Cinemagia Forum

Cinemagia Forum (https://www.cinemagia.ro/forum/index.php)
-   Star-uri (https://www.cinemagia.ro/forum/forumdisplay.php?f=230)
-   -   Marcel Iures (https://www.cinemagia.ro/forum/showthread.php?t=81698)

Blizz 16 Feb 2002 01:59

Daca citisem pe undeva ca Marcel Iures tocmai joaca la Hollywood intr-un film, uitasem cu desavarsire. De asta, cand am vazut de curand trailerul de la "Heart's War", nici macar nu mi-am dat seama din prima ca rolul ofiterului german aflat la comanda lagarului de prizonieri si adversarul de scenariu al lui Bruce Willis este... Marcel Iures.
Atunci mi-am adus doar aminte ca citisem asta pe undeva... si astept sa vad filmul in intregime.
Voi ce ziceti?

Blizz 16 Feb 2002 02:13

Cateva comentarii din cronicile americane ale filmului:

Roger Ebert("Chicago Sun-Times"): "Marcel Iures, a Romanian actor, is sharp-edged and intriguing as the Nazi commandant; when he gets condolences on the death of his son in battle, he muses, "I killed my share of English and French soldiers in the first war. They had fathers, too." There is a shade of the Erich von Stroheim character in "Grand Illusion" here, the suggestion of a German whose military ideas do not depend on that little twerp Hitler."

Michael Rechtshaffen ("Hollywood Reporter"): "Good, too, is Romanian actor Iures, whose Col. Visser smartly avoids all the usual P(risoners)O(f)W(ar) camp commandant cliches."

ricutza 16 Feb 2002 22:39

buna...eu sunt noua pe aici asa ca te rog sa-mi spui si mie unde poti sa vezi trailere si ce inseamna mai exact....imi pare bine ca a inceput cineva o discutie despre Marcel Iures...mi se pare ca este cel mai talentat actor roman.Ma bucur foarte tare ca joaca intr-un nou film strain...trecuse cam mult de la Peacemaker...

Blizz 18 Feb 2002 16:31

Trailer (sau forshpan, cum spunea Amyd pe undeva :smile:) este un mic montaj publicitar care prezinta filmul inainte de lansare. Sunt disponibile pe internet intr-o gramada de locatii, ai nevoie de Quicktime, RealPlayer sau Windows MediaPlayer si de rabdare (daca nu ai o conexiune rapida).

Cat despre Marcel Iures... cinemagia se ocupa doar de filme :grin:

christi 19 Feb 2002 10:07

Cel mai bine incearca la http://www.imdb.com
Au si trailere ale lor, dar si linkuri catre alte site-uri...

Poison 19 Feb 2002 12:17

Din pacate, Hart's ar nu a avut prea mare succes la publicul american. A cazut rapid in top, desi criticii, in mare, l-au apreciat (mai ales pe Iures! :grin:). Se pare ca tentativele lui Willis de a juca mai potolit, fara sa tina el ostatic tot filmul, nu sint prea apreciate de fani. Probabil ca au fost foarte dezamagiti cind si-au dat seama ca eroul, Hart, nu e jucat de Bruce Willis, desi in centrul afisului e fata lui... O asemenea teapa publicitara poate sa te enerveze, intr-adevar...

mac1951 28 Feb 2002 15:05

Am auzit de film,daca e deja in coborire in top,iar criticii il apreciaza ,e de vazut neaparat!Despre Iures numai lucruri bune,faptul ca este singurul care a facut ceva filme (sau mai bine zis a aparut in ele)in ultimii ani,spune multe.Ce parere aveti ca in ultimul timp se reiau subiecte legate de cel de-al doilea razboi?

ugly 28 Feb 2002 17:42

trailers:
http://www.mymovies.net/include/site...s/trailers.asp
http://www.rottentomatoes.com./movies/multimedia.php

Blizz 01 Mar 2002 00:57

Quote:

Ce parere aveti ca in ultimul timp se reiau subiecte legate de cel de-al doilea razboi?


E o conspiratie, sunt sigur.

christi 01 Mar 2002 09:31

In primul numar din BigFilm este un micut articol referitor la Hart's War, dar nici macar nu se aminteste ca joaca si Marcel Iures... ce stupid...

mac1951 01 Mar 2002 14:21

Draga blizz,eu ma refeream la subiecte de film despre al doilea razboi mondial in sensul actualitatii acestuia pentru gustul spectatorilor de azi!Nu cred ca daca subiectul ar fi tratat de alte cimematografii decit cea americana, care-si permite sa aduca actori capete de afis,ar mai interesa pe cineva!Eu ,unul ,de exemplu nu as mai fi atras de un astfel de subiect.Asta nu inseamna ca scenaristii nu sint liberi sa aleaga orice subiect doresc.Cit despre mistoul si suficienta afisata in interpretari ,mai bine...lasa!

Blizz 01 Mar 2002 17:47

Moncher M(arian)AC, imi cer scuze pentru suficienta cu care mai fac glume (daca as fi singurul, as fi umilit). Chestiunea cu conspiratia era o gluma... apropos de faptul ca pe la noi se poarta teoriile cu conspiratii :lol:; citatul din matale era doar pretextul (nepersonal).

In legatura cu intrebarea serioasa, nu stiu daca e mai adevarat ca se fac acum mai multe filme despre cel de-al doilea razboi mondial decat s-au facut tot timpul. WWII si Vietnamul (mai nou si alte conflicte, vezi recentul "Black Hawk Down" si Somalia) au fost mereu in topul scenaristilor americani si sunt folosite in general pentru o antiteza morala in care isi gasesc identitatea americanii: salvatorii Europei in WWII si incapacitatea de a civiliza (vezi de exemplu "Apocalypse Now") in Vietnam (sau Somalia).
In curand o sa apara si filme centrate pe Afganistan, sunt sigur.

_________________
"Film lovers are sick people."
Francois Truffaut

<font size=-1>[ Acest Mesaj a fost editat de: Blizz pe 2002-03-01 18:54 ]</font>

Blizz 01 Mar 2002 17:53

Interesant este ca nu numai americanii se mai ocupa de al doilea razboi mondial. Tocmai acum a fost scos un film irlandez despre memoriile unui adolescent care a participat la lupte:
"Borstal Boy" (2002 - regia: Peter Sheridan, cu Shawn Hatosy si Michael York).

http://www.hollywood.com/movies/detail/movie/175125

mac1951 04 Mar 2002 13:46

Poate am fost eu prea sensibil sau poate ca inca nu sint obisnuit cu stilul care se poarta in dialogurile pe internet. Oricum ,multumesc pentru raspuns si pentru noile informatii despre filme.
Salutari,
Marian

Poison 04 Mar 2002 13:52

Eu cred ca americanii simt acum (dupa 11 septembrie) mai mult decit oricind nevoia sa-si umfle muschiul patriotismului si sa se dea de invincibili. Nu vreau sa minimalizez in nici un fel tragedia de anul trecut, dar reactile lor frizeaza deseori ridicolul.
Si, apropo de filme de razboi, cine a vazut "Band of Brothers", miniseria de la HBO?

Amyd 04 Mar 2002 14:15

"Band of Brothers" este EXCELENT. De departe cea mai buna discutie asupra razboiului pe care am vazut-o pana acum.

Si apropo de HBO, ne trateaza de mult timp cu seriale sau mini-seriale excelente. "Oz" ar fi un exemplu (care acum e pe ProTV).

Dar mai recent, sa nu cumva sa pierdeti "Six Feet Under", al carui prim episod a fost sambata asta. Echipa din "American Beauty" (well, o parte din ea) strikes again.

Salutari,
Andrei

Poison 04 Mar 2002 17:01

Muzica din "Six Feet Under" mi-a amintit cel ma mult de American Beauty. Dar ce m-a "ucis" cu adevarat au fost "reclamele" la produse mortuare... Nu-mi venea sa cred ce-mi vedeau ochii... :eek: :lol:

<font size=-1>[ Acest Mesaj a fost editat de: Poison pe 2002-03-04 18:02 ]</font>

horatiu 08 Mar 2002 11:17

Chestia asta cu cel mai talentat, cel mai bun (actor, roman, pictor, etc) mi se pare o greseala, ca sa nu zic mai mult.
Dincolo de faptul ca e greu sa cuantifici talentul, sint, Slava Domnului!, foarte multi actori romani la fel de buni: Gheorghe Dinica, Victor Rebengiuc (al carui Moromete va ramine inegalabil, cred), Horatiu Malalele, MARELE George Constantin, sau ceva mai tinerii Razvan Vasilescu, Mircea Rusu etc.

Margelatu 08 Mar 2002 20:54

Salve tuturor, ca veni vorba de razboaie si de faptul ca americanii nu sunt obiectivi, hai sa nu uitam ca si-au dat palme singuri in multe filme, vezi M.A.S.H de exemplu... Sau in Three Kings, desi sfarsitul se lasa cu lacrimi in batiste, evidentiaza destul de clar ca armata primeste in sanul ei oameni de tot soiul, inclusiv dezaxati, labili sau cotcari (mahniti ca se termina razboiul si ei n-au tras cu pusca).
In ceea ce priveste Hart's War, sa nu uitam ca Iures nici nu era mentionat pe afisul de la Peacemaker, desi juca personajul negativ; in schimb Armin Mueller - Stahl, cu doua - trei aparitii si cateva replici (de altfel personajul interpretat avea sa moara inainte ca filmul sa ajunga la jumatate), figura al treilea daca nu ma insel.

printesa 09 Apr 2002 03:00

Mariane,

Sunt perfect de acord cu tine in privinta lipsei de interes fata de filmele care trateaza WWII. Vezi esecul lui "Pearl Harbor" sau chiar a predecesorului seriei "Band of Brothers", "Saving Private Ryan" (chiar daca Spielberg a fost nominalizat pentru best director).

Apropo, de Spielberg. I-a placut cuiva "A.I."? Mie in nici un caz, prea lacrimogen si chiar violent pentru stilul lui Spielberg (vezi ET). Pe urma am aflat ca initial era proiectul lui Kubrick si m-am lamurit. In fine, astept cu nerabdare "Minority Report". Oare ce va produce echipa Spielberg/Cruise? "Mission Impossible" Spielberg-style?


All times are GMT +2. The time now is 04:12.

Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.