Cinemagia Forum

Cinemagia Forum (https://www.cinemagia.ro/forum/index.php)
-   Acum pe ecrane (https://www.cinemagia.ro/forum/forumdisplay.php?f=228)
-   -   "Inception" (https://www.cinemagia.ro/forum/showthread.php?t=97234)

Windom 29 Dec 2010 09:44

Complexitate exista la nivel narativ (ca unii ii zic "imbirligatura" e alta mincare de peste), dar e o complexitate lipsita de substanta. Clar si discutabil.:)) "Discutabil", cu sensul ca se poate bîrfi pe marginea subiectului...

Liviu- 29 Dec 2010 12:07

Originally Posted by Windom:

Complexitate exista la nivel narativ (ca unii ii zic "imbirligatura" e alta mincare de peste), dar e o complexitate lipsita de substanta. Clar si discutabil.:)) "Discutabil", cu sensul ca se poate bîrfi pe marginea subiectului...


Intr-adevar, e foarte clar. E doar un exercitiu de imaginatie si logica dupa cum am spus, fara substanta in el. Daca ar fi substanta ar veni din alta parte a filmului, nu din niste scheme.

Si prea putin ma intereseaza ce face Federico in loc de a analiza "exercitiul de logica". Poti sa te tii de fund si sa sari in sus ca execitiu de logica daca vrei. Simpla existenta a alternativelor nu neaga existenta unui lucru.

Federico 29 Dec 2010 17:22

Originally Posted by Liviu-:


Simpla existenta a alternativelor nu neaga existenta unui lucru.



Hei, atentie la logica! :D N-am insinuat asa ceva. Pe larg, ce sugeram eu pleaca de la principiul urmator: eu cand ma duc la cinema caut ceva pe care cinemaul si numai el poate sa mi-l ofere. Prin urmare cand un film se indeparteaza de esenta sa si incearca sa fie altceva decat ce este el la radacini, inseamna ca a derapat… si noi suntem aici ca sa-l taxam. Esenta cinemaului si (a artei in genere) nu este de a-ti oferi tie un masaj logic sau imaginativ. Tu spui ca Inception asta face, deci daca-i asa inseamna ca: 1. Sau filmul lui Nolan nu este cinema (si atunci ne mutam cu discutia pe sectiunea “jocuri logice” a forumului miniclip ) sau 2. Este un cinema ratat – caz in care argum entul meu (daca o experienta artistica are alternativa atunci nu este una autentica, pentru ca incalca legea unicitatii) se dezvaluie ca legitim. Mi se pare la mintea simtului comun silogismul meu.

Windom 29 Dec 2010 19:17

Eu o sa aleg in cazul asta ceea ce se ascunde in spatele usii cu nr. 3 - good old fashioned entertainment. Si avem din cind in cind nevoie de asa ceva chiar si noi astia mai "scortosi".;)

inception_II 23 Feb 2011 13:37

Originally Posted by E.Floares:

Nici eu nu prea am energie sa comentez prea mult.
Poftim?! Adica asta e cel mai bun "extractor" din lume si nu e in stare sa intre in mintea unui vames prost, care-i verifica actele si sa-l lase sa se intoarca acasa? Are nevoie de interventia nu stiu carui magnat chinez?

Ce nu ai inteles tu la timpul respectiv,este ca nu e nimic magic in extractor.Ca sa intre in mintea respectivului vames trebuia sa il conecteze la un aparat,deci cum putea face acest lucru?...bineinteles decat prin rapire si sechestrare.

Gebeleizis 13 Apr 2011 22:32

Dupa mine, Inception este de departe cel mai bun film al anului 2010, fie si numai din prisma originalitatii. Cred ca a intrat deja in topul "filme pe care trebuie sa le vezi neaparat intr-o viata".


All times are GMT +2. The time now is 23:38.

Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.