Cinemagia Forum

Cinemagia Forum (https://www.cinemagia.ro/forum/index.php)
-   Film in general (https://www.cinemagia.ro/forum/forumdisplay.php?f=227)
-   -   Filme pe Cinemagia! (https://www.cinemagia.ro/forum/showthread.php?t=92481)

EgoN 24 Apr 2008 15:16

nu reusesc sa-mi explic succesul filmelor lui cobileanski :(. dincolo de umorul local nu vad nimic. poate e vina mea..

Pitbull 24 Apr 2008 15:30

Acelasi spirit umoristic (într-adevär, foarte prezent în planul vocal) se regäseste si în celelalte componente regisorale; de exemplu:
- In "Plictis (si inspiratie)", în mizanscenele care valorificä relatiile dintre cele trei personaje: solemne si scortoase, în contrast cu prostia lor abisalä.
- In "Grisa, Sasa si Ion", compozitiile plastice ale cadrului - atât de expresive, din nou contrastând cu derizoriul situatiei.
- In "Când se stinge lumina", diversele idei ingenioase de a descoperi mereu câte un alt personaj care si-a bägat becu-n gurä; încadraturile acestor prim-planuri grotesti; efectele comice obtinute prin sunetele scoase de personajele astfel amutite (deci, iatä - comic prin definitie non-verbal).
- In general, starea aia de tâmpenie în adâncime, încremenitä, apocalipticä, pe care o întâlnim atât de des în viatä - si nu numai... chiar aici, pe Cinemagia, si (mai ales) pe alte forumuri, avem numeroase cazuri de-a dreptul oripilante - si care nu e deloc usor de transpus artistic, färä a cädea în caricaturä ieftinä, sau în fäcäturä. Cobileanski reuseste sä evite aceste capcane - väzându-i filmele, simt aceeasi combinatie de panicä si râs isteric pe care mi-o inspirä, sä zicem, mesajele lui [nu spun cine, ca sä rämân obiectiv]. Cred cä într-o eventualä cronicä, îi voi atasa lui Cobileanski o apostilä gen: "Inefabilul cretinätätii".

EgoN 24 Apr 2008 15:37

de acord cu cele scrise de tine, e ok toata analiza ta. nu spun ca ar fi niste filme slabe, dar mi se par prea 'locale' pentru gustul meu. cred ca am eu o problema cu fratii mei de peste prut.

redmen 24 Apr 2008 15:44

Astept/asteptam si celelalte filme marca cobileanski :D

redmen 24 Apr 2008 15:48

Originally Posted by Dragomara:

Doamne, Redmene tu chiar mã înspãimânþi!!


Boo !

StefanDo 24 Apr 2008 17:35

a, nu, ca poate se sperie si pleaca de pe forum :D

redmen 01 May 2008 07:32

http://www.cinemagia.ro/news.php?news_id=8426

Interesant filmul pana la un moment dat dar nu pe placul meu.

Dragomara 01 May 2008 21:03

Originally Posted by redmen:

http://www.cinemagia.ro/news.php?news_id=8426

Interesant filmul pana la un moment dat dar nu pe placul meu.

---
Oh... mamã, zãu dacã ºtiu unde le tot soateþi!! :D
Ultimul minut ºi jumãtate a fost partea credibilã (bine jucatã) a filmuleþului de mai sus.
Cât despre Cobileanski... câââh! :sick:

Planmaker 01 Aug 2008 18:27

Poate sa puna cineva o lista cu toate scurt-metrajele care au fost pe site, pana acum? Ca-s foarte greu de gasit in multimea de trailere si alte-alea.

redmen 05 Aug 2008 08:57

Numai moderatorii cred ca poa` sa te ajute...

Gloria 05 Aug 2008 10:44

Scurtmetrajele puse pana acum au fost:
Despartire
Afterimage
Emotional restraint
Crossing
Plictis si inspiratie
Nasterea unei capodopore
Dubla personalitate
Pickpocket
Sasa, Grisa si Ion
Can We Kiss?
Contamination

redmen 05 Aug 2008 12:28

Multumim Gloria !

vlahul 26 Sep 2009 15:48

Originally Posted by Windom:

Monologul asta e prea asemanator cu cel din 25th Hour, nu vi se pare?


din pacate da. si o spune cu o mare dezamagire. ca scurt insight, undeva acum 3 ani am avut de ales intre 4 monoloage pentru o auditie: pacion devil's advocat, face off cage, libertinul depp si inca unu. am propus 25th hour, fiind un mare fan norton.

nu vreau sa ma arunc prea departe cu supozitiile, dar totusi:

25th hour - ultima zi din viata unui mafiot - despartire/tradare care naste conflict interior. dupa ce se racoreste caracterul in "fuck the world" monolog, se linisteste. si-a scuipat frustrarile.

despartire - tipul e parasit/tradat, se naste conflictul si isi varsa veninul intr-un "fuck the city".

cascatul? a trebuit sa inlocuiasca "fuck the, fuck the, fuck the" in plus, fiind in romana "sa-i fut pe" nu suna prea bine :)).

mai jos monologul un pic disecat:

NOTA* in 25th hour monologul apare dupa cateva ploturi separate (iubita lui, prietenul broker, prietenul profesor, tatal lui) in "Despartire" nu e timp de ploturi, asadar monologul are o scurta introducere in care "cascatul" este definit.

NOTA** monologul e scris din memorie cu typos si no spelling. n-am chef sa pierd prea mult timp pe asta :).

norton catre reflexie: fuck you
bordeianu: sunteti tristi... daca voi n-aveti sa n-aiba nimeni

norton: no no no, fuck you and everybody else in this city

bordeianu: nu vreau sa fiu asa, cascatul e la fel de nociv ca supermarketul, adidasii, etc

norton: fuck the panhandlers grabing for money and smiling at me behind my back

bordeianu: ca aia care claxoneaza la stop cand e rosu si oricum nu ai unde sa te duci

norton: fuck the squeege man dirting up the clean window of my car, get a fucking job (imagine e la stop)

bordeianu: ca idiotii care arunca gunoaie de la balcon

norton: fuck the sick and the pakistanese in their cabs, curry stinking out the door stinking up my day

bordeianu: ca soferii de taxi care nu te iau ca e cursa prea scurta...

mai succint, norton vs bordeianu:

fuck benson hedge italians with their baseball bats VS bodyguarzii rambo

korean grocers with their overpriced pyramids of tulip and roses vs vanzatoarele care te trimit la colt sa schimbi

upside river wives with their faces pulled and streched vs tarfe care fac muie pe bonuri de masa

gratarele de pe sosele: asta e originala. :). si ar mai fi, dar sa nu mearga prea departe cu fuck the priests, fuck the church, fuck the corupt cops, fuck the chelsea boy, the mobsters in brighton beach, osama bin laden, fuck naturelle riveira, fuck my father, fuck you, you dumb fuck...

asa incheie norton dupa o enumerare frumoasa, un concept beton, un feeling pe masura si un mesaj transmis cu succes in contextul respectiv.

bordeianu pastreaza conceptul si in loc sa se pedepseasca intelectual (fuck you, you dumb fuck, you had it all and throw it away) se pedepseste fizic provocand pe taximetrist. Este evident si previzibil inca de la casting: bordeianu are 150 cm si 50 de kile iar taximetristu are 190 cm si fata de parnaias.

Morala filmului romanesc?

daia nu ajungem nicaieri, pentru ca ciordim mereu. riscul ciordelii? furi un concept, o interpretare.. pe care nu o poti incheia, nu ai cum. Ala este ONE TIME FUCKING SHOW.

D'aia "Despartire" nu are o morala, d'aia avem filme despre revolutie scrise si regizate de indivizi la 30-35 de ani care in 89 aveau 10-14. filme pe banda rulanta cu avorturi si malpraxis - neavand concept au imagini beton, impresionante pentru saracii occidentali care nu-s obisnuiti cu aceste "cruzimi".

Se impart in doua cete...de misei - gordon geko michael douglas wannabe motherfuckers si de nebuni - in lipsa de inspiratie/concept/inteligenta vand imagini macabre fara niciun un sens in spate.

Astept nerabdare vremea unei noi generatii care sa nu fie nici de misei si nici de nebuni.

Apreciez si ma bucura Catalin Leescu care se pare ca se indreapta pe un drum bun.

LE: fuck the world /w Norton.

http://www.youtube.com/watch?v=dXw-OUV9oPg


All times are GMT +2. The time now is 11:09.

Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.