Cinemagia Forum

Cinemagia Forum (https://www.cinemagia.ro/forum/index.php)
-   Film in general (https://www.cinemagia.ro/forum/forumdisplay.php?f=227)
-   -   Cel mai recent vizionat film. (https://www.cinemagia.ro/forum/showthread.php?t=89119)

lestatika_29 09 Sep 2006 09:09

The man who walked between the towers
de fapt, nici nu-i pot zice film. e un filmulet (de animatie) de 10 minute, care vorbeste despre o intamplare de la World Trade Center. mi se pare mai politically correct dekt orice alt film despre turnuri. de fapt, eroul e un francez.
mi s-a parut fun. nu e despre politisti curajosi, nici despre teroristi nemernici. e un film despre un vis. un film despre zbor.
m-am intrebat timp de 10 minute cine-o fi naratorul. cunosteam de undeva vocea aia copilareasca, oarecum timida. dupa un search am aflat: e Jake Gyllenhaal. :D

Gaandalf 09 Sep 2006 09:24

a fost sau n-a fost ? - 8/10 - eu zic ca 'a fost' ...oameni mediocrii intr-un show de zile mari ... 'au fost' si personajele si regia si scenariu.

Eros
Antonioni :love:
Soderbergh :sick:
Wong Kar wai :love: :love:

laur3ntziu 09 Sep 2006 22:44

The Usual Suspects(1995) 9/10. Un film care pana la final te tine intr-un continuu semn de intrebare!!!

norina 11 Sep 2006 11:03

"The libertine" 7/10
mi-au placut: prologul si epilogul, luminile, samantha morton

Cinemania 11 Sep 2006 12:57

I'll Sleep When I'm Dead (2003)

Dragutz. Clive Owen parca prea "retras" si cufundat in ganduri, but still...Per total filmul e OK. Bine ca s-a terminat la timp. Cine l-a vazut stie ce spun. :D
6.5/10

RinTinTin 11 Sep 2006 16:41

Originally Posted by norina:

"The libertine" 7/10
mi-au placut: prologul si epilogul, luminile, samantha morton

Crap.crap.crap
The Libertine a supt din greu, 1/10.
Nici nu stiu cum au acceptat actorii sa joace in el.
Malkovich, Depp, etc.

Gaandalf 12 Sep 2006 06:51

Pirates of the Carraibean 2 - 9/10
bullshit ending - jack a murit hai sa vaslim prin mlastina, sa-l plangem pe captain jack sparrow si sa asteptam ca vrajitoarea sa ne trimita intr-un death defying quest at the end of the world & so on & so forth ... BULLSHIT.
restu a fost ok. nu mi s-a parut ca a trecut foarte mult peste primu dar lots of laughs si actiune, efecte pe masura ... o portie buna.
depp a fost (*) iar orlando cu keira usor enervanti.

Bubu 12 Sep 2006 10:39

Prima parte din The Exorcist, mi s-a parut onorabil. Spre rusinea mea abea la sfarsitul filmului am realizat cine era parintele Merrin. Interesant, mai ales ca - mi se pare - peliculei i s-a dat un fel de patina de film din anii '70, probabil ca sa se lege de primul episod.

Terror_IST 12 Sep 2006 10:40

Originally Posted by Gaandalf:

Pirates of the Carraibean 2 - 9/10
bullshit ending - jack a murit hai sa vaslim prin mlastina, sa-l plangem pe captain jack sparrow si sa asteptam ca vrajitoarea sa ne trimita intr-un death defying quest at the end of the world & so on & so forth ... BULLSHIT.


Da' parca Jack oricum era mort, deci care-i problema?

RinTinTin 12 Sep 2006 12:12

Originally Posted by Terror_IST:

Originally Posted by Gaandalf:

Pirates of the Carraibean 2 - 9/10
bullshit ending - jack a murit hai sa vaslim prin mlastina, sa-l plangem pe captain jack sparrow si sa asteptam ca vrajitoarea sa ne trimita intr-un death defying quest at the end of the world & so on & so forth ... BULLSHIT.


Da' parca Jack oricum era mort, deci care-i problema?


Crezi tu ca ESTE mort?:D

Gaandalf 12 Sep 2006 14:21

Originally Posted by Terror_IST:

Originally Posted by Gaandalf:

Pirates of the Carraibean 2 - 9/10
bullshit ending - jack a murit hai sa vaslim prin mlastina, sa-l plangem pe captain jack sparrow si sa asteptam ca vrajitoarea sa ne trimita intr-un death defying quest at the end of the world & so on & so forth ... BULLSHIT.

Da' parca Jack oricum era mort, deci care-i problema?

asa si .. .? ce trebuia sa se duca la vrajitoarea pentru niste supa pentru suflet or some hot cocoa ? sa il planga si sa fie asa de suitable for all parties ?
:hmm: dar n-am nimic cu filmul faza aia a fost total deplasata ...

and don't u say jack is dead ... :((
hahaha!

MinRep 13 Sep 2006 12:10

Lady in the Water - 2.5/5: pana acum, mi-au placut filmele lui Shyamalan (ma rog, ultimele patru pe care le-am vazut). Dar cu "Lady in the Water", cred ca tipu' a mers prea departe. Si chiar daca e bine regizat si destul de subtil pentru gustul meu, prea multe au fost momentele in care nu am fost prins de 'magia' basmului. Naspa...

Flightplan - 3.5/5: average material... Si cam previzibil... Ultima jumatate de ora e putreda... Altfel, comparatia cu Hitchcock e obligatorie (ne aflam la jumatatea dintre omagiu si remake la "The Lady Vanishes", in lumea post-9/11). Si nu stiu daca mai e nevoie sa adaug, dar rolurile facute de Jodie Foster si Sean Bean sunt grozave... Sau macar fac sa treaca timpul mai repede.

RinTinTin 14 Sep 2006 09:17

Originally Posted by MinRep:

Lady in the Water - 2.5/5: pana acum, mi-au placut filmele lui Shyamalan (ma rog, ultimele patru pe care le-am vazut). Dar cu "Lady in the Water", cred ca tipu' a mers prea departe. Si chiar daca e bine regizat si destul de subtil pentru gustul meu, prea multe au fost momentele in care nu am fost prins de 'magia' basmului. Naspa...

Flightplan - 3.5/5: average material... Si cam previzibil... Ultima jumatate de ora e putreda... Altfel, comparatia cu Hitchcock e obligatorie (ne aflam la jumatatea dintre omagiu si remake la "The Lady Vanishes", in lumea post-9/11). Si nu stiu daca mai e nevoie sa adaug, dar rolurile facute de Jodie Foster si Sean Bean sunt grozave... Sau macar fac sa treaca timpul mai repede.


Ya I saw the Lady too last night. Eu sunt unul dintre aia carora le-a placut The Village. Din pacate, Lady in the Water e total inconsistent ca scenariu. Shyamalan e un regizor misto, inventiv si cu stil, insa scenariul era ca o balbaiala a unei babe nebune, poate chiar mai rau.. Pacat. 2.5 / 10

PS: SI Bryce a fost absolut plata.. Desi in The Village mi-a placut.

MinRep 14 Sep 2006 09:25

Originally Posted by RinTinTin:

Eu sunt unul dintre aia carora le-a placut The Village.

Yeah, me too. Si de aia imi pare rau de Shyamalan. Ca, altfel, inca un film prost nu m-ar fi deranjat chiar atat de mult.

EgoN 14 Sep 2006 12:50

poate ar fi meritat un topic separat, poate a fost si nu l-am gasit eu, whatever...L'enfant a fratilor dardenne (vazut abia acuma, my mistake :( ) : kind of bresson style: curat, frumos, sincer.

Gaandalf 14 Sep 2006 21:45

o doamne!!! :shock: :shock: :shock:
... cata aberatie de film ... dobitocenie si prostie. nu stiu daca sa vomit sau sa ma duc sa ma asez pe buda sa ma cac imprastiat :sick:
nu am mai vazut atata porcarie indesata la un loc de foooarte multa vreme ... ce copil bou, cu un muian de dai sa fugi si n-ai pe unde, nu stii daca e baiat, fata ... intra si iese de'an boulea prin/din cadre cu expresii si basini de formatia andre de acum shpe mii de ani.
si ce balega de final... mai bine priveam in gol decat sa imi obosesc corneea cu astfel de deformare si denaturare de ceva ce pretine a se numi film.
vorbeam de HARD CANDY
1 gilian catrilian times :sick:

Bubu 15 Sep 2006 07:45

The Hour Of The Pig, destul de socanta idee, desi adevarata.

Nightwane 15 Sep 2006 09:04

e cumva Pig F.ucking Movie? sau e altceva?

Bubu 15 Sep 2006 14:05

Nope. L-am gasit si pe IMDB:

http://www.imdb.com/title/tt0107146/

GhitzaCartitza 15 Sep 2006 21:17

Angel-A. Superb. Absolut superb. Unul din putinele lucruri bune cu care se mandresc farancezii.


All times are GMT +2. The time now is 04:47.

Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.