Cinemagia Forum

Cinemagia Forum (https://www.cinemagia.ro/forum/index.php)
-   Cafenea (https://www.cinemagia.ro/forum/forumdisplay.php?f=233)
-   -   Din iunie, numai filme dublate la TV (PROPUNERE LEGISLATIVA) (https://www.cinemagia.ro/forum/showthread.php?t=97987)

klaudya_e 06 May 2011 10:46

Nu inteleg de ce la cinema o sa fie dublat filmul Thor (2011) chiar si la ora 22:00 :-O

rvn 06 May 2011 10:51

[quote=danonino]
Originally Posted by Dl.cinematic:

Tu ai fost la cinema in ultimii 20 de ani? La filmele cu un PR bun, salile sunt pe jumatate pline.
Acum, sunt si alte filme ale caror reclame nu apar la TV, ziar sau pe fata unui bloc.
Intamplator, sunt destule filme necunoscute care sunt bune. Ghici ce? Multe din difuzari sunt anulate pentru ca nu sunt spectatori.


dl.cinematic a fost cu siguranta la cinema!nu asta era ideea pe care eu am vrut s-o expun.
am spus ca inainte de 89 nu ne puteam plange de faptul ca vedeam filme noi,mai mult americane,e adevarat, in conditii execrabile pe casetele vhs uzate si cu traducerea Irinei direct de pe sonor.
pt.filmele vechi,din pacate,nu prea mai avem deloc optiuni.noroc cu cinemateca si cu serile culturale,la care oricum,prea putini au acces.nu toti locuim in Bucuresti.cred ca e singura chestie pe care o regret,din vechiul regim.

Dl.cinematic 06 May 2011 10:55

Originally Posted by danonino:

Originally Posted by Dl.cinematic:

Cu toată condescendenţa, cred că greşeşti. Pentru filmele nou apărute pe piaţă am şi venit cu o soluţie (cea mai bună dintre toate!): cinematograful.
În privinţa filmelor bune, vechi, nu cred că avem MULT mai multe opţiuni decât înainte de '89. Dacă tu crezi contrariul, aştept să îmi dai exemple.


Tu ai fost la cinema in ultimii 20 de ani? La filmele cu un PR bun, salile sunt pe jumatate pline.
Acum, sunt si alte filme ale caror reclame nu apar la TV, ziar sau pe fata unui bloc.
Intamplator, sunt destule filme necunoscute care sunt bune. Ghici ce? Multe din difuzari sunt anulate pentru ca nu sunt spectatori.


Cât privesc filmele de cinematograf, dacă aşa e cum spui tu, atunci problema e ca şi rezolvată. Vor continua băieţii să meargă la cinema şi să umple sălile - so what's the problem, anyway?
Pentru celelalte filme, invocate în a doua idee pe care mi-ai citat-o, vorbeam de cele difuzate la TV...

Liviu- 06 May 2011 11:07

Originally Posted by Dl.cinematic:

Dacă ar fi să merg pe argumentul filmelor difuzate la TV, nu voi apuca să văd niciodată (poate) în viaţă filmele lui Fassbinder, Rohmer, chiar Tarr, ce să mai vorbim de Paradjanov, Ceylan, Murnau etc.


Nu mai tin minte exact, dar parca acum cateva luni a fost un fel de retrospectiva Rohmer pe TVR Cultural.

Dl.cinematic 06 May 2011 11:15

Originally Posted by Liviu-:

Originally Posted by Dl.cinematic:

Dacă ar fi să merg pe argumentul filmelor difuzate la TV, nu voi apuca să văd niciodată (poate) în viaţă filmele lui Fassbinder, Rohmer, chiar Tarr, ce să mai vorbim de Paradjanov, Ceylan, Murnau etc.


Nu mai tin minte exact, dar parca acum cateva luni a fost un fel de retrospectiva Rohmer pe TVR Cultural.


Acum vreo 10-11 ani a fost o retrospectivă Claude Lelouch, tot pe TVR Cultural. Mi-a plăcut, dar eram prea mic ca să pot înţelege chiar totul...De 11 ani tot aştept să redifuzeze (cineva, oricine) filmele francezului. Nicio şansă...Mi se pare că aşteptarea asta e nejustificată...Doar nu îşi închipuie cineva că o să mor fără să îi revăd filmele, sau, mai rău, că o să mor în faţa ecranului de TV, sperând (în van, probabil...) la o redifuzare pe posturile româneşti...Cam aşa se pune problema, după părerea mea. Cât îl priveşte pe Rohmer, e posibil să ai dreptate, însă dacă m-ai fi întrebat atunci ce ştiu despre regizorul francez, probabil că răspunsul meu ar fi fost: "nimic". Deci, una peste alta, e o problemă de "the means, the motive, the opportunity". Degeaba au dat integrala aia Lelouch, dacă s-a nimerit ca nuca în perete cu vârsta pe care o aveam şi, respectiv capacitatea limitată de înţelegere...De aceea, eu, unul, nu mă bazez pe TV pentru a vedea filmele pe care le vreau, dar asta nu înseamnă, fireşte, că un film bun, difuzat din când în când, nu mă va face să stau în faţa micului ecran...

t0nka 06 May 2011 11:20

Originally Posted by cristian.mireea:

"ar trebui sa stie si el ce sunt neologismele, adica cuvintele noi introduse....


care, din cate stiu, imbogatesc vocabularul

Dl.cinematic 06 May 2011 11:20

Originally Posted by klaudya_e:

Nu inteleg de ce la cinema o sa fie dublat filmul Thor (2011) chiar si la ora 22:00 :-O


Întreabă-l pe Socaciu. El pare să fie "suspectul de serviciu"...

Originally Posted by t0nka:

care, din cate stiu, imbogatesc vocabularul


Bănuiesc că atât tu, cât şi cristian sunteţi doi aprigi militanţi ai tool-ului Google translate, care, chiar dacă - e adevărat - mai dă din când în când anumite rateuri de renumele "cascadorilor râsului", tot are un avantaj: ŞI el îmbogăţeşte vocabularul limbii române! So, keep on going!

rvn 06 May 2011 11:23

eu as vrea sa spun un lucru legat de difuzarea la tv a filmelor de arta si in principal a celor vechi.
e posibil sa nu fiti de acord cu mine...
in ultimii ani,suntem preocupati de mult mai multe probleme si avem destul de multe optiuni atractive de a petrece timpul liber,optiuni mai mult sau mai putin costisitoare,dupa buzunarul si dorinta fiecaruia dintre noi,evident..
de multe ori,prinsi in valtoarea zilnica,uitam de programul tv.mie mi s-a intamplat.in plus,in ultima vreme,multe posturi,reprogrameaza emisiunile sau filmele dupa cum au chef.
TVR Cultural este un post care difuzeaza,este adevarat,filme la care facem referire,dar totusi "anemic".s-ar fi putut mult mai mult.

copila_satanista 06 May 2011 11:24

Noroc ca macar aia de la cinema nu-si permit sa fie in halul asta de prosti ca si-ar pierde clientii teribil. La tv oricum nu ma uit la filme, dar mi-e tare mila de cei care o fac..

Liviu- 06 May 2011 11:26

Aceeasi poveste e si cu cinemaul. Degeaba dau acum un Trier sau Malick, iar pe multi nici nu-i dau. Dar hai sa iesim putin din filmele care nu ajung nici pe la TV si nici pe la cinema. Cum ramane cu filmele cu Pacino sau Nicholson? Sau cu filmele mai populare cum ar fi The Godfather, ca sunt si filme bune difuzate de posturile TV...

Federico 06 May 2011 11:27

nu ca mi-ar stoarce lacrimi inimii decizia lui sugaciu dar vroiam doar sa mentionez - cu tot respectul - ca: eu ma pis pe identitatea noastra nationala :)

copila_satanista 06 May 2011 11:30

Btw am o presimtire ca nu se va aproba totusi imbecilitatea asta .. inca. Am observat eu in destul de multe cazuri cum ii apuca pe ei tot felul de idei in materie de legislatie doar ca sa vada populatia ca "se agita creierii" p-acolo.

In plus, wtf? daca chiar vor sa faca ceva si e o problema ca sunt atatia copii si pensionari care nu reusesc sa le urmareasca, sa nu strice domne treaba intregii natiuni... pun pe tvr la nush ce ora, in nush care zile filme special dublate si aia e (cum sunt emisiunile in maghiara si stirile pentru surzi - doar nu te apuci sa le schimbi pe toate asa, nu?? ).
In cazul copiilor oricum e de-a dreptul un kkt... sa dublezi desenele pentru aia care sunt mici inteleg, dar sa dublezi filme ... bravo frate, ii tampim si cu asta de parca nu i-am tampit destul, ajung oricum copiii generatiei de azi atat de prosti incat nu mai reusesc sa citeasca o subtitrare :|

Dl.cinematic 06 May 2011 11:33

Originally Posted by Liviu-:

Aceeasi poveste e si cu cinemaul. Degeaba dau acum un Trier sau Malick, iar pe multi nici nu-i dau. Dar hai sa iesim putin din filmele care nu ajung nici pe la TV si nici pe la cinema. Cum ramane cu filmele cu Pacino sau Nicholson? Sau cu filmele mai populare cum ar fi The Godfather, ca sunt si filme bune difuzate de posturile TV...


Păi eu propusesem pentru filmele vechi şi bune (care vor fi şi mai vechi, dar tot bune şi peste 5-10 ani) varianta achiziţiei DVD, dar se pare că nu o consideraţi fezabilă. Deci, singurele opţiuni par să fie, în opinia celor care dezbat în acest thread: TV vs. cinema. Atât. În condiţiile astea, nu am soluţii "minune".

rvn 06 May 2011 11:36

lasa, ca vor apare pe piata dvd-uri piratate,cu duiumul.numai tigarile sa fie la juma de pret?

Liviu- 06 May 2011 11:37

Nu stiu cum stai cu banii, dar nu-mi permit mai mult de un DVD de Tarosvky pe luna de exemplu. Si in general mai toate filmele care nu-s americane si sunt ceva mai vechi costa minim 60 lei (mai ieftin daca sunt luate de pe amazon, doar ca asa sunt sanse maricele sa nu aiba subtitrare romaneasca).

White1 06 May 2011 11:38

Originally Posted by Liviu-:

Aceeasi poveste e si cu cinemaul. Degeaba dau acum un Trier sau Malick, iar pe multi nici nu-i dau. Dar hai sa iesim putin din filmele care nu ajung nici pe la TV si nici pe la cinema. Cum ramane cu filmele cu Pacino sau Nicholson? Sau cu filmele mai populare cum ar fi The Godfather, ca sunt si filme bune difuzate de posturile TV...

Exact la asta ma gandeam si eu...cum sa il dublezi pe Marlon Brando in "Godfather"?Sau pe Peter O'Toole in "Lawrence..."?Desigur,exemplele sunt nenumarate.In plus,nu a mentionat nimeni un mare dezavantaj al filmelor dublate:lipsa sincronizarii dintre cuvintele rostite si miscarea buzelor,e foarte deranjant.Cat despre filmele difuzate la TV,am incercat acum o saptamana ma uit la Kill Bill 2 pe Prima si mi-am facut o groaza de nervi.25 de minute film,15 minute publicitatea.Cu siguranta nu o sa mai repet experienta prea curand.

danonino 06 May 2011 11:38

Originally Posted by Dl.cinematic:

Cât privesc filmele de cinematograf, dacă aşa e cum spui tu, atunci problema e ca şi rezolvată. Vor continua băieţii să meargă la cinema şi să umple sălile - so what's the problem, anyway?
Pentru celelalte filme, invocate în a doua idee pe care mi-ai citat-o, vorbeam de cele difuzate la TV...


=)) =)) =))

Deci, daca nu joaca Tom Cruise sau alt actor cunoscut, nu merge nimeni. Daca nu e vreo franciza de filme, gen Spider-man sau X-Men, nu o sa mearga nimeni.
Nu o sa vina lumea pentru subtitrare.


@ rvn

Nu am facut referire la spusele tale, cele cu privire la numarul si optiunile de care dispuneai inainte de 89. Ai dreptate.

rvn 06 May 2011 11:44

Originally Posted by Liviu-:

Nu stiu cum stai cu banii, dar nu-mi permit mai mult de un DVD de Tarosvky pe luna de exemplu. Si in general mai toate filmele care nu-s americane si sunt ceva mai vechi costa minim 60 lei (mai ieftin daca sunt luate de pe amazon, doar ca asa sunt sanse maricele sa nu aiba subtitrare romaneasca).

nu pot decat sa-ti urez ca in curand sa-ti poti permite mult mai mult.preturile sunt mari,desigur.
si ce este trist,este faptul ca costa atat din cauza taxelor si a AC nesimtit de mare,practicat de magazine...
cu asta,nu prea cred ca ne putem lupta.

Dl.cinematic 06 May 2011 11:47

Originally Posted by rvn:

lasa, ca vor apare pe piata dvd-uri piratate,cu duiumul.numai tigarile sa fie la juma de pret?


Nu am mai menţionat şi aspectul ăsta, aşa că îl spun acum: "ca şi când aceste DVD-uri piratate nu ar exista deja!". Timpul gramatical folosit de tine nu este (deloc!) cel potrivit. Tu spui "vor apărea". Eu zic: "există deja, din plin". Şi, sunt sigur, 80% (sau peste?) din cei care îşi exprima opiniile aici nu umăresc filmele la TV, ci din surse piratate. Punct. E suficient să vă uitaţi pe lista de "Filme recent vizionate" de pe Cinemagia sau la aceea cu "Note acordate" filmelor. Vai, ce titluri sunt pe acolo, acoperă cu succes toate decadele secolului trecut! Toate filmele alea sunt vizionate la TV sau cinema? Ori, poate, sunt cumpărate din magazin? Mă îndoiesc de ambele!
Deci, eu zic să ne impunem o anumită temperare a vehemenţei cu care criticăm iniţiativa legislativă (cu care, o spun din nou, nu sunt nici eu de acord). Însă argumentele invocate pe aici par de-a dreptul deplasate. Citind thread-ul, chiar ai impresia că va fi o mare tragedie dacă iniţiativa respectivă se va concretiza. Hai să fim serioşi! Voi, aici, încercaţi să stabiliţi "sexul îngerilor".

klaudya_e 06 May 2011 11:48

Originally Posted by copila_satanista:

Btw am o presimtire ca nu se va aproba totusi imbecilitatea asta .. inca.


la pitesti deja fac asta : http://www.cinemagia.ro/program-cinema/pitesti/
Sper sa nu dureze mai mult de o saptamana


All times are GMT +2. The time now is 06:17.

Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.