Cinemagia Forum

Cinemagia Forum (https://www.cinemagia.ro/forum/index.php)
-   Film in general (https://www.cinemagia.ro/forum/forumdisplay.php?f=227)
-   -   Vive la France! (https://www.cinemagia.ro/forum/showthread.php?t=84608)

K's 25 May 2004 16:29

Originally Posted by MinRep:


"Jurnalul unui preot de tara", pe care l-am inteles mai greu. Cam monoton, dar interesant si asta.

cred ca unul dintre cele mai monotone filme la care m-am incapatanat sa raman- nu mi-a parut rau, pana la urma. calitatea peliculei a fost slaba de tot- alt motiv de foiala...
Originally Posted by MinRep:


"Au-dela les nuages".

de fapt, este "Par-dela les nuages"- pe care l-am gasit interesant acum trei ani, cand l-am vazut.

MinRep 25 May 2004 16:57

Originally Posted by K's:

cred ca unul dintre cele mai monotone filme la care m-am incapatanat sa raman- nu mi-a parut rau, pana la urma. calitatea peliculei a fost slaba de tot- alt motiv de foiala...


Pe mine nu m-a plictisit decat la final. In general, suport bine monotonia.


Originally Posted by K's:

Originally Posted by MinRep:


"Au-dela les nuages".

de fapt, este "Par-dela les nuages".


Mda, asa este... Ma gandeam la cu totul altceva cand am scris titlul...

Blanche 25 May 2004 17:17

"À bout de souffle" a lui Godard ... cum am putut sa-l uit ? :)
A fost multe vreme pe primele pozitii in lista mea de favorites

dream_arizona 25 May 2004 18:05

Originally Posted by MinRep:


"Au-dela les nuages".

de fapt, este "Par-dela les nuages"- pe care l-am gasit interesant acum trei ani, cand l-am vazut.[/quote]

wenders si antonioni / ...si mie mi.a placut filmul "américain, allemand, italien, français" iar distributia a fost excelenta...

Jay 25 May 2004 18:12

Originally Posted by Blanche:

Si inca ...


"8 femmes" al lui Ozon

Da...... frumos, frumos

KORBEN 25 May 2004 19:08

as merge mai degraba pe sitcom decat pe 8femmes( asta in ce`l priveste pe ozon)
si integral (in fine, mai putin intimacy) chereau
de ce nu indochina...superb
nu inteleg de ce ati bagat si nathalie, vatel, rivers pourpres....
chiar merita mentionate?

Jay 25 May 2004 21:47

M-ar interesa filme de-a lui Jean-Jacques Annaud. Maicamea mi-a zis sa ma uit la Amantul. In rest filmele americane a lui Jean ..imi plac mult

Dan Gerose 26 May 2004 17:52

Bun baiat !
 
Iti recomand The Name of the Rose si Eenemy at the Gates (inceputul e formidabil).

Ambra Blu 26 May 2004 17:56

Re: Bun baiat !
 
Originally Posted by Dan Gerose:

I si Eenemy at the Gates (inceputul e formidabil).


Clar, concureaza cu 'Saving Private Ryan'.

Jay 27 May 2004 18:09

The name of the rose...vazut de 3 ori.
celalalt cautam.....

Jay 27 May 2004 23:00

Ca tot am inceput cu Pavel. Am sa termin cu Pavel. Andrei Pavel a pierdut cel mai ciudat meci din cariera sa de jucator profesionist. A parasit terenul injurand(sper ca in romana) fiind batut de un rus de 22 de ani. Rusul, profitand de evidenta cadere psihica a lui Andrei, s-a impus in cinci seturi, 6-7, 7-6, 1-6, 7-6, 6-2. ... of
Ce ziceti de Leon...!?

herbert 28 May 2004 00:49

sunt usor antifrancez, asa ca nu discut "varfurile" cinematografiei franceze... care nici nu prea exista.
despre Andrei Pavel. e un "model" de roman mediocru, multumit cu ce a obtinut. el pretinde (si presa sportiva pretinde) ca se afla in elita tenisului, dar cara cu el - de vreo 7 ani - cateva kg in plus, vreo 4-5. mananca de crapa peretii tot ce-i gateste sotia/"bucatareasa" de origine germana. e un detaliu care spune mult despre sportivul Pavel. sa se chinuie el cu regim, cu diete, sa fim seriosi!!!... mananca mult, fara alegere, ca un pescar tabagit din constanta sau din delta dunarii...
n-a castigat turnee si meciuri, pentru ca nu rezista fizic. am privit meciul sau cu Mihail Iujnii din turul doi la roland garros. rusul l-a "alergat" si l-a sufocat... vai de capul lui! desi, asa mediocru cum este, a castigat peste 3 milioane de dolari din tenis.
tenisul mondial actual e mai sarac fara Pete Sampras.

Jay 28 May 2004 02:23

Originally Posted by herbert:

sunt usor antifrancez, asa ca nu discut "varfurile" cinematografiei franceze... care nici nu prea exista.
despre Andrei Pavel. e un "model" de roman mediocru, multumit cu ce a obtinut. el pretinde (si presa sportiva pretinde) ca se afla in elita tenisului, dar cara cu el - de vreo 7 ani - cateva kg in plus, vreo 4-5. mananca de crapa peretii tot ce-i gateste sotia/"bucatareasa" de origine germana. e un detaliu care spune mult despre sportivul Pavel. sa se chinuie el cu regim, cu diete, sa fim seriosi!!!... mananca mult, fara alegere, ca un pescar tabagit din constanta sau din delta dunarii...
n-a castigat turnee si meciuri, pentru ca nu rezista fizic. am privit meciul sau cu Mihail Iujnii din turul doi la roland garros. rusul l-a "alergat" si l-a sufocat... vai de capul lui! desi, asa mediocru cum este, a castigat peste 3 milioane de dolari din tenis.
tenisul mondial actual e mai sarac fara Pete Sampras.



Ei bine, as putea sa spun ca ai putina dreptate, dar vezi tu, Andrei Pavel(locul 11 inainte de Roland Garros) este cam tot ce avem. De kilograme nu am ce sa zic, asta e, sa zicem viciul lui care intradevar l-a facut sa nu poata sa creasca valoric de la an la an cum fac alti tenismani experimentati. Turnee poate nu a castigat cine stie ce dar meciuri importante a castigat destul de multe. As avea mai multe sa-i reprosez lui Andrei dar nu pot sa fiu atat de critic cu el din moment ce este singurul reprezentant de luat in seama al Romaniei de ceva ani de zile. Nu este constant, cam asta putem spune despre toti sportivii nostrii. Sunt experti in a urca si a cobori. Oricum Andrei apune acum si sa vedem ce-o iesi cu Hanescu asta sau cu ceilalti tineri ...(???)
Singurul film in care imi vine in cap ceva cu tenisul este Dial M for Murder a lui Hitchcock, ca ucigasul era fost tenisman.

Jay 28 May 2004 03:16

Hanescu a pierdut in fata finalistului de anul trecut Martin Verkerk 4-6 6-3 3-6 6-0 3-0 abandon din cauza unor crampe musculare.

dream_arizona 28 May 2004 10:15

Originally Posted by herbert:

sunt usor antifrancez, asa ca nu discut "varfurile" cinematografiei franceze... care nici nu prea exista.
.


prejudecati... !!!... da ce zici de ( ca la galeria campionilor :) ) : Béjart, Daniel Auteuil, Gérard Depardieu, Vincent Perez , Ozon... ma rog si sunt atatia 8) ... si de atmosfera speciala de bien-etre pe care o transmite cinematografia franceza? n.or fi toti niste tampiti...

cherryblossom 28 May 2004 15:22

nu v-au placut filmele lui Jeunet si Caro? "Delicatessen", "La cite des enfants perdus", ...si mai nou "Amelie" (asta e regizat numai de Jeunet)...

ricutza 31 May 2004 00:46

Delicatessen si Amelie fusesera mentionate mai sus....
n-am reusit inca sa vad si La cite des enfants perdus...

cherryblossom 31 May 2004 12:36

mda...nu citisem pe pagina cealalta...mea culpa..

Nightwane 31 May 2004 19:18

Originally Posted by cherryblossom:

nu v-au placut filmele lui Jeunet si Caro? "Delicatessen", "La cite des enfants perdus", ...si mai nou "Amelie" (asta e regizat numai de Jeunet)...


yup..seen'em...loved'em!

Jay 31 May 2004 19:43

Amelie mi-a placut mult.
Euromix se poate considera film francez? Daca da a fost dragut.


All times are GMT +2. The time now is 21:35.

Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.