Cinemagia Forum

Cinemagia Forum (https://www.cinemagia.ro/forum/index.php)
-   Cafenea (https://www.cinemagia.ro/forum/forumdisplay.php?f=233)
-   -   Ultima Carte Citita (https://www.cinemagia.ro/forum/showthread.php?t=96285)

shadowofnight 01 Apr 2010 20:29

Originally Posted by miercuri:

Ar trebui sa-ti fie jena.


De ce?:))
Lasa baiatul sa citeasca ce ii place. :P

P.S. Dupa rezumatul pe care l-am citit pe Wikipedia...nu pare sa fie mai rea decat Twilight.

miercuri 01 Apr 2010 21:08

E mult mai fun decat Twilight, dar e in mod cert scrisa de o femeie pentru femei. :P

LadyStarlight 01 Apr 2010 21:50

cosmetica dusmanului- amelie nothomb

RomaniaMare 03 Apr 2010 22:21

"Prin foc si sabie" de Henryk Sienkiewicz.

RomaniaMare 03 Apr 2010 22:22

Originally Posted by enjoy.life:

Originally Posted by moltisanti88:

Un veac de singuratate, Gabriel Garcia Marquez.


Cartea mea preferata :)

Foarte buna cartea! M-a impresionat profund!

portofel 05 Apr 2010 16:15

Tess D'Urberville,deThomas Hardy.Bine, am citit-o mai demult,dar am simtit nevoia sa -mi reamintesc de ea.

shooter 06 Apr 2010 13:38

eu o sa incerc sa gasesc filmul facut dupa romanul Tess of the D'Urbervilles.exista o ecranizare din 1998 cred.

shooter 06 Apr 2010 13:41

EGIPTUL FARAONILOR. de ROBERT COHEN

iondindeal 06 Apr 2010 21:43

Papillon - Henri Charriere

aayana 07 Apr 2010 09:39

La sud de granita, la vest de soare - Haruki Murakami

iondindeal 09 Apr 2010 13:57

Am citit`o mai demult
SCOTT FROST
DALE COOPER: VIATA MEA, BENZILE MELE

enjoy.life 09 Apr 2010 16:04

Thomas Harris - Tăcerea mieilor

shadowofnight 10 Apr 2010 21:16

Alice Sebold - The Lovely Bones (Minunatele Oase, in traducere)

Windom 12 Apr 2010 12:53

Originally Posted by bremen1980:

Am gasit intro povestire scrisa de Ernst Junger ('' O intilnire primejdioasa ' ) o veche anecdota despre mizantropul Timon :

'Se mai spune că odată, pe cînd atenienii erau strînşi la adunare, Timon se urcă la tribună; datorită
caracterului neaşteptat al împrejurării se aşternu o mare linişte plină de aşteptare ; atunci Timon spuse : «Atenieni, am şi eu o bucăţică de pămînt pe care a crescut un smochin; de smochinul acesta s-au spînzurat o mulţime de cetăţeni. Cum am de gînd să clădesc pe locul acela, am găsit de cuviinţă să anunţ lucrul în mod public, pentru ca, dacă mai sînt printre voi ama

Are si o continuare?:-/

klaudya_e 14 Apr 2010 02:31

Nu o recomand celor carora nu le plac povestile siropoase de dragoste. Subiectul ar fi bun dar stilul in care e scrisa nu a reusit sa ma atinga

P.S. I LOVE YOU - CECELIA AHERN

Chambord 14 Apr 2010 09:36

Iubi, tu despre ce carte vorbesti ?

klaudya_e 14 Apr 2010 10:13

:) despre P.S. I LOVE YOU de Cecilia Ahern dupa care a fost facut si filmul in care actorii principali sunt Gerard Butler si Hilary Swank. Am pus si imaginea in cazul in care e cineva interesat s-o citesca;) Inca nu am vazut filmul..sper sa fie mai bun decat cartea..desi de obicei nu se intampla asta

portofel 14 Apr 2010 18:36

Ruggero Zangrandi ''Trenul de Brennerro'',o carte tulburatoare,despre traumele traite de un detinut intr-un lagar de concentrare. Dar nu e ultima carte citita,a trecut mult timp de cand am lecturat-o.

RomaniaMare 17 Apr 2010 18:28

Îndușmăniții eu același crez de Radu Mihai Crișan. E o carte despre Corneliu Zelea-Codreanu și Ion Antonescu.

Chambord 23 Apr 2010 13:33

Un Om Sfarsit (Un Uomo Finito) [1913], de Giovanni Papini

Despre Papini, Borges a spus ca a fost "pe nedrept uitat" de posteritate. Si e normal (corect politic) sa fie asa atata timp cat acest ganditor a pendulat toata viata intre ateism ofensiv, catolicism vocal si fascism asumat. Dar dincolo de indoielile si erorile cetateanului Papini ramane acest roman, oglinda zbuciumului unui Om care a vrut cu pasiune, inteligenta si sete de cunoastere sa se ridice deasupra tuturor si a sfarsit "ucis" sub prea marea povara pe care a vrut sa o poarte pe umeri.

Nota: 10 / 10 (esential)



All times are GMT +2. The time now is 16:03.

Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.