Cinemagia Forum

Cinemagia Forum (https://www.cinemagia.ro/forum/index.php)
-   Film in general (https://www.cinemagia.ro/forum/forumdisplay.php?f=227)
-   -   Cel mai bun soundtrack (https://www.cinemagia.ro/forum/showthread.php?t=82322)

Luke_Dorian 10 Mar 2003 10:44

Cel mai bun soundtrack
 
Care vi se pare cel mai bun soundtrack al unui film din ultimii zece ani?ce melodii v-au facut se revedeti filmul de mai multe ori?Ce teme muzicale va inspira si de ce?Eu personal oscilez intre Pulp Fiction si LOTR.Astept si opiniile voastre. (*)

Hell_Girl 10 Mar 2003 12:22

Imi plac la nebunie soundtrack-urile de la Matrix, M. I. 2, Great Expectations, Cruel Intentions, Moulin Rouge si bineinteles FOTR si TTT. Memorabile mi se par si cele de la Pulp Fiction, Gladiator,Twin Peaks etc.

snatchro 10 Mar 2003 15:35

Mi-au placut foarte mult Schindler's List si Minority Report. John Williams a compus si dirijat foarte bine.

Frodo 10 Mar 2003 19:31

Ale lui James Horner si Howard Shore.Lord of the Rings, Titanic, Dirty Dancing, cateva teme din Ultimul Mohican, Dansand cu Lupii, Pulp Fiction, etc.

MinRep 10 Mar 2003 21:29

Pe soundtrack apar melodii care sunt prezentate pe parcursul filmului (cum sunt melodiile lui Jennifer Lopez in fiecare film in care ea joaca). John Williams si compania compun tema filmului, asa numita SCORE, sau coloana sonora. Daca e sa vorbim de filmul pe a carui coloana sonora apar cele mai interesante melodii as mentiona:

- - - "Almost Famous", "Vanilla Sky", "Matrix", "2001: Odiseea spatiala" (si orice alt film cu multa muzica clasica), "Mrs. Doubfire", "Full Monty" s.a.m.d.

Luke_Dorian 10 Mar 2003 22:09

Originally Posted by MinRep:

Pe soundtrack apar melodii care sunt prezentate pe parcursul filmului (cum sunt melodiile lui Jennifer Lopez in fiecare film in care ea joaca). John Williams si compania compun tema filmului, asa numita SCORE, sau coloana sonora. Daca e sa vorbim de filmul pe a carui coloana sonora apar cele mai interesante melodii as mentiona:

- - - "Almost Famous", "Vanilla Sky", "Matrix", "2001: Odiseea spatiala" (si orice alt film cu multa muzica clasica), "Mrs. Doubfire", "Full Monty" s.a.m.d.

Curios am ascultat soundtrack-ul de la LOTR si nu era nici o melodie interpretata de Viggo Mortensen sau Ian McKellen ci doar melodii compuse de Howard Shore.S-ar parea totusi ca Liv Tyler va interpreta ceva in Return of the king.

Frodo 10 Mar 2003 22:20

Soundtrack - adica track-uri luate de pe film
Score- adica o melodie pt. un film, nu?
Am dreptate, MinRep, ca nu stiu? :cry:

Hell_Girl 10 Mar 2003 22:45

LOL mi-l si imaginez pe Mortensen sau pe Ian McKellen cantand, dar cred ca ar canta oricum mai bine decat Jenny From da Block. Nu stiam ca Liv Tyler canta, desi are de la cine sa mosteneasca talentul si abia astept sa o ascult.

Frodo 10 Mar 2003 23:47

Hell_Girl, dar de Kate Winslet ce zici? Stiai ca , virgula, canta? Sau Robert Downey Jr?Sau Travolta? Sunt multi actori care canta! Chair, sa deschidem un topic cu actori care canta? Vrei sa il faci tu? :lol:

iadrianik 11 Mar 2003 00:33

mie mi-a placut foarte mult sountrackul de la "In the mood for love"
de asemenea, muzica foarte buna mi s-a parut si cea de la fimele lui kubrick - Portocala mecanica (excelent) si Odiseea spatiala 2001 (de care a amintit si MinRep, cu mentiunea ca din punctul meu de vedere acest film are niste efecte sonore fantastice)

snatchro 11 Mar 2003 10:19

Originally Posted by MinRep:

Pe soundtrack apar melodii care sunt prezentate pe parcursul filmului (cum sunt melodiile lui Jennifer Lopez in fiecare film in care ea joaca). John Williams si compania compun tema filmului, asa numita SCORE, sau coloana sonora.

Partial de acord. Eu am un CD pe care scrie "Original Soundtrack" (acela original de la Sony Classical) si este scris "Music Composed and Conducted by John Williams". Este de la filmul Star Wars Ep. II.

toni 11 Mar 2003 10:32

de departe cel mai misto soundtrack " Gone in 60 seconds"...vorbim de ceea ce apare pe piata ca "OST", nu de muzica de film....

raven88 11 Mar 2003 16:28

cel mai mult mi-au placut soundtrackurile de la Blade Runner, English Patient, Great Expectations, The Talented Mr. Ripley, 8 Mile, Velvet Goldmine & Cruel Intentions

MinRep 11 Mar 2003 20:03

Unii m-ati inteles gresit. Nu vroiam sa spun ca Viggo Mortensen ar canta in "Lord of the Rings", ci ca pe soundtrack apar melodii - in general - de circulatie, nu compuse pentru a reda atmosfera filmului. Daca tot suntem aici, as adauga ca pe soundtrack-ul de la "Gladiator" canta Russell Crowe si Joaquin Phoenix. Si, inca o observatie importanta, si tema melodiei (score) ea apere si pe soundtrack, eu am vrut sa fac o diferentiere intre aceste doua notiuni, prin darea unei definitii (pe care Frodo a repetat-o, apoi).

Arhanghell 12 Mar 2003 00:12

Fan
 
The fan
cel putin din punctul de vedere al compatibilitatii cu filmul...

Danny 12 Mar 2003 00:48

Originally Posted by Frodo:

Sunt multi actori care canta!


La capitolul asta...mi-a placut mult varianta lui Jim Carrey la "Don't you want somebody to love" din "The Cable Guy". Surprinzator de buna :)
Un soundtrack care m-a impresionat recent a fost cel de la "Requiem for a dream".

vincent vega 13 Mar 2003 09:48

The Thin Red Line, Saving Private Ryan, Road To Perdition, American Beauty...

Fraesia 14 Mar 2003 03:30

Trainspotting, Trainspotting, Trainspotting. a, si Cruel Intentions. si High Fidelity. si The Million Dollar Hotel

Gaandalf 14 Mar 2003 15:19

TOP 5 - Soundtrack
 
1 - Fellowship of the Ring
2 - The Two Towers
3 - Pulp Fiction
4 - Matrix
5 - How High

TuDy_^ 16 Mar 2003 11:34

1.Stapanul Inelelor:Fratia Inelului
2.Stapanul Inelelor:Cele doua turnuri
3.Matrix


All times are GMT +2. The time now is 11:44.

Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.