Cinemagia Forum

Cinemagia Forum (https://www.cinemagia.ro/forum/index.php)
-   Film in general (https://www.cinemagia.ro/forum/forumdisplay.php?f=227)
-   -   Vive la France! (https://www.cinemagia.ro/forum/showthread.php?t=84608)

Leonard 31 May 2004 23:25

Originally Posted by cherryblossom:

nu v-au placut filmele lui Jeunet si Caro? "Delicatessen", "La cite des enfants perdus", ...si mai nou "Amelie" (asta e regizat numai de Jeunet)...


Amelie e ok, foarte bun. Delicatessen are faze misto, dar e si enervant. La cite des enfants perdus insa e teribil de plictisitor. N-as rezista sa-l mai vad o data. Ai uitat de Alien 4, in ceea ce-l priveste pe Jeunet.

ricutza 31 May 2004 23:41

Originally Posted by Leonard:

Originally Posted by cherryblossom:

nu v-au placut filmele lui Jeunet si Caro? "Delicatessen", "La cite des enfants perdus", ...si mai nou "Amelie" (asta e regizat numai de Jeunet)...


Amelie e ok, foarte bun. Delicatessen are faze misto, dar e si enervant. La cite des enfants perdus insa e teribil de plictisitor. N-as rezista sa-l mai vad o data. Ai uitat de Alien 4, in ceea ce-l priveste pe Jeunet.



pai da, dar Alien 4 nu e film francez....

cherryblossom 01 Jun 2004 10:00

Originally Posted by Leonard:

Amelie e ok, foarte bun. Delicatessen are faze misto, dar e si enervant. La cite des enfants perdus insa e teribil de plictisitor. N-as rezista sa-l mai vad o data. Ai uitat de Alien 4, in ceea ce-l priveste pe Jeunet.


Habar n-aveam ca Alien 4 e regizat de Jeunet... isi mai da omul si cu stangu-n dreptu' din cand in cand... de fapt nici macar nu stiu cine a facut toate alienarile alea, n-am avut rabdare sa le vad...
Nu ti-a placut in Delicatessen faza aia cu scena de amor, patul scartaia si toti faceau cate ceva in ritmul scartaitului? mie mi s-a parut bestiala...

Leonard 01 Jun 2004 11:37

Originally Posted by cherryblossom:

Originally Posted by Leonard:

Amelie e ok, foarte bun. Delicatessen are faze misto, dar e si enervant. La cite des enfants perdus insa e teribil de plictisitor. N-as rezista sa-l mai vad o data. Ai uitat de Alien 4, in ceea ce-l priveste pe Jeunet.


Habar n-aveam ca Alien 4 e regizat de Jeunet... isi mai da omul si cu stangu-n dreptu' din cand in cand... de fapt nici macar nu stiu cine a facut
toate alienarile alea, n-am avut rabdare sa le vad...


regizori importanti la fiecare parte: daca alien resurrection (4) e de jeunet, primul e de ridley scott, 2 (aliens) de james cameron si 3 de david fincher. poate ca nu mai sunt la moda acum, dar merita vazute toate, chiar daca nu esti fan al genurilor SF/horror.


Quote:

Nu ti-a placut in Delicatessen faza aia cu scena de amor, patul scartaia si toti faceau cate ceva in ritmul scartaitului? mie mi s-a parut bestiala...


ba da, am zis ca mi-au placut unele faze, intre care si asta de care zici tu, cea cu violoncelul... nu mai imi amintesc exact, l-am vazut demult.

ia uitati aici ce ne pregateste Jeunet in 2004, un film cu audrey tatou si jodie foster

onutza_ 10 Jun 2004 12:42

Mie din toata cinematografia franceza cel mai mult mi-a placut "Amelie" si "Le huitieme jour".

Despre primul s-a tot vorbit aici. Ce mi-a placut cel mai mult e subiectul tratat in cel mai pur stil european. Adica nu vei intalni niciodata atata fantezie la Hollywood. Plus ca sonoritatea limbii ii da si mai mult farmec.

"Le huitieme jour" (desi unii s-ar putea sa nu-l guste) mie mi se pare un film deosebit.
Intrebare: L-a mai vazut cineva?
E povestea unui baiat bolnav de sindromul Dawn, George, care dupa moartea mamei ramane al nimanui. Fratele il respinge si isi gaseste un prieten intr-un tip care tocmai divortase si isi ratase viata. E despre incercarile unui om cu handicap de a gasi iubire, intelegere si acceptare.

Exista aceeasi fantezie de care vorbeam mai sus. Secventele acelea cu situatii aparent ilogice dau farmecul filmului francez.

BeNnY 10 Jun 2004 18:14

Originally Posted by onutza_:

Mie din toata cinematografia franceza cel mai mult mi-a placut "Amelie" si "Le huitieme jour".


Ai vazut-o pe toata?

onutza_ 10 Jun 2004 21:47

Din toata pe care am vazut-o. Credeam ca se intelege. O parte destul de mica in comparatie cu cat e ea de mare.

uma.urma 22 Jun 2004 12:03

Mi-au placut : "Un, deux, trois Soleil", " L'amant" dupa romanui Marqueritei Duras si "La grand bleu" cu J. Reno, care joaca super si care e si un barbat bine.

corinka 25 Jun 2004 16:16

Amelie, La veuve de Saint-Pierre, comediile cu Louis de Funes, Cyrano + multe altele care nu imi vin acum in minte.
Ce spuneti despre actorii francezi? Eu am trei nominalizari: Catherine Deneuve, Louis de Funes si Gerard Depardieu.

Jay 05 Jul 2004 03:27

Pierre-Henri Deleau, cinefilul frenetic, despre cum se scrie istoria la Cannes:
"La Quinzaine des Realisateurs a fost un hazard al zeilor"
click


http://www.adevarulonline.ro/index.j...cle_id=882 53

raptor 05 Jul 2004 11:17

singurele elemente frantuzesti notabile ale cinematografiei sunt doua si se intituleaza Reno si De Funes.

snatchro 05 Jul 2004 12:10

Si Gabin? Simon? Marais? Delon? Fernandel? nimic?

Semaca 05 Jul 2004 12:25

Originally Posted by blitz43:

everybody hates french people..



Da, da, da. Aha!

(Prietenii stiu de ce!!)

Semaca 05 Jul 2004 13:05

Hai sa lasam oamenii si sa trecem la film:

Le Clan Des Siciliens - Gabin si Ventura extraordinari

Les Aventuriers - Delon si Ventura

Pour la Peu d'un Flic - Delon si Parillaud

Élisa - Paradis si dfepardieu

Si deja mentionatele: Indochina, Leon, Amelie

Vreau sa vad: Jules et Jim, Trois Couleurs.

marx 05 Jul 2004 13:47

Originally Posted by raptor:

singurele elemente frantuzesti notabile ale cinematografiei sunt doua si se intituleaza Reno si De Funes.

Momentul adevarului.
Ambra se amageste: aici nu sunt putzoi sau putzulici(citez din memorie), ci e o adevarata inflatie de foetusuri asexuate.
Pictore Raptor ai reusit sa ma sochezi! Felicitari.

Jay 05 Jul 2004 22:45

Se uita cineva la Turul Frantei??

herbert 05 Jul 2004 23:10

Originally Posted by Jay:

Se uita cineva la Turul Frantei??


la caravana "bicisniciclistilor" care s-au indopat cu pilule si cara cu ei o intreaga farmacie? mai uit pentru frumusetile peisajului francez.

Jay 05 Jul 2004 23:13

Intradevar unul dintre cele mai necurate sporturi, dar si printre cele mai frumoase... peisajul francez? Mai bine uita-te cum face Lance istorie....

Serghei 06 Jul 2004 08:14

Originally Posted by herbert:


la caravana "bicisniciclistilor" care s-au indopat cu pilule si cara cu ei o intreaga farmacie? mai uit pentru frumusetile peisajului francez.


Ne-ai mai zis asta o data,sau atunci iti spuneai marcu....Macar ai bunul simt si scrie in alta limba.


Cu toate ca are sanse destul de mari sa castige turul pt a-6a oara nu o sa se compare niciodata cu Merckx sau Hinault-care concurau in aproape toate cursele sezonului,pe cand Lance face vreo cateva curse de antrenament si hop in Turul Frantei.Unde mai pui ca are si cea mai buna echipa,construita sa se sacrifice pt el-a fost anul trecut o situatie destul de amuzanta,era un columbian de la US Postal tricou galben si a fost nevoit sa-i duca trena lui Lance si (!)sa-i aduca apa de la masina(faza de tot cacatul).

Anu asta am sa tin cu Ullrich,eternul numar 2,singurul care poate sa-l bata pe Lance si echipa sa.Ar mai fi Hamilton(care a concurat anul trecut cu clavicula rupta si a iesit pe 4),Basso,Mayo,Heras.Il astept pe Cunego(cel mai tanar castigator al turului Italiei,22ani).

Ciclismul e pe departe cel mai greu sport,iti trebuie un psihic de fier si o conditie fizica perfecta.Cineva spunea ca trebuie sa iubesti durerea pt a fi un ciclist de valoare.

herbert 06 Jul 2004 10:33

Originally Posted by Serghei:

Originally Posted by herbert:


la caravana "bicisniciclistilor" care s-au indopat cu pilule si cara cu ei o intreaga farmacie? mai uit pentru frumusetile peisajului francez.


Ne-ai mai zis asta o data...

mai revoltatule fara bun-simt (bunul-simt se scrie intotdeauna prin cratima), esti ridicol. se schimba adevarul din repetarea lui? in ce limba sa scriu pentru tine, cand tu abia te descurci in romana. ia-o incet, ca-ti sar fulgii sovietici si nu se vede Turul Frantei. inca o dezamagire in dreptul tau, imi pare rau sa ti-o spun...


All times are GMT +2. The time now is 14:45.

Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.