Cinemagia Forum

Cinemagia Forum (https://www.cinemagia.ro/forum/index.php)
-   Cafenea (https://www.cinemagia.ro/forum/forumdisplay.php?f=233)
-   -   copy-pasteuri, dadaisme & aberatii (https://www.cinemagia.ro/forum/showthread.php?t=86251)

Cretzulynne 27 Nov 2017 15:22

Iata un post perfect pentru topicul asta!

S-a schimbat horoscopul: care este zodia ta după noua ordine

Care sunt noile perioade ale zodiilor, după ce s-a schimbat horoscopul:

21 ianuarie - 16 februarie - Capricorn
17 februarie - 12 martie - Vărsător
13 martie - 18 aprilie - Peşti
19 aprilie - 14 mai - Berbec
15 mai - 21 iunie - Taur
22 iunie - 20 iulie - Gemeni
21 iulie - 10 august - Rac
11 august - 16 septembrie - Leu
17 septembrie - 31 octombrie - Fecioară
1 noiembrie - 23 noiembrie - Balanţă
24 noiembrie - 29 noiembrie - Scorpion
30 noiembrie - 18 decembrie - Ophiuchus (Purtătorul de Şarpe)
19 decembrie - 20 ianuarie – Săgetător

Damn, de la Gemeni, (ma mandresc cu asta) sa trec acum la Taur ? Neah.

Voi ce parere aveti ?

White1 17 Jan 2018 18:49

Peterson interviewed by some hateful cun...bit...woman 8-|

Cretzulynne 21 Mar 2018 13:31

100 Years of Beauty: Romania

White1 20 May 2018 19:08

Art, Transcendence, and the Gatekeepers

He fucks up at the "gatekeepers" part and his channel seems rubbish but here he makes a few good points.

Cretzulynne 23 May 2018 07:16

Iulie 1969. Peste 500 de milioane de oameni urmăresc cu sufletul la gură cea mai mare realizare de până atunci a omenirii… aselenizarea primei nave cu echipaj uman. “Un pas mic pentru om, un pas uriaş pentru omenire”, celebra expresie a astronautului american, Neil Armstrong, făcea înconjurul lumii într-o fracţiune de secundă. Umanitatea păşea alături de echipajul american într-o nouă eră. Şi totuşi, suspiciunea îşi făcea loc în inimile martorilor acelui eveniment odată cu primele analize amănunţite ale imaginilor selenare, şi o întrebare încolţea în mintea tuturor… A ajuns Armstrong pe Lună sau totul a fost doar o farsă uriaşă cu implicaţii planetare?

Adepţi ai teoriei conspiraţiei şi-au expus părerea încă de la începutul anilor ’70 şi, cu atât mai mult, explicaţiile oficialilor NASA au lăsat de dorit. Poate de aceea, unul din cinci americani este convins astăzi că totul nu a reprezentat decât o farsă tributară condiţiilor politice ale vremii şi că expediţia Apollo 11 a fost regizată într-un studio secret din Nevada.

Lipsa stelelor din fotografiile aselenizării

aselenizare2Poate cel mai important argument al celor care contestă existenta misiunii Apollo11 este cel legat de lipsa stelelor din imaginile oferite de NASA. Spaţiul apare în fotografii ca un imens fundal negru. Cum ar putea fi posibil acest aspect cu atât mai mult cu cât Luna nu are o atmosferă care să obtureze vizibilitatea aştrilor? Este greu de crezut că un „eventual” regizor ar fi uitat să „aprindă” stelele din studio. Contestatarii susţin că poziţia stelelor văzute de pe Terra ar fi trădat poziţia reală a astronauţilor, caz în care s-a optat pentru eliminarea acestora din fundal.

Oficialii NASA au negat vehement această posibilitate şi au susţinut faptul că lumina solară, extrem de puternică pe suprafaţa selenară, este capabilă să obtureze orice imagine a stelelor. Acelaşi lucru se întâmplă, susţin oamenii de ştiinţă americani, în momentul în care ai încerca să fotografiezi cerul pe timpul nopţii, într-un oraş puternic iluminat. Singura posibilitate ca stelele să devină vizibile ar fi aceea că un astronaut să realizeze fotografiile pe partea întunecată a Lunii.

Explicaţia NASA pare, la prima vedere, în măsură să explice lipsa stelelor din fotografiile oficiale. Cu toate acestea, niciun aparat de fotografiat nu ar fi rezistat căldurii solare şi radiaţiilor puternice care lovesc suprafaţa Lunii. Motivul pentru care acest lucru nu s-a întâmplat? „Atât Apollo 11 cât şi celelalte misiuni care au avut loc până în 1972 au fost efectuate la primele ore ale dimineţii lunare”, argumentează cercetătorii americani.

Deşi privită cu scepticism, această explicaţie a oamenilor de ştiinţă a născut, la rândul ei, noi controverse. Cum a fost posibil ca umbra navetei spaţiale să se propage încă din timpul zborului pe o suprafaţă extrem de întinsă a Lunii. Şi, mai mult, dacă luminozitatea solară a fost atât de puternică încât să împiedice vederea stelelor, asta la primele ore ale dimineţii, cum se explică faptul că umbrele astronauţilor au forme, lungimi şi direcţii diferite? Iar că misterul să se adâncească, cum poate fi explicat faptul că, deşi acoperit de umbră, modulul selenar lasa clar să se vadă însemnele oficiale ale Statelor Unite ale Americii?

În opinia cercetătorilor, terenul accidentat poate da naştere unor jocuri de lumini şi umbre chiar şi atunci când este vorba de mai multe obiecte sau persoane care stau una în apropierea celeilalte; o explicaţie care nu a reuşit încă să convingă pe mulţi de veridicitatea sa.

Ce caută litera C pe Lună?

aselenizare3Una dintre imaginile care au reuşit să şocheze auditoriul a fost cea a rocii pe care apare litera „C”, ca şi cum aceasta ar fi făcut parte dintr-un decor prestabilit. Ca un argument în plus pentru adepţii teoriei conspiraţioniste, asemenea marcaje sunt comune în studiourile de la Hollywood, acolo unde obiectele de recuzita sunt însemnate cu litere, de la A la Z, şi nu cu numere aşa cum s-ar fi aşteptat cineva. Care a fost reacţia NASA în faţa acestei dovezi? „Litera C de pe rocă în discuţie este doar o iluzie optică. Cel mai probabil, un minuscul fir de păr a creat imaginea literei”. Şi cu toate acestea, poziţionarea literei pe suprafaţa rocii precum şi faptul că nicio altă fotografie nu prezintă asemenea anomalii a creat valuri de scepticism în rândul publicului avid de informaţii.

Steagul american fluturând, deşi pe lună nu există atmosferă!

aselenizare1Ca şi cum dovezile contestatarilor nu erau deja în număr mare, o altă imagine, de data aceasta din filmul realizat la faţa locului de astronauţii americani, arata steagul Statelor Unite ale Americii fluturând în momentul arborării acestuia pe suprafaţa Lunii. Cum Luna nu are o atmosferă, steagul ar fi trebuit, cel mult, să stea nemişcat pe suportul special creat pentru a-l ţine întins. Motivaţia oamenilor de ştiinţă, prin care mişcarea drapelului ar fi fost impregnată de astronauţi, pare, în opinia scepticilor, doar o justificare lipsită de temei.

Praful lunar şi mişcările slow-motion

Există şi în prezent voci care susţin că astronauţii au fost ajutaţi de fire extrem de subţiri în mişcările de pe presupusa suprafaţă a Lunii. Pentru a recrea efectul gravitaţiei lunare şi pentru a da impresia că astronauţii plutesc prin aer, NASA ar fi realizat filmul cu mişcări „slow-motion”. Scepticii au mers până acolo încât au realizat în aceste condiţii un film similar, asemănările dintre acesta şi cele realizate de astronauţi fiind izbitoare. Explicaţia oficialilor NASA nu a fost, nici de această dată, în măsură să mulţumească pe toată lumea. Oamenii de ştiinţă au cerut scepticilor să dea atenţie prafului lunar şi a modului în care acesta revine imediat la sol în urma mişcării membrilor expediţiei. În mod normal, pe Terra, argumentează cercetătorii, praful s-ar fi ridicat şi s-ar fi împrăştiat prin atmosferă. Refacerea condiţiilor de pe Lună ar necesita un efort extrem de mare, chiar şi pentru standardele actuale. Nimeni nu a menţionat, însă, că este imposibil.

Alte argumente care să demonstreze că aselenizarea nu a avut loc

Argumentele celor care nu cred că prima aselenizare ar fi loc în 1969 pot umple, fără probleme, paginile mai multor volume. Lipsa, în 1969, a unei tehnologii capabile să asigure o călătorie pe Lună pentru un echipaj uman, absenta dovezilor concrete, fragilitatea modulului din imagini, lipsă din discuţii a centurii Van Allen şi a radiaţiilor ucigătoare ale acesteia, dispariţia misterioasă a unora dintre cei implicaţi în proiectul Apollo 11 precum a şi a unor informaţii originale, dar şi refuzul NASA de a oferi imagini ale primului loc în care a aselenizat un echipaj uman nu reprezintă decât motive în plus pentru a întreţine suspiciunile.

Un ultim argument din partea „conspirationistilor” este cel legat de misiunea spaţială a Agenţiei Spaţiale Europene (ESA) din 3 septembrie 2006. Deşi modulul european, SMART-1, s-a prăbuşit pe suprafaţa Lunii, acesta a putut oferi fotografii ale urmelor primei aselenizări. Cu toate acestea, ESA a refuzat să facă publice orice imagini obţinute în timpul misiunii.

Motivaţia americană pentru farsa aselenizării

Şi totuşi, de ce ar fi înscenat una dintre marile puteri ale lumii ideea unei expediţii care nu avusese loc? Ar putea să pară absurd, însă o simplă privire aruncată în contextul geopolitic al acelor vremuri poate oferi o explicaţie mai mult decât plauzibilă. Statele Unite ale Americii pierduseră startul în cursa spaţială, iar Uniunea Sovietică părea să conducă detaşat în toate domeniile. Prima capsulă spaţială trimisă în afara atmosferei terestre, primul animal lansat în spaţiu, primul om şi primul echipaj de trei persoane care ajungeau pe orbita terestră precum şi primul modul fără echipaj, Luna2, care ajungea pe satelitul natural al Terrei, toate realizări sovietice, constituiau suficiente motive de îngrijorare pentru Statele Unite. Conform adepţilor teoriei conspiraţiei, Statele Unite ale Americii se aflau în punctul în care trebuiau să demonstreze cu orice preţ că posedă o tehnologie superioară celei sovietice, iar singurul mod în care puteau face acest lucru era să trimită un om pe Lună, premiul care lipsea din vitrina Uniunii Sovietice. Aveau, însă, statele americane tehnologia necesară transportării dus-întors a unui echipaj uman pe Lună? Răspunsul este unul disputat chiar şi în zilele noastre.

Să fie, oare, suficiente dovezile celor care susţin că aselenizarea din 1969 nu a fost altceva decât o farsă? Ne aflăm în faţa unui exemplu clar de conspiraţie? Poate că nu vom afla niciodată. Cert este că atât cei care cred cât şi cei care nu cred în veridicitatea informaţiilor oferite de NASA încă aşteaptă o dovadă concretă a misiunii care ar fi avut loc în 1969.

sursa: http://www.lovendal.ro/wp52/40-de-an...odata-pe-luna/

Un inginer NASA recunoaşte clar că astronauţii încă n-au putut trece de centura de radiaţii Van Allen din jurul Pământului! Ce altă dovadă mai clară vreţi pentru a arăta că omul nu a ajuns pe Lună niciodată!?

White1 23 May 2018 14:38

Inca nu am rabdare sa citesc tot dar tonul ala isteric din al doilea link nu ar trebui sa inspire incredere nimanui. Si nici argumentele nu mi se par deloc convingatoare.

Cretzulynne 23 May 2018 17:07

Originally Posted by White1:

Inca nu am rabdare sa citesc tot dar tonul ala isteric din al doilea link nu ar trebui sa inspire incredere nimanui. Si nici argumentele nu mi se par deloc convingatoare.


Mi-e indiferent ce spun alții. Doar am postat un punct de vedere, fiindcă și eu cam îl am... Damn it.

White1 23 May 2018 19:20

Damn, poate daca eram si eu mai agitat ("astia care cred ca suntem luati de prosti de peste 45 de ani NE IAU DE PROSTI"?? ) nu iti ramanean indiferent :(

Cretzulynne 24 May 2018 17:11

Originally Posted by White1:

Damn, poate daca eram si eu mai agitat ("astia care cred ca suntem luati de prosti de peste 45 de ani NE IAU DE PROSTI"?? ) nu iti ramanean indiferent :(


Morocănos agitat ? Ce combinație interesantă vrei!
Uite că îți explic acuși o treabă - am avut dubiile mele o perioadă, când am văzut că americanii cu a lor avere și putere monetară investită către toate războaiele din emisfera inferioară, doar pentru a câștiga piață de desfacere și a avea acces la bogăția pământului, aia de nu se poate amortiza, mi-am zis, bun, au avut banii, au avut tehnologia, au avut personal calificat cu nemiluita pe toate ramurile și subramurile... deci de ce numai o dată ? mai ales că știam și de faptul că o mână din bogătanii terrieni au cumpărat terenuri pe Lună. Deci ? De ce numai o dată ? De aici mi s-au tras toate îndoielile, plus că nu prea am crezut în faptul că dintr-o dată, avem tehnologia pentru a străpunge stratul ăla...care arde tot. Nu în timpul ăla. Mi s-a părut o realizare uriașă care ar fi schimbat totul și prea devreme. și mai știu foarte bine o treabă - intuiția feminină. crezi tu că mă înșală ? simt chiar și fără a gândi, că nu.
Banii nu sunt o problemă în ziua de azi. Deci, de ce nu vor să facă o stație pe Lună ? Ar putea să pună telescoape acolo pentru a putea observa de mai de aproape... ar putea face multe.
Iar ei vor Marte! care-i și mai departe!
Well ?:-?

White1 25 May 2018 02:30

Pai daca aia a fost principala problema, faptul ca un singur echipaj a ajuns pe Luna, ar trebui sa nu mai ai nici o problema pentru ca au fost mai multe misiuni (6 spune google, eu tineam minte 7) Apollo (11 e doar cea mai celebra pentru ca a fost prima) care au pus oameni pe Luna (12, spune google, ce frumos ca putem da search). Momentul meu preferat: Mr.Galileo was right.. De ce nu au mai fost trimise in ultima perioada? Pentru ca s-a incheiat Razboiul Rece, competitia cu URSS a fost principalul impuls pt. finantarea programelor Apollo, pana la urma era pus viitorul omenirii in joc in perioasa aia. In plus SUA nu are tot timpul cea mai fericita istorie cand vine vorba de investitii majore in cercetare. Cel mai mare accelerator de particule incepuse sa fie construit in Texas parca in anii '90 dar dupa cateva miliarde de dolari finantarea a fost oprita. Treaba cu Marte e ideea lui Elon Musk care e pe persoana fizica.

White1 25 May 2018 02:44

Apropo de intuitie. Ea probabil ti-ar spune ca in principiu un ciocan ar cadea mai repede decat o pana daca sunt lasate sa cada in acelasi timp de la aceeasi inaltime. S-ar insela pt. ca intuitia e modelata de conditiile speciale de aici si e folositoate doar in anumite domenii. In altele chiar face mai mult rau decat bine asa ca nu, evident ca nu am incredere in ea.

Cretzulynne 25 May 2018 07:44

Originally Posted by White1:

Pai daca aia a fost principala problema, faptul ca un singur echipaj a ajuns pe Luna, ar trebui sa nu mai ai nici o problema pentru ca au fost mai multe misiuni (6 spune google, eu tineam minte 7) Apollo (11 e doar cea mai celebra pentru ca a fost prima) care au pus oameni pe Luna (12, spune google, ce frumos ca putem da search). Momentul meu preferat: Mr.Galileo was right.. De ce nu au mai fost trimise in ultima perioada? Pentru ca s-a incheiat Razboiul Rece, competitia cu URSS a fost principalul impuls pt. finantarea programelor Apollo, pana la urma era pus viitorul omenirii in joc in perioasa aia. In plus SUA nu are tot timpul cea mai fericita istorie cand vine vorba de investitii majore in cercetare. Cel mai mare accelerator de particule incepuse sa fie construit in Texas parca in anii '90 dar dupa cateva miliarde de dolari finantarea a fost oprita. Treaba cu Marte e ideea lui Elon Musk care e pe persoana fizica.


That's so ? Hai că după ce trec de războiul notelor, o să mă mai documentez pe știință. Mi-e așa de dor!... Tenc iu.:-*

Cretzulynne 25 May 2018 07:50

Originally Posted by White1:

Apropo de intuitie. Ea probabil ti-ar spune ca in principiu un ciocan ar cadea mai repede decat o pana daca sunt lasate sa cada in acelasi timp de la aceeasi inaltime. S-ar insela pt. ca intuitia e modelata de conditiile speciale de aici si e folositoate doar in anumite domenii. In altele chiar face mai mult rau decat bine asa ca nu, evident ca nu am incredere in ea.


da, pe planeta noastră, mi-ar fi spus că ce-i mai greu ajunge primul.
dar, de-aș sti că un mediu NU ARE atmosferă, aș simți că ambele cad la fel! Nu mai e nimic care să le împiedice masa.:)) Nu tu frecare, nu tu accelerație gravitațională...
:)

Cretzulynne 02 Jun 2018 14:10

Netflix

Cretzulynne 10 Jun 2018 10:48

Apropo de sistemele din țară. Momentan, să fim mulțumiți că există corupția ?:-?

Cum era citatul ăla ? Deștepții învață din greșelile altora, iar înțelepții învață din ambele?:-/

Cretzulynne 12 Jun 2018 19:38

Reginele Neștiute ale societății civile

Cretzulynne 01 Jul 2018 14:40

10 Coolest Suspended Pools

Market Square Tower Pool Houston TX

Cretzulynne 16 Jul 2018 17:53

Datorită poeziei Statuia de aer, am aflat că practic am definit, acolo, elementul aer. Și am dat și peste caracteristicile acestui element. Acum se leagă toate.




































Cretzulynne 17 Jul 2018 14:51

10 Reguli pentru a fi om
Cherie Carter Scott in "Life is a Game, These are the Rules" (Viata este un Joc, Acestea sunt Regulile)

1. Vei primi un corp. Poate iti va placea sau poate il vei uri, dar va fi al tau si il vei avea cat vei trai.

2. Vei invata lectii. Te afli intr-un program informal, continuu de invatare, o scoala care se numeste “viata”.

3. Nu exista greseli, doar lectii. Cresterea inseamna un proces de judecata, eroare si experimentare.
Experimentele ratate fac parte la fel de mult din acest proces, asemeni experimentelor care in final functioneaza.

4. Lectiile sunt repetate pana cand inveti. O lectie de viata ti se va prezenta intr-o varietate de forme, pana o inveti. Dupa ce ai invatat-o, vei merge la urmatoarea lectie.

5. Invatarea lectiilor nu se sfarseste niciodata. Nu exista nici macar o particica de viata care sa nu contina o lectie pe care trebuie sa o inveti.

6. Nu exista niciun loc mai bun decat “aici”. Cand obtii un “acolo”, nu faci decat sa obtii un alt “acolo”, care va arata mai bine decat “aici”.

7. Ceilalti oameni nu sunt decat oglinzile tale. Nu poti uri sau iubi ceva la cineva, decat daca acea persoana oglindeste ceva urit sau frumos din tine insuti.

8. Ce faci in viata ta, depinde de tine. Ai toate uneltele si resursele ca sa faci acest lucru. Ce faci cu ele, depinde de tine. Alegerea iti apartine.

9. Raspunsurile se afla in tine. Raspunsurile la intrebarile vietii se ascund in tine. Tot ceea ce trebuie sa faci este sa privesti, sa asculti si sa ai incredere.

10. Vei uita toate astea.

Cretzulynne 21 Jul 2018 09:31

Fericirea + alte 40 de lucruri pe care le poți învăța de la copii
:x

Cretzulynne 09 Aug 2018 22:30

Sculpturi din cărți

și muuulte altele

Cretzulynne 20 Aug 2018 16:37

Diferența dintre singurătate și solitudine

Cretzulynne 21 Aug 2018 12:01

Am descoperit o jucărie distractivă! :D

Vreți să faceți mezostihuri ? AICI!


Ce mi-a ieșit mie :))

Cretzulynne 03 Sep 2018 22:19

Artă pe pleoape

și muuulte altele

carmen_angelus_romila 14 Oct 2018 10:16

Sa inteleg ca ne putem face de ras in mod organizat,,,!

Cretzulynne 29 Nov 2018 21:39

Un parc cu 800 de statui... creat de Mutsuo Furukawa

https://allabout-japan.com/en/article/4108/

Cretzulynne 29 Nov 2018 21:43

16 Sculptures That Scare and Amaze at the Same Time

Cretzulynne 07 Jan 2019 14:21

Sa fii tu insuti sau cum te vrea societatea?
:)

bremen1980 02 Apr 2019 18:54

Sfaturi pe care nu ti le mai da nimeni astazi .

http://www.b365.ro/greseli-de-evitat...re_260488.html

Cretzulynne 11 Apr 2019 20:56

Cele 7 forme ale vinovatiei (cum scapi de manipularea emotionala)

Cretzulynne 27 May 2019 00:42

https://adevarul.ro/news/politica/de...eee/index.html

Twinsen 15 Jun 2019 10:59

S-au deschis temporar inregistrarile la cel mai bun site de torenti pentru filme/seriale/muzica asiatice: https://avistaz.to/ Pentru mine site-ul asta e esential de vreo zece ani si rar am vazut sa primeasca liber noi useri, asa ca profitati cat se poate. Aveti grija sa downloadati si sa share-uiti numai chestii fara copyright. ;)

Cretzulynne 20 Sep 2019 11:06

GREVA CLIMATICĂ GLOBALĂ

unul dintre participanți la grevă - https://dexonline.ro/

Originally Posted by https://dexonline.ro/:

Casa noastră arde

Pe 20 septembrie 2019 dexonline participă la greva climatică globală. Scopul grevei este să atragă atenția lumii (atât guvernelor, cât și populației) că schimbările climatice sunt o problemă reală și urgentă. dexonline va participa la această grevă. Site-ul dexonline.ro este indisponibil până pe 21 septembrie 2019, ora 00:00.
Ce sunt schimbările climatice?

Clima Pământului a variat mult de-a lungul istoriei sale de miliarde de ani. Totuși, variațiile din prezent au un ritm mult mai rapid decât episoadele din trecut. Majoritatea covârșitoare a oamenilor de știință cred că schimbările din prezent sunt cauzate de activități omenești:

Emisiile de gaze cu efect de seră (bioxidul de carbon, CO2, dar și metanul și altele) cauzate de industrie și de agricultură schimbă planeta noastră, singura casă pe care o avem, amenințând să o facă incompatibilă cu civilizația omenească.
Defrișările în masă împiedică pădurile să absoarbă bioxidul de carbon din atmosferă și afectează grav ecosistemele (de remarcat că națiunile s-au angajat în 2014 să înjumătățească defrișările pînă în 2020, dar ele continuă să crească).
Creșterea populației se corelează cu distrugerea mediului. Mai mulți oameni emit mai multe gaze cu efect de seră, consumă mai multe resurse și mai mult spațiu.

Care sunt efectele schimbărilor climatice?

Creșterea temperaturii medii globale
Am depășit deja 1 °C față de perioada preindustrială. Limitarea încălzirii la 1,5 °C sau 2 °C cere măsuri drastice și susținute din partea tuturor națiunilor, dar acest lucru nu se întâmplă. Acordul de la Paris pretinde deja prea puțin, iar națiunile nu se grăbesc deloc să-i implementeze prevederile. Dacă continuăm să ignorăm problema, traiectoria curentă a emisiilor de CO2 va încălzi Pământul cu circa 3 °C până în anul 2100. Aceasta este o estimare extrem de conservatoare, iar an de an modele mai bune de calcul produc estimări tot mai pesimiste.
Dispariția speciilor de animale și plante
Omenirea a ras de pe fața Pământului 60% dintre animalele vertebrate din 1970 și până astăzi. Viteza cu care speciile dispar este astăzi de zeci sau sute de ori mai mare decât media ultimelor 10.000.000 de ani.
Creșterea nivelului mării
Pe traiectoria curentă a emisiilor de gaze cu efect de seră, nivelul mării va crește cu 52-98 cm în acest secol. Un studiu din 2019 nu exclude varianta creșterii cu peste 2 m, ceea ce ar dezlocui 187 de milioane de oameni.
Schimbarea frecvenței și duratei precipitațiilor și ale fenomenelor extreme
Schimbările climatice vor amplifica distribuția prezentă a precipitațiilor (în zonele umede va ploua mai mult, iar în zonele aride va ploua mai puțin). Furtunile care astăzi se petrec doar în zona Ecuatorului vor începe să apară și la latitudini mai înalte. Episoadele de caniculă vor deveni tot mai frecvente și mai intense.
Acidularea oceanelor
O parte din bioxidul de carbon emis de omenire se dizolvă în oceane. Aceasta are ca efect creșterea acidității, cu reverberații majore asupra ecosistemelor. Dincolo de devastarea adusă vieții marine, și impactul asupra omenirii va fi major, fiindcă peste un miliard de oameni depind de viața marină pentru aportul de proteine.
Topirea ghețarilor și a calotelor polare.
Întrucât regiunile arctice și antarctice se încălzesc mai repede decât media globală, topirea gheții la cei doi poli spulberă record după record.

Cum putem limita schimbările climatice?

Singura soluție este reducerea drastică a emisiilor de gaze cu efect de seră. Cele mai noi modele și date arată că, pentru a limita încălzirea la „numai” 1,5 °C, trebuie să reducem emisiile cu 45% până în 2030 (față de nivelul din 2010) și la zero până în 2050. Această cale, deși tot ne-ar lăsa cu un Pământ mult mai sterp decât cel cu care am crescut, ar limita proporțiile distrugerii mediului. Momentan suntem pe o traiectorie absolut greșită. După o stagnare de câțiva ani, emisiile au crescut cu 1,6% în 2017 și cu 2,7% în 2018. Gonim către prăpastie, iar noi apăsăm pedala de accelerație până la fund.
De ce participăm la grevă

România este una dintre țările cele mai refractare din Uniunea Europeană în ce privește cauzele, gravitatea și soluțiile problemei schimbărilor climatice. Într-un raport al Comisiei Europene, doar 68% dintre români consideră schimbările climatice ca fiind „o problemă serioasă”, față de 74% media UE și, mai grav, în scădere cu 6% în doi ani.

În același timp, de 30 de ani politica românească se împarte între hoți și cei care încearcă să pună capăt hoției. Rămâne prea puțin loc pentru platforme politice mature și conectate la realitate. Astăzi niciunul dintre partidele mari nu ia în serios schimbările climatice. Toate își trec în program cuvinte-cheie ca „mediu”, „climă” sau „verde”, dar legile întârzie să apară. Emisiile de CO2 ale României au crescut cu 6,8% în 2017 față de 2016, după câțiva ani de stagnare.

Suntem datori, noi și administratorii țării, să ne scuturăm de noțiunea delirantă că natura este a noastră ca să o exploatăm, să o privatizăm sau să o delapidăm. Natura nu este o resursă, este o sursă, sursa bunăstării noastre. În schimb, noi trebuie să fim protectorii ei și promotorii bunăstării ei. Această viziune are implicații majore asupra politicilor de guvernare, iar timpul este scurt.

Măsurile politice înțelepte ar putea rezolva problema, dar absența măsurilor ne dă semnalul (fals) că ne putem continua nederanjați traiul de până acum. Uităm că trăim pe resurse împrumutate, că ne agonisim bogăția jefuind planeta pe care o vom lăsa urmașilor noștri. Ne ducem copiii cu mașina la școală, preocupându-ne de educația lor în timp ce le otrăvim atmosfera. Ne mutăm în afara orașului „pentru aer mai curat”, consolidându-ne sclavia față de mașină. Ne creștem orașele pe orizontală în loc de verticală, restrângând palmă cu palmă teritoriul de drept al naturii. Aruncăm reciclabilele la gunoi pentru că „oricum tot acolo ajung”. Cumpărăm cadouri neinspirate unor oameni care nu și le doresc. Milităm pentru autostrăzi, iar reabilitarea căilor ferate nu o mai cere nimeni. Deplângem scăderea populației, fără să luăm în calcul efectele devastatoare ale unei populații scăpate de sub control. Este nevoie de acțiunea concertată a guvernelor și a noastră, a tuturor, pentru a opri acest consumerism galopant.

O mare parte din vizitatorii noștri sunt elevi și studenți. Ei vor moșteni, fără vină, o țară și o planetă secătuite de negativismul și de iresponsabilitatea noastră. Față de ei ne simțim datori să participăm la această grevă, să ne închidem porțile pentru o zi și să lipim pe ele acest mesaj.
Casa noastră arde.


Cretzulynne 24 Sep 2019 19:14

Why humans are so bad at thinking about climate change.

Cretzulynne 15 Oct 2019 22:45

:))


Is Transylvania Romanian or Magyar?

Originally Posted by Rares Mihai:


Fact 1: 70,5% of Transylvania’s inhabitants are Romanians.

Fact 2: From about year 900 to 1918 Transylvania was more or less under Hungarian rule (with some exceptions).

Now what does this mean? Does it mean who is staying there now or who used to own it?

Romania owns it now.
Before it was Hungary.
Before it was Austro-Hungary.
Before it it was part of the Ottoman Turkish Empire.
Before it was invaded by the Mongols.
Before it was controlled by the Vlachs.
Before it was the Alans, Vandals, and Quadi,
Before it was the Huns.
Before it was the Goths.
Before it was the Daco-Romans
Before it was the Romans
Before it was the Dacians
Before it was the Scythians
Before it was Baden, Coţofeni, Periam-Pecica/Mureş, Otomani, Monteoru , Wietenberg, Noua cultures
Before it was Petreşti, Decea Mureşului, Gorneşti cultures
Before it was Starčevo-Criş and Turdaş cultures
Before it was the Tardenoisian and Schela Cladovei cultures (they were Cro Magnons by the way)
Before it was the Iron Gates Culture
Before it was the Aurignacian and the Gravettian civilisations
Before there were Neanderthalians
Before were frigging Tyrannosauruses

Where do you draw the line? Everybody owned something at some point. The First Tribes could kick out everybody in the US if you go back far enough.

Transylvania is now part of Romania and the Romanian population has a huge majority. The Hungarian minority has a great number of specific rights. If they are not happy, there are plenty of other Hungarian lands.


sursa: https://qr.ae/TWAATl

Cretzulynne 21 Oct 2019 12:41

Vă sună cunoscut ?

Cretzulynne 19 Nov 2019 00:28

Motoare de căutare

GOOGLE - cu toate codurile de țări

EXCITE

HOTBOT

GO NETWORK

LYCOS

NORTHERN LIGHT

ALLTHEWEB

ALLTHEINTERNET

AZOOS

WWWOMEN

META-MOTOARE DE CĂUTARE

METACRAWLER

WEBCRAWLER

SEARCH

BIBLIOTECI VIRTUALE

THE ARGUS CLEARINGHOUSE

INFOMINE

INTERNET PUBLIC LIBRARY

Cretzulynne 07 Dec 2019 09:07

The evolutionary psychology of personality

Cretzulynne 16 Jan 2020 16:03

sticla de plastic:

http://ro.santongplastic.com/info/th...-25915043.html

http://ro.santongplastic.com/info/th...-25915047.html

Cretzulynne 20 Jan 2020 23:09

https://ro.wikipedia.org/wiki/Androcentrism

Cretzulynne 11 Mar 2020 09:49

https://en.wikipedia.org/wiki/2019%E...virus_outbreak

https://en.wikipedia.org/wiki/Severe..._coronavirus_2

klute 12 Apr 2020 19:19

șfeisbucmeisbuc

Cretzulynne 10 Aug 2020 13:49

https://letterboxd.com/fxckitdude/li...movie-posters/

Cretzulynne 14 Aug 2020 00:49

https://en.wikipedia.org/wiki/Ephebophilia

https://en.wikipedia.org/wiki/Hebephilia

https://en.wikipedia.org/wiki/Pedophilia

Cretzulynne 19 Jan 2021 22:12

Tom Beddard și a sa lume plină de fractali

Looky 27 Apr 2022 11:30

Pizza setează așteptări nerealiste pt. femei. Cum ar fi că "mică" înseamnă 25 cm.


All times are GMT +2. The time now is 01:10.

Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.