Cinemagia Forum

Cinemagia Forum (https://www.cinemagia.ro/forum/index.php)
-   Cinematografia romaneasca (https://www.cinemagia.ro/forum/forumdisplay.php?f=229)
-   -   Prin Trafic cu Mitulescu (https://www.cinemagia.ro/forum/showthread.php?t=88549)

77ravens 22 May 2006 13:26

Prin Trafic cu Mitulescu
 
Un scurt metraj interesant,no doubt.Pareri?

77ravens 22 May 2006 13:45

Ok,sa incep eu.Filmul e foarte sugestiv:viata e un trafic infernal,in care n avem timp pentru noi,traim mecanic,sub zodia ceasului al carui ticait se aude la inceputul si la sfarsitul filmului.El e acolo ca sa ne aminteasca ca trebuie sa facem tot felul de chestii, ne tine "in priza", ne opreste de la o gura de aer ce ne ar mai limpezi gandurile.Barbatul parea pierdut printre atatea "mecanisme",parea a nu sti sa si traiasca viata;se opreste sa vorbeasca cu o fata,dar nu se leaga nimic,ca trebuie sa intre iar in trafic.

Alex Leo Serban 25 May 2006 09:16

yeah right; e un fel de 'crash' stind pe loc :lol:
(leaving joke aside, mie mi-a placut; un piculet mai putin decit '17 minute intirziere' (= cel mai bun film al lui mitulescu!; cel mai prost = 'bucuresti wien'... :sick: ), dar mi-a placut.)

rafael 26 May 2006 00:01

Originally Posted by 77ravens:

viata e un trafic infernal,in care n avem timp pentru noi,traim mecanic,sub zodia ceasului al carui ticait se aude la inceputul si la sfarsitul filmului.

se opreste sa vorbeasca cu o fata,dar nu se leaga nimic,ca trebuie sa intre iar in trafic.


Si cum ramane cu drama spalatoresei care si-a pierdut cercelul lasat mostenire din partea mamei.

Ideea ticaitului ceasului care da circularitate scurtmetrajului e frumoasa... din pacate nu stiu cat la suta din populatie se identifica cu protagonistul nostru. Eu cu siguranta nu ma regasesc in acesta.

Oricum.. m/a incercat un sincer sentiment de placere dupa ce am vazut scurtmetrajul... nu neaparat ca o gura de aer de la munte, dar ca lume plina de descurajari in care nu sunt singurul care traieste.

PS nu cred ca se opreste sa VORBEASCA cu o fata.. cred ca se opreste pentru a-si incerca disponibilitatea la actiune.. esec?... nu cred... e mai mult gravitatia lumii in care traieste...

9 din 10

77ravens 26 May 2006 06:22

Originally Posted by rafael:



Oricum.. m/a incercat un sincer sentiment de placere dupa ce am vazut scurtmetrajul... nu neaparat ca o gura de aer de la munte, dar ca lume plina de descurajari in care nu sunt singurul care traieste.


Pe mine m a nelinistit la culme!

rafael 26 May 2006 12:53

tanar si nelinistit?
 
esti cumva si tanar? Nah... ce anume te-a nelinistit?

77ravens 26 May 2006 13:26

Re: tanar si nelinistit?
 
Originally Posted by rafael:

esti cumva si tanar? Nah... ce anume te-a nelinistit?


Da,sunt, am 18 ani.
Felul in care si a petrecut el ziua...ce sa zic...viata care o avea(divort nasol,o fetita ce nu primea atentia dorita de la el,nu se leaga nimic intre el si fata aia,si faptul ca n avea nici o scapare).His life sucks.Si viata lui e viata majoritatii barbatilor in situatia aia.Doar ideea unei astfel de zile e urata,ca sa nu zic de situatia in care fiecare zi e asa.
Oricum,eu cred ca filmul reactia asta o si urmarea(de neliniste).Ticaitul ceasului,zgomotul infernal al picamerului,traficul obositor...

Supastar 26 May 2006 13:53

Re: tanar si nelinistit?
 
Originally Posted by 77ravens:

Da,sunt, am 18 ani.

Nashpa de tine! acum nu vei mai putea purta nicio conversatie inteligenta cu domnul Marx :P (observi marea pierdere,nu? ;) ) (si parca si ambra zicea ceva de din astea, dar nu bag mana in geam...si oricum el si-a depasit repede faza...)

77ravens 26 May 2006 14:08

Well...whatever!


All times are GMT +2. The time now is 23:08.

Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.