Cinemagia Forum

Cinemagia Forum (https://www.cinemagia.ro/forum/index.php)
-   Alege titlul! (https://www.cinemagia.ro/forum/forumdisplay.php?f=242)
-   -   Cold Mountain (https://www.cinemagia.ro/forum/showthread.php?t=83501)

emanuel 25 Nov 2003 16:39

Cold Mountain
 
Al treilea film caruia i se cauta titlul romanesc este Cold Mountain.
Distribuit de New Films Romania.

Detalii despre el puteti gasi aici.

Asteptam propunerile voastre...

MinRep 25 Nov 2003 16:51

(Ce era sa-mi scape forumul asta. Aproape am crezut ca e ceva gen "voi despre titluri")

Nu am idei, deocamdata, dar cred ca e o mica problema cu cerintele acestui forum. Iar problema este ca nu prea avem cum sa vedem filmele carora trebuie sa le dam titlu. De exemplu, "Cold Mountain" ar putea fi tradus "Muntele de gheata" (de exemplu...), dar stiind ca este vorba despre razbioul civil, traducerea ma face sa ma gandesc ca e ceva in film care sa sugereze titlul, deci nu pot sa ma hotarasc pana nu vad filmul de la un cap la altul.

De exemplu, in "The Cider House Rules" semnificatia titlului este aratata inspre sfarsit, cand Tobey Maguire le citeste negrilor hartia cu regulile. Daca m-as fi luat dupa vreun sinopsis, nu as fi ajuns la o traducere corecta (iar "Legea pamantului" hai ca merge!!!)


P.S.: Si, poate, unele filme nu ar trebui traduse. (iar "Cold Mountain" fiind o localitate, cred ca traducerea cea mai potrivita ar fi "Drumul spre casa" sau niciuna)

Lady_Skar 25 Nov 2003 17:14

Pentru noi romaniia cred ca ar merge si un "Ce a cautat Nicole Kidman in Brasov" :lol:

Nightwane 25 Nov 2003 20:00

sau si mai bine "Cum a cautat-o Nightwane pe Nicole Kidman in Brasov in timp ce filma Cold Mountain" :D

Leonard Pyron 25 Nov 2003 20:05

Racoare la munte
cu subtitlul
Imbracati-va gros

SadSpot 25 Nov 2003 21:30

FRIGURI ALPINE

Danny 25 Nov 2003 22:30

Are dreptate MinRep. Ar trebui eventual organizate niste vizionari...ca dupa detaliile despre film...cam greu sa faci o traducere adecvata.
Iar "Cold Mountain" daca e localitate...sa ramana asa.

ioniliescu666 26 Nov 2003 12:02

"Lungul drum spre casa" sau "Intoarcerea (acasa)"

Leonard Pyron 26 Nov 2003 16:06

Bai. Iliescule, tu chiar n-ai bani de film de te zbati asa doar-doar or sa-ti dea astia premiul.
Iar traducerea, daca tot e localitate,
Recea de Sus

Ambra Blu 26 Nov 2003 16:28

Pula mea, titlul acestui film care vorbeste despre razboiul nord-sud ar trebui numit "Nordul extrem" si va rog sa sariti repede cu premiu'!

ioniliescu666 27 Nov 2003 08:21

Originally Posted by Leonard Pyron:

Bai. Iliescule, tu chiar n-ai bani de film de te zbati asa doar-doar or sa-ti dea astia premiul.

Bai Pyroane, daca tot veni vorba, chiar am nevoie de ceva lovele. Ma ajuti tu? :lol:

toni 28 Nov 2003 09:12

io ma gindeam la Lungul drum al Nordului catre Sud.

Leonard Pyron 28 Nov 2003 11:24

Pe drumul de costisha...

Ping 01 Dec 2003 11:36

Cold Mountain

Nightwane 01 Dec 2003 14:00

"Nicole Kidman - Sexy Balamuc Ultra Mega Show da' fara Renee Zellweger k e naspa"

Gavriil 01 Dec 2003 17:31

Titlu: "Brrrrr". Sariti cu premiu'!

MinRep 01 Dec 2003 17:37

Gavriil... lasa-neeeeeee, lasa-neeeeeeeee!

P.S.: Toti car ati sugerat traduceti de genu' "Intoarcerea/Drumul (spre) (a)casa", daca castigati, fac contestatie!!!


P.S. 2: Raman la prima opinie. E mai bine sa nu traduceti filmul, dar, eventual, sa specificati (cumva) pe afis ca e vorba de o localitate din nordul S.U.A.

Leonard Pyron 01 Dec 2003 17:50

Originally Posted by MinRep:

E mai bine sa nu traduceti filmul, dar, eventual, sa specificati (cumva) pe afis ca e vorba de o localitate din nordul S.U.A.


Cold Mountain, prefix 055

regedit 02 Dec 2003 11:44

piscuri reci

raptor 02 Dec 2003 15:10

'Frig la cucurigu?'


All times are GMT +2. The time now is 18:49.

Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.