Cinemagia Forum

Cinemagia Forum (https://www.cinemagia.ro/forum/index.php)
-   FotoMagia (https://www.cinemagia.ro/forum/forumdisplay.php?f=270)
-   -   Lumini şi umbre (https://www.cinemagia.ro/forum/showthread.php?t=96968)

Dragomara 11 Apr 2010 15:11

Lumini şi umbre
 
hhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhh

Judex 11 Apr 2010 15:22

Tare de tot, Drago.
Vrem sectiune speciala Foto, pentru ca acesta este un forum de cinema! Teoretic...

Judex 11 Apr 2010 17:02

Eu scriu si despre fotbal si despre politica, am destule subiecte. Ii mai imprumut si lui Judex din cand in cand.

Pitbull 11 Apr 2010 19:57

Originally Posted by Judex:

Tare de tot, Drago.
Vrem sectiune speciala Foto, pentru ca acesta este un forum de cinema! Teoretic...

Da!
Fotografia e tata cinematografului.
...Asa cum teatrul e mama lui.
(Nu vä repeziti la nepotrivirile de sex! Fotografia a fecundat teatrul, concepând cinematograful!)
(Sau, na, se poate zice si asa: "Scena e mama cinematografului, iar aparatul foto e tatäl lui!")
O sectiune foto ar avea urmätoarele avantaje:
- S-ar putea posta acolo TOATE fotografiile din alte sectiuni, astfel încât sä se simplifice problema deformärii pe lat a paginii si a încärcärii ei dificile: cine inträ la foto, si le asumä, si gata!
- Apropo de ontopicitatea aspectului de mai sus, ca solutie eventualä si auxiliarä, s-ar putea promulga urmätoarea regulä: toate fotografiile se vor posta numai în sectiunea foto, în topicuri adecvate (sau special create pentru ele - dupä caz). In cazul celor ce-si au locul în alte topicuri, acolo se va posta un mesaj doar cu linkul lor din sectiunea Foto, astfel încât sä si le poatä vizualiza numai cei ce o doresc, nu si cititorii de ordin general ai topicului pe care deschiderea unei fotografii ar putea sä-i deranjeze).
- Arta si profesiunea fotograficä acoperä un teritoriu imens, si sigur se vor putea initia topicuri cu teme specifice: aparate, programe de editare, etc...
- Se vor putea deschide topicuri tematice diverse - de exemplu: dupä mari artisti (Ansel Adams, W. Eugene Smith, Imogen Cunningham, Edward Weston, Frank Capa, etc.), dupä genuri (fotoreportaj, foto-eseu, peisaj, naturä moartä, copii, portrete, nuduri, animale, etc.) s.a.m.d.
- Propriii nostri useri pasionati de fotografie (Dragomara, Judex, si altii), îsi vor putea crea propriile lor topicuri-albume specializate si organizate.

Una peste alta, o sectiune Foto ar fi cum nu se poate mai nimeritä! Nu numai cä ar rezolva toate problemele legate de postarea fotografiilor prin alte sectiuni, dar ar si dobândi imediat viata ei proprie.

Judex 11 Apr 2010 20:21

Corect, Pit!
Cu precizarea ca nu numai ca nu sunt profesionist in domeniu, dar nu ma consider nici macar pasionat sau cunoscator. Mai stiu si eu cate ceva teorie si din cand in cand imi vine chef sa ma mai joc cu Nikonu-mi. Spre exemplu, de la topicul deschis de Pauline, aproape toate pozele pe care le-am postat pot fi mutate lejer la cel al lui Chambord. Exceptia o reprezinta cea cu Atlanticul la Cabo Da Roca, despre care nu mi-e jena sa o cred indeajuns de reusita, plus eventual cea botezata de lume 'Zorro' pe care s-a jucat si o anumita domnisoara care-mi lipseste de cateva luni de pe forum. ;)
Cea cu Rodriga la masa, cu Alfama PG, chiar si cea cu gangul de la Palacio Da Pena pot fi incadrate fara probleme la jucarii turistice. :D
Cu alte cuvinte, atatea topicuri diferite despre poze si fotografii - putem discuta si despre diferenta! - se justifica numai prin crearea unei sectiuni speciale.

Windom 20 Apr 2010 07:36

Drago, de pe Ogrish e voie dar din Playboy nu?:-/ Cum ramine cu dezvoltarea normala a copilasilor nostri?:-?

Windom 20 Apr 2010 11:31

2 Attachment(s)
No bun, acum vin si intreb precum Larry Flynt - ce e mai obscen:

asta?

Attachment 402

sau asta?

Attachment 403
:-?

Judex 20 Apr 2010 11:44

Sa nu respecti norme elementare de bun simt forumistic si sa postezi poze care depasesc limitele paginii - asta e cel mai obscen! X(

PS
Ma refeream, evident, la Dragomara, careia aer trebui sa i se faca sectiune speciala cu trimiteri catre pagina personala de HI5

Judex 20 Apr 2010 11:52

Bai, talambo, ies pozele-ti din pagina, redimensioneaza-le-n mortii lor!

redmen 20 Apr 2010 17:11

Originally Posted by Windom:

No bun, acum vin si intreb precum Larry Flynt - ce e mai obscen:

asta?

Attachment 402



Cu sanii aia ... ce poze artistice ar iesi.

Windom 20 Apr 2010 17:25

Pai de nud artistic e vorba. Met-Art mai exact.

Windom 21 Apr 2010 07:22

1 Attachment(s)
Se vede de la o posta stofa de redneck failed-gene inbred freak a eroului nostru, profil valabil pentru 90% din contingentul american la ora actuala.;)
Attachment 410
...like our good ol' Cletus here...

Windom 21 Apr 2010 16:59

Eyjafjallajokull

omudindulap 21 Apr 2010 17:05

Superbe imagini, mai ales acelea care prezinta natura dezlantuita. :-S

Windom 21 Apr 2010 18:00

Parisul - 26 gigapixeli

Judex 21 Apr 2010 18:03

Bai, Windom, astea se pun la topicul cu Camera Obscura. Aici e Dragomara doar, cu luminile si umbrele ei. :P

Windom 21 Apr 2010 18:23

Earth Hour 2010
Asta numai la Lumini si Umbre se potriveste.;)

P.S. Pentru aia care nu stiu engleza - faceti click pe poza ca sa stingeti lumina...

Judex 21 Apr 2010 18:44

Corect, dar merge un split topic atunci. :D

vave 26 Apr 2010 22:53

Nu-s foarte convinsă că merg puse aici, sper să fie bine. :-S


















rrs85 08 May 2010 16:08

Probabil te-ai simtit ca acasa ;)


All times are GMT +2. The time now is 03:41.

Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.