Cinemagia Forum

Cinemagia Forum (https://www.cinemagia.ro/forum/index.php)
-   Film in general (https://www.cinemagia.ro/forum/forumdisplay.php?f=227)
-   -   Cel mai recent vizionat film. (https://www.cinemagia.ro/forum/showthread.php?t=89119)

redmen 28 Nov 2008 00:33

Eastern Promises (2007) film regizat de David Cronenberg cu Naomi Watts,Viggo Mortensen si Vincent Cassel.Viggo Mortensen face tot filmul,desi nici restul actorilor nu sunt mai prejos.Un film foarte bun,cu mafioti rusi,cu oameni obisnuiti,cu Mercedes Benz S-Klasse :) Scena din baia ruseasca,cu bataia dintre Mortensen si cei doi mafioti mi s`a parut una dintre cele mai apropiate de realitate.Desi este foarte violenta scena,fetele primesc un bonus avand ocazia sa ii vada goliciunea lui Mortensen :lol: Un film care merita vazut.

redmen 28 Nov 2008 00:54

Originally Posted by europe_east:

Four weddings and a funeral-- revazut si de data asta mi-a placut mult... Kristin Scott Thomas e outstanding...


Apropo de Kristin Scott Thomas si filmul mentionat,revista Capital este la vanzare cu filmul "Bitter Moon" regizat de Roman Polanski tot cu Hugh Grant si preferata ta :) dar probabil de acolo nu prea ai de unde sa o cumperi :)

klein 03 Dec 2008 21:01

"Intunecare" al lui Tatos. Din nefericire un film ratat. Imi place Tatos, este chiar unul dintre putinii regizori care reuseste sa se demarce de turma regizorilor din comunism, care reuseste sa spuna si ceva adevar, dar nu am inteles de ce in "Intunecare" s-a afundat pur si simplu in chestii fals-existentialiste si metafore de 2 lei din care nu se intelege nimic. Nici macar nu pot sa spun ca e pretios, pentru ca ii lipseste gradul acela de formalism superior care sa tradeze marele artist.
In plus se lasa prada unor clisee enervante din filmul romanesc al epocii : declamari despre orice (politica, viata, moarte, razboi, destin), teatralism cat cuprinde si in mise-en-scene si in interpretare, scene de iubire pueril-romantice, cantecul ala cu Ardealul pentru tot ce tine de primul razboi mondial.
Un film stangaci, un artist neinspirat si multa plictiseala

redmen 04 Dec 2008 00:48

Babylon A.D. (2008) un action SF nu prea interesant dar l`am urmarit pentru ca este regizat de Mathieu Kassovitz care imi este simpatic.

A History of Violence (2005) inca o colaborare reusita intre David Cronenberg si Viggo Mortensen.

klein 04 Dec 2008 09:29

Originally Posted by redmen:

Babylon A.D. (2008) un action SF nu prea interesant dar l`am urmarit pentru ca este regizat de Mathieu Kassovitz care imi este simpatic.

A History of Violence (2005) inca o colaborare reusita intre David Cronenberg si Viggo Mortensen.

de acord :)
si mie imi e simpatic Kassovitz, dar mai mult ca actor. regia nu prea ii iese. Adica de la "Haine" n-a mai facut nimic remarcabil
iar David si Viggo sunt genialli. cu un plus pentru Eastern Promises si pentru prestatia lui Mortensen :love: . pacat ca a nimerit la Oscar in acelasi timp cu Day-Lewis.

redmen 04 Dec 2008 10:38

De acord si eu cu prestatia lui Mortensen in "Eastern Promises" :)

klein 05 Dec 2008 13:55

"Semnului sarpelui" de Mircea Veroiu.
recunosc ca in momentul in care trebuie sa ma uit la vreun film romanesc din vremea comunistilor de care n-am auzit, ma pregastesc psihologic si in alte feluri ca sa lansez sarcasme la adresa tampeniilor cu pretentii de "autor".
Numai ca aici nu a fost cazul de unde si surpiza considerabila pe care filmul o creaza. ba chiar m-am mirat ca cenzorii au permis, nu vreo deviere de la linia oficiala, ca nu e nici vorba de asa ceva, ci pur si simplu psihologii complexe, adica oameni. primarul comunist, jucat de Diaconu nu urmeaza calea ortodoxa pentru a elimina banditii din sat, apeleaza la relatii, se aliaza cu o chiabura; personajul lui Visan, unul din banditi are o latura umana, care il face pentru moment simpatic: are o nevasta nebuna pentru care manifesta un atasament curios, dar uman.
Atat m-a surprins filmul asta incat trec cu vederea nenumaratele defecte, pe care in alte conditii nu le-as fi iertat: am senzatia ca veroiu lasa unele scene neterminate si le sugereaza finalul in secventele urmatoare (o tehnica a elipsei nemetrizata?), plus teatralismul unor scene.
Din nefericire, filmul romanesc din vremea lui ceauescu va fi judecat in functie de circumstante, pentru ca daca ar fi sa fie asezat langa productiile internationale ale vremii....nu mai comentez.

europe_east 08 Dec 2008 17:24

Scoop-- Woody Allen, 2006, cu Scarlett Johansson, Woody Allen, some brits. Mi-a placut mult, Woody din ultima vreme imi place chiar mai mult decat filmele sale de mai demult... E mai relaxat si mai detasat. Scoop e un fel de Matchpoint in linie comica. Din nou, multa culoare si muzica clasica. Imi place la nebunie cum cate o nota muzicala pune accentele pe diverse momente in film. Woody are un umor nebun si ca personaj... All in all, work of a master...

Pitbull 08 Dec 2008 21:18

Topicu' si cronica, aciulea:
http://www.cinemagia.ro/forum/viewtopic.php?t=15806

europe_east 09 Dec 2008 01:13

i couldn't disagree more... :)

klein 10 Dec 2008 22:58

"Leonera" - Pablo Trapero Un film extraordinar, un film caruia nu am nimic sa ii reprosez. pur si simplu un echilibru perfect de stil, drama, poveste, realism, psihologie. Fara exagerari, fara cabotinism, regizorul se opreste chiar inainte de a penetra pe terenul exceselor atat de tentante. sa ai un subiect despre o femeie insarcinata care naste si se ocupa de copil in inchisoare si sa rezisti tendintei de a arata cruzime e meritoriu.
Nu acelasi lucru pot spune despre "Hunger" (Steve McQueen), Camera d'Or la Cannes. Regia este calitatea principala al filmului, o demonstratie ebluisanta de arta cinematografica. ne aduce aminte ca imaginea este atributul principal al filmului si nu cuvantul. Dar mare pacat ca regizorului ii lipseste un dram de subtilitate pentru a convinge spectatorii prin sugestie si nu prin ostentatie.

pisicutaro 11 Dec 2008 19:54

butterfly effect ... genial !

Pitbull 11 Dec 2008 21:15

Pisicutaro (sau "pisicutoro", sau "pisiculetaro"), ce înseamnã numele tãu?
1) Pisicuþa româncã
2) Pisicul Taro
3) Pisi cu Taro
4) 3,14 ºi cu Taro
5) 3,14 ºi cuta româneascã
6) altceva

Supastar 11 Dec 2008 22:13

Originally Posted by pisicutaro:

butterfly effect ... genial !

nu te grabi cu aprecierile k inca nu a aparut ingeri si demoni! :hmm:

europe_east 12 Dec 2008 17:44

Casandra's Dream, WA :) 2007. Mi-a placut mult. Exista vreun topic pe unde e desfiintat acest film? ;)

Cinemania 14 Dec 2008 22:51

Stargate ('94)

si la a nu stiu cata vizionare inca imi place la fel de mult

Derailed (2002)

...Jean-Claude Van Damme in the same shit you’ve seen over and over again, vorba lui Pablo Francisco

nici macar pt fani

Extralarge: Gonzales' Revenge ('93)

pentru ca imi era dor de Bud Spencer si daca tot l-a dat National TV...it brought back some nice memories

buticut 14 Dec 2008 22:57

Originally Posted by Cinemania:


Derailed (2002)

...Jean-Claude Van Damme in the same shit you’ve seen over and over again, vorba lui Pablo Francisco




Try JCVD for a different Jean-Claude Van Damme ;)

Eu urmeaza sa vad toate filmele mentionate in lista de la trailere + Il y a longtemps que je t'aime (disponibil doar cu subtitrarea in olandeza integrata) . Am vazut Milk, chiar simteam nevoia sa vad un film bun si nu m-a dezamagit deloc. Am simtit eu bine ca sfarsitul anului va aduce cele mai interesante filme. Loved it,poate o sa ii fac o cronica superficiala...

gionloc 14 Dec 2008 23:14

gomorra e atit de bun ca tre' adus la cinema!

sper ca o fi cineva inspirat sa o faca...

Cinemania 14 Dec 2008 23:59

Originally Posted by buticut:

[

Try JCVD for a different Jean-Claude Van Damme ;)

Eu urmeaza sa vad toate filmele mentionate in lista de la trailere + Il y a longtemps que je t'aime (disponibil doar cu subtitrarea in olandeza integrata) . Am vazut Milk, chiar simteam nevoia sa vad un film bun si nu m-a dezamagit deloc. Am simtit eu bine ca sfarsitul anului va aduce cele mai interesante filme. Loved it,poate o sa ii fac o cronica superficiala...


thx...looks good

europe_east 15 Dec 2008 06:53

I'm dying to see Milk...

vazut Juno, 2007 am ramas cu gura cascata de cat de bun (si super entertaining) e acest film (actori, scenariu, muzica....) Ellen Page merita din plin sa castige toate premiile. Si Diablo Cody si-a meritat Oscarul pentru scenariu. Limbajul e chiar fabulos (pare imposibil de tradus limabjul jargon liceenesc-- Wizard/weird :D).


All times are GMT +2. The time now is 01:54.

Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.