacä are pe suflet päcate grele - nu doar "de principiu". Dacä, într-adevär, a cauzat necazuri, nefericire, nenorociri... (fiind nu intelectual, ca noi, ci judecätor, politist, militar, etc..) Desigur, e posibil sä fi actionat JUST,LEGAL, LEGITIM (sau nu..!), dar tot a lovit niste oameni... Ei bine, pentru un asemenea om, se impune un post mai sever: chiar si färä simulacre pläcute. 100% vegetal, refuzându-si orice pläcere. Si i se va ierta.

Suspect de bizar 11 Apr 2009 21:06

Dacă tot veni vorba de post,un om care munceşte 10-12 ore pe zi,fizic şi/sau psihic nu-i poţi impune să nu mânce carne.

Pauline Kael 11 Apr 2009 21:26

La multi ani de Florii! Lacramioara,Margareta,Panseluta,Violeta,Narcisa,Vi orica,Viorel,Crina,Florica,Floricica,Florina,Flori ,Cami,Camelia,Codrut,Codruta,Narcis,Florin,Florian .
La multi ani mamei mele,sa fie sanatoasa.

Cum ati petrecut azi(adica maine ,duminica)?Ati mancat ,adica gatit peste?(la cuptor cu vin alb si smantana ,o nebunie)







Pitbull 11 Apr 2009 21:46

Originally Posted by Suspect de bizar:

Dacă tot veni vorba de post,un om care munceşte 10-12 ore pe zi,fizic şi/sau psihic nu-i poţi impune să nu mânce carne.

Evident!
Nimänui nu-i poti impune sä nu mänânce carne!
Decizia îi apartine LUI, si se bazeazä pe puterea propriei lui credinte.
Oricum, mesajul täu relevä un aspect esential al degradärii contemporane a credintei: gäsim tot felul de scuze ca sä nu postim (cä muncim 10-12 ore pe zi, etc...). De parcä Domnul ne-ar läsa sä ne îmbolnävim, subnutrim, subenergizäm, etc., în urma unui post tinut cu CREDINTA!

Suspect de bizar 11 Apr 2009 21:48

Just,se tot caută scuze,eu unul nu cred să fi tinut post la viaţa mea vreodată,că de,are bunică-meo o vorbă:„Nu-i păcat ce bagi pe gură,îi păcat de scoţi pe gură.”

Pitbull 11 Apr 2009 21:51

Originally Posted by Suspect de bizar:

are bunică-meo o vorbă:„Nu-i păcat ce bagi pe gură,îi păcat de scoţi pe gură.”

Un adevär partial.
AMBELE conteazä.
Ce scoti pe gurä e mult mai important.
Dar si ce bagi pe gurä conteazä. La un nivel secundar, dar tot conteazä.
Altfel, n-ar fi apärut conceptul de POST.

Suspect de bizar 11 Apr 2009 21:54

Ai dreptate din nou.Io n-am căutat niciodată scuze,deşi sunt credincios n-am ţinut post niciodată.Bunică-mea în schimb ţine tot timpu' post,şi iitrecută de 70 de ani şi foarte slabă.Nu înţeleg bătrânii că ar trebui să-i lase pe cei mai tineri să ţină post,nu să se slăbească pe ei,ş-aşa bolnavi.

Pitbull 11 Apr 2009 22:00

Incearcä sä tii post.
De la 17 ani, tin posturile mari (al Cräciunului si al Pastilor) si (neregulat) miercurea si vinerea.
Mä simt divin.
(Posturile medii - Sf. Fecioarä si Sf. Apostoli - nu le tin. Nu-mi gäsesc nici o scuzä - e propria mea släbiciune la mijloc.)
Fä mäcar atât.
Vei fi fericit.

Suspect de bizar 11 Apr 2009 22:04

Nu ştiu dacă-i post da-n unele zile nu mânc nimic,nu ştiu de ce,nu simt nevoia.

Pitbull 11 Apr 2009 22:11

Nu e de ajuns.
Dacä pur si simplu "nu simti nevoia" - unde mai e abnegatia?
Postul presupune un act constient de SACRIFICIU, pentru Dumnezeu - un auto-da-fé.

Pauline Kael 11 Apr 2009 22:12

Azi e sambata sau duminica?

Suspect de bizar 11 Apr 2009 22:14

Sâmbătă.


All times are GMT +2. The time now is 07:06.

Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.