Cinemagia Forum

Cinemagia Forum (https://www.cinemagia.ro/forum/index.php)
-   Cafenea (https://www.cinemagia.ro/forum/forumdisplay.php?f=233)
-   -   Arta gătitului (https://www.cinemagia.ro/forum/showthread.php?t=96837)

fdianamaria 10 Mar 2010 18:13

Mie imi place foarte mult sa gatesc...mai putin sa mananc. Imi place atat de mult, in special partea dulce a artei culinare incat fac acum un curs profi de cofetar patiser. Abia astept sa fac practica la laboratoare.

illotempore2002 11 Mar 2010 08:28

Tot ce stiu sa fac este o salata foarte bunacu salata verde, ciuperci facute in tigaie cu putin unt, telemea de bivolita, rosii si ulei de masline si oregano. Atat.
Mi-ar placea la nebunie sa invat sa fac supe creme - de ciuperci, sau de broccoli sau de legume. Imi e imposibil, am incercat de 3 ori a iesit atat de oribila incat am aruncat-o la toaleta. Nici macar pisica nu s-a apropiat sa miroasa.

MariaMona 11 Mar 2010 09:47

Eu iubesc sa gatesc! Ieri seara am facut la cerere vreo 90 de gogosi mici (ca-s mai dragute) din care cam jumate s-au dus. Sunt curioasa daca mai gasesc ceva cand ajung acasa. Azi o sa fac rapid un spanac cand ajung acasa, mai am si supa de rosii si maine e zi de fasole cu ciolan, una din preferatele familiei.

movie4 11 Mar 2010 09:52

eu stiu sa fac salate si... atat....

copila_satanista 11 Mar 2010 09:58

Originally Posted by illotempore2002:

Tot ce stiu sa fac este o salata foarte bunacu salata verde, ciuperci facute in tigaie cu putin unt, telemea de bivolita, rosii si ulei de masline si oregano. Atat.
Mi-ar placea la nebunie sa invat sa fac supe creme - de ciuperci, sau de broccoli sau de legume. Imi e imposibil, am incercat de 3 ori a iesit atat de oribila incat am aruncat-o la toaleta. Nici macar pisica nu s-a apropiat sa miroasa.


suna bine salata asta :-?

StefanDo 11 Mar 2010 11:40

facut aseara supa crema de conopida, e f. simplu daca ai blender

o conopida mare taiata buchetele, pusa la fiert cu doua lingurite de sare. dupa ce s-a fiert (si racit) blender pana se omogenizeaza (mie-mi place mai "teapana", asa ca renunt la aproape toata apa de la fiert), apoi iar in oala la foc ffff mic.

alaturi se topesc 100 de grame de unt si se ingroasa cu o lingura-doua de faina (atentie la cocoloase), dupa care se omogenizeaza cu supa de conopida. Se mai tine pe foc 15 minute, amestecand des, sa nu se prinda. la sfarsit piper alb, sare si o legatura nu foarte mare de patrunjel, taiat marunt-marunt.

Neuptolem 11 Mar 2010 11:44

Originally Posted by StefanDo:

e f. simplu daca ai blender

Bogatanule! Huuoo!

keepwalking 11 Mar 2010 11:44

nu e cam grasa? 100 de grame de unt...hmmm:-?

Neuptolem 11 Mar 2010 11:50

Ma duc sa-mi iau un hamburger. Frigiderul e gol.

Judex 11 Mar 2010 11:50

Originally Posted by Neuptolem:

Originally Posted by StefanDo:

e f. simplu daca ai blender

Bogatanule! Huuoo!

Haiosule! =))

vave 11 Mar 2010 11:57

Dar salata de conopidă? [făcută cu maioneză şi e asemănătoare cu salata de vinete]. =P~

P.S. Caloriile se adună oricum, ar fi prea ciudat să le tot socotesc la fiecare îmbucătură. :P

Judex 11 Mar 2010 11:59

Originally Posted by vave:

Dar salata de conopidă? [făcută cu maioneză şi e asemănătoare cu salata de vinete]. =P~

P.S. Caloriile se adună oricum, ar fi prea ciudat să le tot socotesc la fiecare îmbucătură. :P

Ar vfi interesant sa faci niscai sport. :P

vave 11 Mar 2010 12:01

Originally Posted by Judex:

Ar vfi interesant sa faci niscai sport. :P


Te referi la mine sau în general? :-?

illotempore2002 11 Mar 2010 12:10

Originally Posted by keepwalking:

nu e cam grasa? 100 de grame de unt...hmmm:-?



Eu am avut perioada mea de fanatism in care mancam impreuna cu prietenul meu de atunci un pachet de unt pe zi, pt multe, multe luni, cu paine integrala.....eram efectiv disperati, orice ne gateau parintii zacea in frigider saptamani in sir :D

si nu, nu m-am ingrasat sau ceva :)

StefanDo 11 Mar 2010 12:22

n-am probleme legate de colesterol si greutate, deci chiar nu ma uit la ce (si cat) pun in mancare :)
oricum, neajutat mananc supa aia intr-o saptamana...

Judex 11 Mar 2010 13:03

Gizaz, Stef, esti femeie ?????


@vave
In genere

StefanDo 11 Mar 2010 14:42

nu, judex, nu sunt femeie, ci doar nu obisnuiesc sa mananc DOAR supa crema de conopida in fiecare zi

Judex 11 Mar 2010 15:15

Yummy! ;)

danT 11 Mar 2010 15:37

Originally Posted by illotempore2002:

Originally Posted by keepwalking:

nu e cam grasa? 100 de grame de unt...hmmm:-?



Eu am avut perioada mea de fanatism in care mancam impreuna cu prietenul meu de atunci un pachet de unt pe zi, pt multe, multe luni, cu paine integrala.....eram efectiv disperati, orice ne gateau parintii zacea in frigider saptamani in sir :D

si nu, nu m-am ingrasat sau ceva :)



Ultima descoperire, ca sa zic asa: cica untul face mai bine la colesterol decit uleiul de masline.:|
Me too, un pachet pe zi - lejer. (Si n-am nici pe Dracu' - decit 97de kg (la 1.80), inima e varza, si nici cu plaminii nu ma simt prea in regula:-? , da' in rest e bine!:) )

Judex 11 Mar 2010 15:49

Bullshit, bro!


All times are GMT +2. The time now is 09:31.

Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.