Cinemagia Forum

Cinemagia Forum (https://www.cinemagia.ro/forum/index.php)
-   Cafenea (https://www.cinemagia.ro/forum/forumdisplay.php?f=233)
-   -   Jocul cu citate literare (https://www.cinemagia.ro/forum/showthread.php?t=95501)

miercuri 03 May 2009 16:40

voila:
Quote:

Era ceasul bunicului şi cînd tata mi l-a dăruit, mi-a spus: Quentin, îţi dăruiesc mausoleul tuturor speranţelor şi dorinţelor; e mai degrabă chinuitor de probabil că ai să-l foloseşti ca să obţii o reducto absurdum a tuturor experienţelor omeneşti, care n-or să se potrivească cu nevoile tale personale mai bine decît cu ale lui sau ale tatălui său. Ţi-l dăruiesc nu ca să-ţi amintească de timp, ci ca să-l poţi uita cînd şi cînd, cîte o clipă, şi să nu-ţi cheltuieşti forţele încercînd să-l înfrîngi.


Pauline Kael 03 May 2009 16:42

William Faulkner"Zgomotul si furia"?

miercuri 03 May 2009 16:43

Intocmai :D

Pauline Kael 03 May 2009 16:46

Asa ca fii draguta si pune alt citat:D Mmmmoa.:-*

Pauline Kael 03 May 2009 16:58

Pana se mai gandeste Miercuri:

" Mi-am dat mare silinta sa invat limba,pe care gazda, copiii lui si servitorii aveau mare pofta sa mi-o explice.Eram considerat ca o minune si se mirau cum un dobitoc dadea atatea semne firesti de animal cu judecata.Aratam fiecare lucru cu degetul si intrebam cum se cheama,tinandu-le minte si scriindu-le,cand ramaneam singur,in carticica mea de drum."
Am zis,autor englez.

miercuri 03 May 2009 17:05

Daca insisti :P

Quote:

"Si ce face, se bitie si atita tot ?"
"Demonstreaza rotatia pamantului. Dat fiind ca punctul de suspensie ramine nemiscat..."
"Si de ce ramine nemiscat ?"
"Pentru ca un punct... cum sa-ti spun... in punctul lui central, fii atenta, orice punct care se afla chiar in mijlocul punctelor pe care tu le vezi, ei bine, acel punct - punctul geometric - tu nu-l vezi, nu are dimensiuni, iar ceea ce nu are dimensiuni nu poate s-o ia nici la stinga, nici la dreapta, nici in sus, nici in jos. Deci nu se roteste. Pricepi? Daca punctul nu are dimensiuni, nu poate nici macar sa se invairteasca in jurul lui insusi. Nu se are nici pe sine insusi..."
"Nici daca pamintul se invirteste ?"
"Pamintul se invirteste, insa punctul nu se invirteste. Daca-ti place, bine, daca nu, iar bine. E clar ?"
"Treaba lui".


Pauline Kael 03 May 2009 17:10

Miercuri,e greu,deci imi place.Pe google nu e,asa ca imi place.
Incercare: Lectia lui Eugene Ionesco?#-o

miercuri 03 May 2009 17:23

Nu nu, e roman. Postmodern.

Pauline Kael 03 May 2009 17:29

Nu cred ca e Octavian Paler sau Cartarescu...Pari un spirit cosmopolit:P

miercuri 03 May 2009 17:39

Nu-s ei.
Mai cateva indicii, romanul a aparut pe la sfarsitul anilor 80. Are treaba cu teoria conspiratiei, dar mai mult la misto :P Nenea care l-a scris e italian si nu e scriitor ca profesie de baza, dar mai are cateva romane, printre care si unul ecranizat de Jean-Jacques Annaud.

bre 03 May 2009 17:49

eco?

Judex 03 May 2009 17:49

Da ma,. Margueruite Duras.

bre 03 May 2009 17:50

???

illotempore2002 03 May 2009 17:50

cum naiba sa fie Duras?
ati innebunit?

miercuri 03 May 2009 17:52

Originally Posted by bre:

eco?

El e, mai ziceti numa romanu :P

Judex 03 May 2009 17:54

Originally Posted by illotempore2002:

cum naiba sa fie Duras?
ati innebunit?

Esti o vaca!

Pendulul...

bre 03 May 2009 17:58

deci eco, pendulul lui foucault, da? my turn
judex, wtf?

"Văzusem la Cinematecă Eclipsa lui Antonioni şi mă entuziasmase scena în care Monica Vitti se săruta cu Alain Delon printr-un geam de sticlă. Tot grupul nostru, care ieşise de-acum în bulevard, a intrat mai întîi într-o autoservire, de unde am luat două sticle de votcă. Fetele au reuşit să-i stîrneasca acolo indignarea casieriţei, rîzînd şi ţipînd tare, cine ştie de ce. Toate erau nostime, fîşneţe şi le plăcea să-şi arate dinţii şi gingiile, să se prostească, să scoată limba. Am luat-o pe o străduţă laterală, cu maşini parcate pe ambele borduri, şi am ajuns în fine acasă la Mera."

ca sa fie si cu un pic de film.

si tot de acolo

"Fulguia, foarte rar, dar pe jos zăpada ajunsese pînă la genunchi, înotai, pur şi simplu, în ea. Boschetele de tuia şi brazii de la colţurile aleii abia mai rezistau, cu crengile curbate de zăpadă. Putea fi Siberia, dacă pe margini n-ar fi licărit sute şi sute de dreptunghiuri colorate, pîlpîind în ceaţă: ferestrele blocurilor cu patru etaje care se înşirau pînă la construcţia, încă ascunsă în ceaţă, a Circului. "

miercuri 03 May 2009 22:05

Tara de provenienta a autorului, Romania cumva? :)

corinka 03 May 2009 23:20

@Pauline
Eliade? Maitreyi?

Pauline Kael 04 May 2009 01:08

Cori,nu,e english.Iar Bre sa dea detalii, ,indicii adik.


All times are GMT +2. The time now is 00:13.

Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.