Cinemagia Forum

Cinemagia Forum (https://www.cinemagia.ro/forum/index.php)
-   Acum pe ecrane (https://www.cinemagia.ro/forum/forumdisplay.php?f=228)
-   -   The Passion of the Christ (https://www.cinemagia.ro/forum/showthread.php?t=83741)

ctoma 15 Jan 2004 10:37

The Passion of the Christ
 
Se pare ca filmul lui Mel Gibson - The Passion va fi lansat in America pe 25 februarie 2004:
http://edition.cnn.com/2004/SHOWBIZ/...eut/index.html
Pentru Romania l-a luat cineva ?

ulrich 17 Feb 2004 00:38

mda,destul de ciudat.m-as fi asteptat sa fie o multime de topicuri si de posturi pe marginea filmului asta,discutii in ziare,la tv si...nimic.am vazut trailerul ala napraznic si...ce sa spun,il astept pe cd.

PoliFanAthic 17 Feb 2004 18:12

Se zice ca filmul ar fi foarte brutal. Eh, imi imaginez ca are si de ce. In rest, s-a facut multa polemica in jurul lui, dar intamplator nu la noi.
Nu stiu unde am citit(aici?) ca in momentul in care vedem o mana care plaseaza cuiul pe mana lui Isus, vedem in realitate mana lui Gibson. Acest gest ar vrea sa insemne ca el isi asuma oarecare raspunderi.
Ma intreb ce ne va oferi acest film.

Ingerash 18 Feb 2004 15:09

Maia da interviuri. Unu' kiar in seara asta.

http://et.tv.yahoo.com/movies/2004/0...rnpassionintv/

KORBEN 18 Feb 2004 18:43

preasa rom s-s sesizat
adika am vazut la stirile protv ceva dsp the passion
d`abia astept sa`l vizionez

Lady_Skar 18 Feb 2004 20:56

Am vazut si eu la Pro Tv imagini din film. Whoa, it was harsh!
I have a feeling this movie will make a believer out of me. :o

ulrich 19 Feb 2004 12:03

dupa ce l-a vazut,papa cica a zis:'it is as it was'.atat.daca as fi in locul lui gibson as pune vorba asta ca motto,la inceputul filmului.

PoliFanAthic 19 Feb 2004 12:16

Dar am citit ca in realitate n-a zis ca "It is as it was". Doar ca e ok si primeste acordul sau, cred.

blitz43 19 Feb 2004 12:20

Originally Posted by ulrich:

dupa ce l-a vazut,papa cica a zis:'it is as it was'.atat.daca as fi in locul lui gibson as pune vorba asta ca motto,la inceputul filmului.


ma indoiesc ca papa a glasuit in engleza!
eventual un :
ELLI....ELLI....ELLI..., LAMA SABAKTANI! :o

ulrich 19 Feb 2004 14:09

Originally Posted by blitz43:


ma indoiesc ca papa a glasuit in engleza!

probabil o fi vorbit in poloneza,(cardinalul care i-a adus dvd-ul si cu care a vazut filmul era polonez de-al lui)dar mesajul asa a ajuns afara(ca doar nu erau sa-l scrie in poloneza! :D )

marcu 21 Feb 2004 14:57

Domnilor moderatori, poate trecetzi subiectul acesta la Filme in general, cu titlul complet The Passion of Christ. Promite sa declansheze discutzii interesante. Aici, la Vreau sa shtiu, nu prea intra lumea ca, ma rog, cinemagishtii shtiu tot sa... foarte multe. Do it, please... [/b]

marcu 21 Feb 2004 22:06

Emanuel, draga moderatorule, s-a greshit putzin cu titlul filmului. Corect, cum am indicat in mesajul meu anterior, se scrie astfel: "The Passion of Christ." Te rog sa corectezi. Vom face noi destule gresheli in comentariile noastre, vom aproxima, vom delira, injura (Doamne, iarta-ne!), dar sa le facem macar sub un titlu corect. Multzumesc!

ulrich 22 Feb 2004 00:36

marcu,moderatorul are dreptate,e articulat.serios vorbesc(intra pe site-ul filmului).bine,normal ca n-are prea mare importanta cum ii spunem,din moment ce stim despre ce e vorba. revenind la topic:nu stiu daca-artistic vorbind-o sa fie peste filmul lui scorsese(the last temptation...)dar din ce simt eu,cred ca forta filmului asta o sa stea in duritatea secventelor de reconstituire a torturii,si in incarnarea personajului principal de catre caviezel(cei care aveau un ochi avizat au putut sa vada anvergura lui christica inca din 'the thin red line',unde avea un rol tot cam asa)).

marcu 22 Feb 2004 01:10

Sorry. Pe CNN. com e greshit. In putzinele note gasite in presa rom. e greshit. Da' bine ca s-a lamurit. Nu face nimeni de la Cinemagia un interviu cu Maia... noastra?

emanuel 22 Feb 2004 15:51

Originally Posted by marcu:

Emanuel, draga moderatorule, s-a greshit putzin cu titlul filmului. Corect, cum am indicat in mesajul meu anterior, se scrie astfel: "The Passion of Christ." Te rog sa corectezi.


Imi pare rau sa te dezamagesc, dar acesta este titlul cu care filmul apare pe ecrane la ei.
Asa este si pe afis si in toate comunicatele.
Gresit sau nu, asta este treaba lor.

BeNnY 22 Feb 2004 16:04

Ce chestie... la cat de controversat este filmul asta macar puteau sa-i scrie numele corect...

marcu 22 Feb 2004 17:54

The Passion... a fost finantzat de Mel Gibson, bugetul - 25 mln $. Lanseara e shi ea una neobishnuita pentru un "film independent" - se va face numai in SUA in aprox. 3000 de cinematografe. Cifra "obishnuita" pentru asemenea filme este mult mai mica... Gibson a facut deja cateva taieturi (secventza in care Pilat din Pont spune ca nu el este vinovat de condamnarea lui Christ, ci poporul..., care popor era...). De asemenea, ar fi scos secventza in care o mana (a lui Gibson, spun "cunoscatorii" ) tzine cuiul care e batut in palma, bratzul lui Christ...
Tatal lui Gibson, dupa ce a tacut shi nu s-a implicat in polemica iscata in jurul filmului, a facut nishte declaratzii scandaloase, in care a minimalizat Holocaustul... Nu cred ca i-a facut un bine feciorului. Sa vedem ce urmeaza? Abia ashtept sa vad filmul.

ulrich 22 Feb 2004 23:28

bine,discutzia are nu stiu cate ramificatii(si cea politica e pe primul loc printre amatori),dar eu cred ca marturisirea lui gibson spune totusi ceva despre felul in care si-a facut filmul;el zice ca(natural)a vazut si a citit tot ce se poate despre tema,si ca l-a impresionat f.tare filmul lui pasolini(a si folosit aceeasi locatie din italia).asta inseamna-probabil-ca filmul o sa mizeze f.tare pe autenticitate si pe crearea senzatiei ca 'esti acolo'. suna banal si tocit chestia asta,dar presimt ca filmul asta,indiferent cat de pregatit si de avertizat ai fi,o sa aiba efect de baros.daca gibson e un tip inteligent(si este)n-are cum sa nu speculeze vizual,sonor si ideatic toate resursele povestii.

BeNnY 23 Feb 2004 10:01

Da... vad si eu ca se va vorbi in aramaica, latina si ebraica...

ctoma 23 Feb 2004 11:26

Vad ca a trebuit sa treca mai bine de o luna de cand am postat mesajul si pana cand a inceput sa se discute despre acest film. Banuiesc ca raspunsul la intrebarea pe care am pus-o atunci si la care nu mi s-a raspuns , adica daca va fi adus in Romania , este probail ceva de genul "deocamdata nu l-a luat nimeni" . Asa ca deocamdata sansa de a-l vedea e tot internetul (bine ca s-a razgandit Mel Gibson si va avea subtitrari , ca altfel nu stiu cine-i facea subtitrare ).

Ingerash 23 Feb 2004 15:46

Parca s-a mai zis, da' mai bine sa repet: in momentu' de fata nu sunt sanse sa ajunga pe marile ecrane din Romania. Asa cum ai spus, raman alea mici :wink:
http://www.romanialibera.ro/editie/i...1022004&idx=89

Cat despre subtitrare, pai ideea era sa-l lanseze fara nici un fel de subtitrare, sa inteleaga fiecare ce vrea/poate, sa "citeasca" imaginile, da' pana la urma s-a decis sa-i dea o mana de ajutor grabitului spectator american, mare consumator de kestii cat mai controversate.

PoliFanAthic 24 Feb 2004 20:31

Apar, brusc si deodata, precum era de asteptat, primele "review-uri" la Passion. In general, se pare ca filmul prezinta imagini de asa o brutalitate si este atat de violent, incat putini vor fi cei care o sa inghita chiar totul. Per total, insa, se pare ca filmul este destul de reusit.

BeNnY 24 Feb 2004 20:38

Oricum ar fi la cate a starnit filmul asta eu vreau sa-l vad...

MinRep 24 Feb 2004 21:38

In caz ca nu ati vazut primele reactii ale criticilor:

http://www.rottentomatoes.com/m/TheP...hrist-1129941/
http://www.imdb.com/StudioBrief/#1


Mie imi place afirmatia lui Roger Ebert (un tip detestabil de obicei), care inainte de review-ul notat cu maximul de stelute adauga o nota in care spune ca este cel mai violent film pe care l-a vazut... (oare sa-l fi depasit Gibson pe Scorsese?)

MinRep 24 Feb 2004 21:41

P.S.: E un articol in "Romania Libera" de azi. Daca evreii l-au cam atacat pe Gibson, se pare ca protestantii si catolicii ii admira opera, atat de mult incat biletele la film (premiera) au ajuns sa se vanda in biserici. Premiera mondila!!! In ciuda violentei, Biserica Catolica pare mai mult decat incantata.

BeNnY 24 Feb 2004 21:52

Pai bineinteles ca sunt incantati ca ei se gandesc "in sfarsit vede si lumea asta prin ce a trebuit sa treaca Iisus" ...

i_matei 24 Feb 2004 23:03

sincer, incep sa am semne de intrebare asupra aspectului comercial al filmului...
Ati vazut afisul?
James Caviezel si Mel Gibson, pe frontispiciu...
Nu stiu, parca imi suna a blasfemie sa iti pui semnatura atat de "la vedere" pe un asemenea gen de film.
Oricum il astept cu interes...

ctoma 25 Feb 2004 11:02

In adevarul de azi , se insista pe critici (titlul e "Filmul lui Mel Gibson, desfiintat de teologi si istorici ") .

http://www.adevarulonline.ro/index.j...cle_id=723 03

In cronica de pe hollywood.com o lauda pe Maia care citez "gives an outstanding performance".

MinRep 25 Feb 2004 12:03

Originally Posted by ctoma:

In adevarul de azi , se insista pe critici (titlul e "Filmul lui Mel Gibson, desfiintat de teologi si istorici ") .

http://www.adevarulonline.ro/index.j...cle_id=723 03

In cronica de pe hollywood.com o lauda pe Maia care citez "gives an outstanding performance".


Cele mai multe critici prezentate in "Adevarul" sunt destul de inutile (pana si chestia cu piroanele care ar trebui infipte in brate, nu in palme). Pana la urma, mesajul e tot acolo... Si mesajul nu a fost contestat de nimeni deocamdata... (evreii nu se pun!)

bellhop 26 Feb 2004 03:15

mare pasiune cu Passion ãsta dom'le; chiar o fi pe bune, o avea succes sau e doar circ mediatic!?

eu parca as zice ca dupa o zi-doua, n-o sa se mai prea înghesuie lumea la el.. exista, totusi filme normale, daca vrei sa mergi la cinema;

marcu 26 Feb 2004 16:22

The Passion of the Christ face prima… victima. Intr-un orash (Wichita) din statul Kansas a murit in timpul vizionarii o doamna de 50 de ani. Un atac de cord provocat de violentzele filmului (scenele rastignirii lui Christ in mod special). Este concluzia medicilor, prezentzi in sala, dar shi a celor de la ambulantza. Se pare ca “violentzele” filmului sunt rascolitoare shi… demolatoare. Atentzie cei cu inima slaba shi stomacul delicat!
Altfel, Mel Gibson pare ca shi-a recuperat inca din prima zi de proiectzie banii (25mln$) investitzi in film. Week-end-ul se anuntza shi mai generos... Sper ca fara victime de acum incolo. Comentariile primite din SUA de la prietenii mei sunt- cu mici exceptzii – entuziaste. Shtie cineva ca filmul acesta va putea fi vizionat shi in Romania? Se implica shi patriarhul Theoctist?

ulrich 26 Feb 2004 18:35

ma,eu sunt consumator de film la calculator(n-am mai intrat de mult la cinema),dar la asta o sa merg.pe bune.nu stiu,mi-ar fi cam rusine sa-l downloadez de pe warezuri sau sa-l cumpar de la slinosii aia de pirati.cred ca o sa-l aduca cineva si la noi.

PoliFanAthic 26 Feb 2004 20:05

Ti-e frica de posibila furie a lui Dumnezeu? :roll:

ulrich 26 Feb 2004 22:09

noo,nici vorba(la biserica merg mai rar ca la film),dar...e o chestie de moralitate.stii ce vreau sa spun?ca dincolo de politica,de religie,de estetica(si probabil se poate vorbi o gramada despre tehnica de montaj,de regie a filmului asta)ideea e ca nu poti sa te duci la coltu' strazii,sa schimbi un zambet jegos si complice cu golanoiul ala de contrabandist,sa-i dai 80 de mii si el sa-ti dea un film care se opune la toate astea(si pe urma sa ma duc acasa,fericit ca vad filmul 'pe gratis' si sa ma plang ipocrit de 'jmecheria' romanilor,a oamenilor in general si de vremurile infecte in care mi-e dat sa traiesc.pai sunt infecte ptr.ca si eu sunt asa!)

bellhop 26 Feb 2004 23:19

ullrich, pai ce spui tu e valabil pentru orice film, de ce ai face exceptie tocmai la ãsta?

în altã ordine de idei, "warezul", la origini are un scop nobil: acela de a face accesibile celor cu adevãrat interesati lucruri inaccesibile; în cazul pirateriei video, for preview purposes; vezi filmul inainte de a apare la cinema si daca iti place cu adevarat mergi si la multiplex cu gagica si-l mai vezi o datã, în conditii, sau cumperi DVD-ul original si esti cu consiinta împãcatã; daca nu-ti place, n-are rost sa dai banii pe un produs fara valoare; cã la noi se ajunge ca preview-urile sa devina enterteinmentul în sine e din cauza ca suntem prea sãraci si primitivi...;

cu pirateria ca mijloc de a câstiga bani iliciti vânzand munca altora nu sînt de acord, de aceea n-o încurajez, mai fac rost de un CD de la un prieten, mai schimb un CD cu cineva care e interesat si are ceva, dar nu vînd si nici nu cumpar de la "jegosii" de pe strada;

Mihai Ghiduc 27 Feb 2004 19:47

Numele corect e "The Passion Of The Christ". A fost o intraga discutie pe tema cuvantului Passion folosit in titlu, dar se pare ca originile latine ale cuvantului justifica folosirea.

christi 01 Mar 2004 20:25

wohoooo...
 
In primele 5 zile de rulare in SUA, "The Passion of the Christ" a strins 117 milioane de dolari! Absolut impresionant!

ogto 01 Mar 2004 20:50

Nemo a strans in pirmul weekend vreo 200 de mil cred... Nu stiu exact, dar era o cifra aberant de mare...

Danny 01 Mar 2004 22:30

Mel Gibson said that his film "The
Passion of the Christ" was unfairly
prejudged for a year before its
release, but he forgives his critics.

Gibson told Jay Leno on NBC's "The
Tonight Show" that he would try to
adopt a loving attitude "even for those
who persecute you." "For a year, it's
been nothing but nasty editorials and
name-calling," he said. The movie,
which grossed $23.6 million on its
opening day, is based on Gospel
accounts of the last hours of Jesus.


Cu alte cuvinte le cam multumeste pentru reclama... :)

christi 02 Mar 2004 09:15

Originally Posted by ogto:

Nemo a strans in pirmul weekend vreo 200 de mil cred... Nu stiu exact, dar era o cifra aberant de mare...


In primul weekend, Nemo a strins 70.2 milioane. In primele 5 zile, aproximativ 100 milioane. Deci "Passion" e peste. Putine filme trec de 100 de milioane in primul weekend.

christi 02 Mar 2004 15:13

Eu deja am "prins-o" ----- miine o cititi in "Monitorul Expres" ;)

MinRep 02 Mar 2004 15:45

Okay... Deocamdata e bine, atata timp cat intentioneaza sa-l aduca...

BeNnY 02 Mar 2004 17:03

Facem si un mini-neoficial-meeting atunci? Ca sa mergem cu totii la el?

TLD 02 Mar 2004 17:50

Nu stiu ce ziceti voi, dar eu deabia astept sa-l vad! Majoritatea reviewurilor il dau ca un film exceptional, maj userilor il dau ca un film exceptional, multi il numesc chiar cel mai bun din istorie... Il astept cu atata nerabdare... 9 aprilie deja numar zilele... Apropo pres ca nu conteaza la un asemenea film ca a batut la incasari chiar si rotk-ul pe primele 5 zile... :roll:

(*)(*)(*)(*)(*)(*)(*)(*)(*)(*)/10! ;)

MinRep 02 Mar 2004 19:26

Ce chestie! Nu mi-am dat seama ca e Vinerea Mare! (s-au cam gandit distribuitorii la faza asta...)

Cat despre lansarea nationwide, macar in orasele mari sa ruleze filmul, nu doar in Bucuresti (desi am impresia ca in Cluj de-abia la TIFF o sa-l aduca...)

ogto 02 Mar 2004 20:12

Originally Posted by christi:

Originally Posted by ogto:

Nemo a strans in pirmul weekend vreo 200 de mil cred... Nu stiu exact, dar era o cifra aberant de mare...


In primul weekend, Nemo a strins 70.2 milioane. In primele 5 zile, aproximativ 100 milioane. Deci "Passion" e peste. Putine filme trec de 100 de milioane in primul weekend.


Mdah... Informatia este corecta... Cea al luk christi. Am intart si eu pe imdb si am vazut cifra exacta care este: $70,251,710 :D. Eh, am gresit si eu!

snatchro 03 Mar 2004 15:54

Interesant de citit la urmatorul link "Who Really Killed Jesus?", pentru cine are 15 minute libere si stie limba engleza:
http://www.skeptic.com/PassionOfChrist.html

Serghei 04 Mar 2004 21:16

Ei fratilor DA.

Gibson spunea intr-un interviu ca considera ca tot ce a facut pana acuma in viata si in industria filmului a fost doar un preludiu pt filmul asta,si se vede.Nu m-ar mira daca nu ar face nimic deacum incolo.


Povestea o stiu cu totii,probabil mai veche decat lumea insa de data asta prezentata intr-un mod atat de profund uman ca iti dai seama cat de mic esti si iti simti lacrimile in coltul ochilor.Unul din marile merite ale lui Gibson este ca a renuntat la prezentarea epopeica a lui Zeffireli si si-a indreptat atentia spre pasiunea lui pt oameni si lupta care se duce in fiecare dintre noi intre negare si adevar,mai mult isi asuma niste licente "cinematografice"(?) si nu urmeaza evangheliile in totalitate astfel rupandu-se de imaginea lui Iisus canonizat,reprezentat in icoane si murale aducandu-l si mai mult in sfera umaului.


Partea artistica/tehnica este excelenta cu performante actoricesti f.bune.
Gibson,pe care pana azi l-am considerat doar un alt actor transformat dupa moda Hollywood-ului in regizor,da dovada de posibilitati nebanuite.
Insa partea cea mai buna a filmului care-l deosebeste de orice a fost facut pe aceata tema este montajul perfect si imaginea care implineste adevarata vocatie a artei filmului si anume aceea de a povesti prin imagini.De departe unul din cele mai bine filmate pelicule din toate timpurile daca nu cea mai buna.

Toate astea faca din Passion Of Crist nu numai un film care trebuie neaparat vazut ci un film care trebuie neaparat trait,mai mult decat un film.

Sper distribuitorii romani de film sa aiba inspiratia sa-l aduca in Vinerea Mare in Romania.


Vizionare placuta!

marcu 04 Mar 2004 22:14

Cititzi un interviu cu Maia Morgenstern in ziarul Adevarul de maine, 5 martie 2004 (www.adevarulonline.ro), interviu luat de preacuviosul C.T. Popescu.

marcu 04 Mar 2004 23:51

Iata shi prima parte a interviului cu Maia Morgenstern:

Maia Morgenstern, mama lui Iisus, in exclusivitate pentru Adevarul:

"Cred, sper ca, vazand acest film, romanii se vor gandi de doua ori inainte sa arunce cu piatra" "A fi evreu este un pacat, o buba?"

- Maia Morgenstern, esti unica actrita din toata istoria acestei meserii in Romania care a ajuns la cel mai inalt nivel de vizibilitate planetara intr-un film care, iata, cucereste America, si cu siguranta va traversa Atlanticul in forta. In intreaga lume esti o vedeta, te-au asaltat ziaristii cu microfoane si pixuri clipa de clipa. "The Passion of the Christ" va fi difuzat de Pasti in Romania. Ti-ar mai pasa daca filmul nu ar avea acelasi succes si printre ai tai?
- Da, foarte mult. Si enorm m-ar bucura sa fie primit cu bratele deschise. Ar fi cea mai mare fericire pentru mine ca filmul sa aiba succes in tara mea.
- Ai un chip facut pentru fecioara Maria. Nu pentru Maria Magdalena. Nu ma mir ca ai fost aleasa pentru acest rol.
- Sa ne intelegem. Eu o joc pe mama lui Iisus. Asa sunt trecuta pe scenariu si pe contract, asa eram chemata pe platou: Miriam, Maria, mama lui Iisus. Ideea sfintei virginitati a Mariei nu apare in film...
- A, deci imaculata conceptiune e lasata de o parte. Interesant, Maria e o femeie, o mama si Iisus e fiul ei. Nu ni se spune ca a fost insarcinata pe cale divina... Dar tu chiar erai insarcinata, cu fiica ta Isadora, in timpul filmarilor. Asta ti-a influentat jocul? Sau, te-ai gandit cum va fi copilul ce se va naste in vreme ce tu o jucai pe mama lui Iisus?
- Nu. N-am avut vreo traire supranaturala. Pentru mine frumusetea acestui film sta in universalitatea lui. O mama care isi vede copilul torturat si ucis. Calatoream catre SUA, pentru premiera, si mi-au cazut ochii pe prima pagina a unui ziar: fotografia mea si a Monicai Belucci in Maria si Maria Magdalena. Pe versoul paginii erau doua femei, in doliu, urland de durerea pierderii copiilor in una din tragediile realitatii care ne inconjoara si ne bantuie azi. Care erau actritele, care erau femeile?...
- Totusi, Maria stia prin Buna Vestire pe cine purtase in pantec. Trebuia sa aiba constiinta dumnezeirii lui Iisus...
- Dragostea de mama e dumnezeiasca in sine. Filmul nu se adreseaza doar crestinatatii...
- Ar putea sa intereseze, sa placa si unui budist?
- Da. Chiar si unui ateu. Un om care n-a citit Biblia vede in acest film cum alt om este condamnat fara vina de catre lideri puternici care manipuleaza mase de oameni saraci si terorizati.
- Atunci, e un film politic?
- Da. Cred ca "The Passion of the Christ" e o metafora cu acute sensuri sociale si politice. Totul se petrece intr-o tiranie bicefala, corupta.
- Eu n-am vazut decat secvente. Totusi, completand si cu ce-am citit, inteleg ca e un film violent, crud vizual. Si ma intreb: latexul si vopseaua rosie mai pot impresiona intr-o fictiune cand in aceasta lume se revarsa sangele si trupurile sfasiate de-adevaratelea? Ruland in Romania, crezi ca filmul va face sa tresara vreun telespectator asiduu al telejurnalelor de pe la noi?
- Sa tresara, nu stiu. Sa stea o clipa si sa (se) gandeasca, precis!.
- Totusi, sa stea oare esenta lui Iisus in gradul lui de torturare, de mutilare? E cu atat mai Iisus cu cat e mai plin de sange? Dumnezeirea lui Iisus este validata de intensitatea cruzimii calailor sai? Daca erau ceva mai blanzi cu el nu-l mai luam in serios? Si un yoghin rezista bine la torturi...
- Divinitatea lui Iisus in acest film ca expresie a conceptiei lui M. Gibson consta tocmai in puterea, forta interioara de a depasi suferinta fizica si morala, tortura si schingiuirea, propria slabiciune si disperare in altceva: si anume iertare, bunatate, iubire. Este divin sa reusesti sa-ti ierti si sa-ti iubesti calaul. Atat Iisus cat si Maria o fac.
- O fi, dar nu ma convinge. Tu esti o mare actrita, puteai sa dai viata in povestea asta si rolului crucii de lemn purtate de Iisus, daca ti-ar fi fost repartizat. Insa dl. Gibson nu m-a convins niciodata ca e un mare actor: e doar o "fata" tipica star systemului, ca Tom Cruise sau Kevin Costner. Nu e nici Dustin Hoffman, nici Jack Nicholson, nici Al Pacino. Deci, am cu atat mai mult rezerve in ce priveste vocatia lui regizorala... Ma intreb: oare filmul acesta, in Romania, ar putea face sa creasca intensitatea si consistenta credintei crestin-ortodoxe? Romanii care s-au departat de Christos, s-ar putea intoarce la el vazand acest film?
- Am certitudinea ca oamenii vor reflecta asupra lor insile. Am spus ca filmul mi se pare a avea un puternic mesaj social. Vine unul si decreteaza: asta e vinovat. Sariti toti pe el! De pilda: tiganii sunt vinovati!
- Sau evreii...
- Au ramas atat de putini pe aici... Deci n-am ce manca, n-am ce imbraca, n-am medicamente pentru copii, astia sunt vinovati, ii mananc! Cred, sper, ca vazand acest film, romanii se vor gandi de doua ori inainte sa arunce cu piatra intr-o directie sau alta.
- Sa-l vedem atunci pe Iisus ca pe un minoritar demonizat in acest film? Ca pe un tap ispasitor?
- Este problema fiecarui spectator cu constiinta sa. Este cel mai bun exemplu al nevoii de spiritualitate. O exemplificare a conceptului de catharsis.
- Da? Si cum realizeaza Mel Gibson catharsisul filmand o poveste spusa de mii de ori? Care e elementul de originalitate?
- Originalitatea filmului consta in faptul ca nu stabileste vinovati, nu da verdicte, nu ne da mura in gura, nu arata cu degetul. Nu e un proces. Nu suntem in Inchizitia spaniola.
- Deci Iisus ar putea avea partea lui de vina, iar dusmanii lui partea lor de nevinovatie?
- Nu asta voiam sa spun. Ma refeream la Pilat din Pont. Au sarit multi jurnalisti ca Pilat e vazut cu simpatie. Nu e simpatic, e de o ipocrizie inspaimantatoare, e un monstru ipocrit, jucat de un minunat actor bulgar, Sopov, te manipuleaza, te intoarce pe dos ca pe o manusa, mai sa-ti fie mila de monstruozitatea lui. Satana, care este seducator, seducatoare, o femeie cu voce de barbat. E cealalta fata a monedei, a ideii de maternitate pereche cu Maria, mama lui Iisus. Ai sa vezi filmul... Au o scena in care merg paralel, au un schimb de priviri, si Satana, aratand superb, poarta un bebelus in brate si cand se intoarce vedem ca bebelusul e un monstru... Si Satana pune intrebari de bun simt. Deci, nu se dau verdicte, nu se pun etichete. De o luciditate paralizanta, e indoiala halucinanta.
- Filmul nu e facut sa creasca numarul crestinilor de pe planeta?
- Nu stiu. Nu este scopul unic al lui M.G.
- Dar scopul tau care a fost jucand rolul Mariei? Ce te-ai straduit, ce ai sperat sa transmiti publicului?
- Chiar daca suna melodramatic sau patetic, am vrut sa spun ca tragedia rasei umane este mama, parintele ingropandu-si fiul. Ii ingropam pe cei mai tineri, frumosi si buni dintre noi.
- Dupa ce ai jucat la acest nivel, hollywoodian, mondial, cum e sa te prezinti din nou la locul de munca din Romania?
- Revin cu mare bucurie la Teatrul National, la Teatrul Evreiesc, la Bulandra, la Odeon...
- Care a fost primul?
- Teatru?... Ok. Am glumit. (M-as bucura sa te mai vad zambind). Eram o proaspata cazatura de la IATC, am cazut in primul an, asa ca am dat concurs la Teatrul Evreiesc si m-au acceptat. Am inceput ca figuranta corp ansamblu. Am 24 de ani de munca pe cartea de munca.
- In America ai fost perceputa ca romanca sau ca evreica?
- Ziaristii ma intrebau obsesiv "ca fiica a unei victime a Holocaustului, credeti ca..." Iar eu le raspundeam: sa folosim pluralul, toti cei care au supravietuit Holocaustului se pot numi victime. Nu e vorba de statistici, e vorba de a fi fost haituit si omorat pentru vina de a fi fost altfel decat altii. Tatal meu nu a cerut despagubiri pentru ce a suferit. Eu, personal, ma aflu ca supravietuitoare a unui regim totalitarist, comunismul din Romania. Deci pot sa va spun ce inseamna manipularea maselor, ce inseamna sa fii dus de nas, ce inseamna ipocrizie, ce inseamna coruptie.
- Echivalezi comunismul cu fascismul, Maia? Ai putea fi taxata drept antisemita pentru asta!...
- Nu le-am cunoscut pe amandoua pe pielea mea. Parintii mei, care le-au cunoscut pe amandoua, ar putea raspunde mai intemeiat la intrebare.
- Te-ai lovit vreodata in Romania de reactii antisemite?
- Da, au fost. Reactii, vorbe, atitudini, chiar in presa scrisa, remarci antisemite jignitoare. Dar daca ma intrebi: exista antisemitism in Romania? eu spun ca nu.
- Fiind extrem de preocupat sa ma jigneasca pe mine, Mircea Dinescu te numeste intr-o scriere a sa foarte recenta, aparuta intr-o publicatie care se distribuie prin carciumi, "ovreicuta obraznica".
- Trebuie sa citesc articolul. Eu joc un spectacol de succes pe versuri de Mircea Dinescu, ma regasesc de multe ori in poezia lui. Ne leaga o prietenie de peste 20 de ani care a rezistat la multe si grele incercari.
- Avem si un proaspat convertit la iudaism pe aceste meleaguri, dl. C.V. Tudor. Esti gata sa-l numesti frate?
- Vorbeam de ipocrizie, de ipocrizia inspaimantatoare... Si-apoi eu sunt o fire timida. M-am speriat foarte tare cand ne-a somat sa-l iertam... Tot o gluma.
- Vorbind de presupusul antisemitism al filmului - multi dintre simplii cetateni romani de religie crestina nu sunt constienti de faptul ca Iisus a fost evreu, ca Dumnezeul lor este evreu.
- Controversa privind presupusul antisemitism al filmului lui Mel Gibson care in treacat fie spus, e provocata si orchestrata in mod deliberat, isi are originea in aceasta ignorare. Discutand cu tine ma lamuresc acum asupra inca unui rost universal al acestui film: sa faca lumina, prin dialog liber, in acesta necunoastere care a generat tragedii mii de ani. I-am propus d-lui Gibson, pentru ca ne intreba ce idei avem, ca actori, si eram si musulmani, si bulgari, si francezi, sa spun, intr-o scena, in ebraica, una din intrebarile care se pune cu ocazia Pesah-ului, Pastelui evreiesc. Nu numai ca a imbratisat ideea, a si motivat-o vorbind de evreitatea lui Iisus. Jurnalistii tot ziceau "iarta-ma, esti evreica..." Da' de ce sa te iert? Asta este un pacat, o buba? Sau trebuie sa ma bat cu caramida in piept ca sunt evreica? Sunt evreica, sunt actrita, am 42 de ani, sunt romanca, mama a trei copii...
(continuare in nr. viitor)

Cristian Tudor POPESCU


All times are GMT +2. The time now is 04:03.

Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.